Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Sławomira Słowińskiego zawiera więcej informacji o tym zabytku:
„Grzebień z poroża jelenia odkryty podczas badań archeologicznych w Kamieniu Pomorskim w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na wczesnośredniowiecznej osadzie podgrodowej, w warstwie z 2. połowy X wieku.
Grzebień jest okazem jednostronnym – z zębami po jednej stronie.
Zbudowany jest z prostokątnych płytek zębatych, które spajają dwie okładziny mocowane nitami. Elementami różnicującymi wczesnośredniowieczne grzebienie jednostronne są kształt i zdobienie okładziny, a także liczba nitów i surowiec, z którego są wykonane. Okładziny grzebienia kamieńskiego są łukowate, a ich boki są ucięte prosto. Ponad grzbiety wystają końcówki płytek zębatych – dwie pośrodku i dwie po bokach – zdobione stylizowanymi główkami zwierzęcymi, najpewniej końskimi. Same okładziny mają na powierzchni pionowe żłobki i prostą, dwu-zwojową plecionkę przypominającą skręcony sznur. Płytki zębate z okładzinami połączone są żelaznymi nitami. Grzebienie tego typu, oprócz oczywistej funkcji jaką jest dbałość o fryzurę, służyły do utrzymania higieny – wyczesywania pasożytów.
Grzebień z Kamienia Pomorskiego charakteryzuje współwystępowanie obcych elementów zdobniczych, do których zalicza się stylizowane główki końskie – ornamentyka wywodząca się z Nadrenii, z elementami rodzimymi, pomorskimi w postaci żłobków i plecionki. Uważany jest wyrób miejscowy wzorowany na wyrobach obcego pochodzenia.„
Przedmiot znajduje się w katalogu internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie (link e-zbiory.muzeum.szczecin.pl/kategorie/archeologia/wczesne-redniowiecze-na-pomorzu/mns-a-19621-9-1243.html)
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com