O tegoroczne zwycięstwo rywalizowało 66 wyjątkowych organizatorów i animatorów działań na obszarach wiejskich. Konkurs miał charakter otwarty. Kandydata do tytułu „Sołtys Roku" 2023 mogły zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej. Kapituła konkursowa oraz Zarząd Województwa wyłoniła laureatów i wyróżnionych. Największą ilość punktów uzyskali: Anna Sobczyńska (sołectwo Bielin), Edyta Gajewska (sołectwo Ślazowo) oraz Monika Kosińska (sołectwo Trzebieszewo). Oprócz głównych nagród, w XI edycji konkursu „Sołtys Roku", przyznano także 20 wyróżnień.
Anna Sobczyńska, sołtys sołectwa Bielin (gm. Moryń), integruje społeczność lokalną m.in. angażując ją w przygotowania różnorodnych wydarzeń kulturalno-społecznych. Z jej inicjatywy reaktywowana została sołecka drużyna piłkarska. Dba także o świetlice wiejską, która jest systematycznie doposażana i remontowana. Systematycznie organizuje akcje sprzątania wsi w której biorą udział mieszkańcy. Z jej inicjatywy w sołectwie wybudowano oczyszczalnie ścieków. Działa jako członek Stowarzyszenia Aktywnych Gospodyń w Bielinie, współpracuje z OSP w Moryniu. Wraz z członkami Rady Sołeckiej uczestniczyła w pikniku charytatywnym w Ośrodku Szafir w Moryniu w związku z przyjęciem dzieci z domu dziecka z Ukrainy.
Dla Edyty Gajewskiej, sołtys sołectwa Ślazowo (gm. Przelewice), szczególnie ważne jest angażowanie najmłodszych mieszkańców do wspólnego działania, dlatego organizuje dla nich wiele wydarzeń, spotkań, warsztatów i wyjazdów. Jest osobą niezwykle życzliwą i dostrzega potrzeby mieszkańców wsi. Nawiązała kontakt z firmą, która przywozi dla najbardziej potrzebujących odzież i meble. Inicjuje i wraz z mieszkańcami sołectw realizuje wspólne działania poprawiające estetykę miejscowości, m.in.: sprzątnie sołectw czy sadzenie kwiatów. Dba o rozwój infrastruktury na terenie sołectwa. Dzięki jej staraniom powstały boiska sportowe czy wyremontowana została świetlica wiejska w Ślazowie. Czynnie wspiera działalność Stowarzyszenia Inkubator Pomysłów i Biblioteki Gminnego Centrum Kultury w Przelewicach.
Monika Kosińska, sołtys sołectwa Trzebieszewo (gm. Kamień Pomorski) w swojej codziennej działalności podejmuje wiele inicjatyw, które mają pozytywny wpływa na rozwój miejscowości i mieszkańców. W ubiegłym roku zorganizowała m.in. spotkania kulturalne, zbiórki charytatywne czy wyjazdy integracyjne. Wraz z mieszkańcami sołectwa organizuje akcje mające na celu poprawę estetyki sołectwa, takie jak: porządkowanie cmentarza, sadzenie tulipanów czy systematyczne porządkowanie różanego skweru przyjaźni. Realizowała także projekt Społecznik na lata 2022-2024 „Dobry przykład wszystkim damy – okolicę posprzątamy". Dzięki jej działalności zakupiono nowe urządzenia na plac zabaw, wykonano remont klatki schodowej w świetlicy wiejskiej oraz powstał skwer lawendowy, a także zamontowano domki dla owadów. Zamontowany w sołectwie monitoring zwiększył poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego, który odbędzie się w dniach 20-21 maja w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe