Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Ewy Górkiewicz-Buckiej zawiera więcej informacji o tym zabytku:
"Zawieszka z bursztynu, odkryta w 1958 roku podczas badań wykopaliskowych na Starym Mieście w Kamieniu Pomorskim ma kształt spłaszczonej ryby z otworem w miejscu ogona. Wykonana jest z mleczno-pomarańczowego bursztynu, starannie oszlifowanego i wygładzonego.
Powstała najpewniej w miejscowej pracowni bursztyniarskiej. Bursztyn jest surowcem łatwo poddającym się obróbce. Można go strugać nożem i toczyć na tokarkach. Na niektórych wyrobach można z łatwością odczytać ślady obróbki, inne są pieczołowicie wypolerowane, tak jak zawieszka w kształcie ryby. Otwory do mocowania zawiesia wykonywano wiertarką łukową."Zawieszka z bursztynu, odkryta w 1958 roku podczas badań wykopaliskowych na Starym Mieście w Kamieniu Pomorskim ma kształt spłaszczonej ryby z otworem w miejscu ogona. Wykonana jest z mleczno-pomarańczowego bursztynu, starannie oszlifowanego i wygładzonego. Powstała najpewniej w miejscowej pracowni bursztyniarskiej. Bursztyn jest surowcem łatwo poddającym się obróbce. Można go strugać nożem i toczyć na tokarkach. Na niektórych wyrobach można z łatwością odczytać ślady obróbki, inne są pieczołowicie wypolerowane, tak jak zawieszka w kształcie ryby. Otwory do mocowania zawiesia wykonywano wiertarką łukową.
W Kamieniu wcześnie zaistniały warunki powstawania i rozwoju wytwórczości o charakterze rzemieślniczym. We wczesnym średniowieczu, już u progu IX stulecia, Kamień nad zatoką Karpiną był umocnionym fosą i palisadą ośrodkiem, w którym pomyślnie rozwijały się różne gałęzie wytwórczości poświadczone znaleziskami archeologicznymi.
Z czasem przy grodzie powstała obwarowana osada podgrodowa z targiem oraz sieć osiedli otwartych. Dzięki dogodnemu położeniu Kamień w 1. połowie XII wieku stał się siedzibą książęcą, z dwoma kościołami założonymi przez Ottona z Bambergu podczas drugiej misji chrystianizacyjnej w 1128 roku."
Przedmiot znajduje się w katalogu internetowym Muzeum Narodowego w Szczecinie
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com
Niesamowicie cenny obiekt. Jaki kunszt! Obrobka bursztynu w tamtych czasach godna pozazdoszczenia. A my wiemy jak to sie robi? Czy rece juz nam nie sluza do pracy? Czekamy az Chinczycy nam dowioza? A potem krytyka, a ze jakosc nie taka, ze zatruwaja planete. Zakasac rekawy i do roboty rekami a nie dziubem. Gadanie jest bardzo tanie. Dzieki, jak zawsze, Panie Marcinie
A Kurak się lansuje z pomarańczowym tym co to niedawno po sądach sie szargali. Nie wiadomo który głupszy. Kurak za lans to dał sie ogolić z piór tylko pypcie zostały