POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [17.04.2023, 21:11:21] • Międzyzdroje

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

fot. Organizator

Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzyzdrojach prowadzony przez PSONI koło w Wolinie odbył wycieczkę autokarową do Szczecina. Uczestnicy placówki mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić w towarzystwie licencjonowanego przewodnika przepiękne miejsca o charakterze historycznym i kulturalnym. Przygodę ze Szczecinem rozpoczęliśmy od Wałów Chrobrego, krótką historią, która zachęciła nas pomimo niekoniecznie rozpieszczającej pogody do dalszego klimatycznego spaceru po Jasnych Błoniach.

Prawdziwą gratką tej wycieczki stały się „Podziemne trasy Szczecina” znajdujące się pod dworcem PKP, które są rekonstrukcją schronu przeciwlotniczego z okresu II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny.

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

fot. Organizator

W schronie zostały udostępnione trzy trasy turystyczne.

Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od trasy czerwonej, czyli II Wojna Światowa, zapoznali się z historią systemów fortecznych Szczecina jak schrony, bunkry powstałe na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku dla ludności cywilnej. Budowle przedstawiają jak zorganizowane było życie w schronie, życie w Szczecinie podczas wojny, życie w takcie nalotów, praca przymusowa Polaków i innych okupowanych narodów. Koniec niemieckiego Szczecina, deportacja oraz osadnictwo w mieście i pierwsze dni polskiego miasta. Uczestnicy ŚDS podczas zwiedzania zrekonstruowanych pomieszczeń mieli okazję usłyszeć dźwięk syreny przeciwlotniczej i poczuć te emocje, które towarzyszyły przerażonej ludności.

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

fot. Organizator

Kolejnym etapem zwiedzania była trasa niebieska „Zimna Wojna” schron przeciwatomowy prezentujący historię fortyfikacji podczas napiętych dział powojennych. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego, organizację obrony cywilnej. Podczas tej trasy uczestnicy mogli zobaczyć magazyn ze sprzętem OC- maskami, płaszczami oraz urządzeniami do wykrywania skażeń.

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

fot. Organizator

Zwiedzanie schronu zakończyliśmy wystawą „Selfie z historią”. Zabawne ścianki i instalacje artystyczne z historii Szczecina w tle, wielkoformatowe zdjęcia i humorystyczne scenki przygotowane do zdjęć selfie. Na trasie śladami PRL-u zobaczyliśmy m.in. sceny z kultowego filmu Stanisława Barei „Miś”, największą puszkę paprykarza szczecińskiego, skup butelek, niezapomniane lody bambino, wnętrze mieszkania zwykłego Kowalskiego czy podpatrzyć przy jakich gorących rytmach disco lat 80-tych płynących z kaset magnetofonowych bawiła się młodzież.

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

fot. Organizator

Emocje towarzyszące zwiedzaniu Podziemnych Tras Szczecina były ogromne, mieszały się pomiędzy przerażeniem i smutkiem spowodowanym wydarzeniami z okresu wojny a nostalgią za minioną epoką PRL-u. Wiele wspomnień powróciło, łza w oku zakręciła się.

Intensywne zwiedzanie przerwaliśmy na smaczny posiłek w restauracji „Spiżarnia” po czym zwiedzanie miasta kontynuowaliśmy przy nowoczesnym budynku Filharmonii oraz nowym sercu miasta- Łasztowni- wyspie rzecznej Szczecina.

„Powrót do przeszłości - śladami PRL-u i nie tylko’’

fot. Organizator

Szczecin pożegnaliśmy zmęczeni z dużą dawką pozytywnych emocji, otwarci na kolejne wyzwania podróżnicze, tym bardziej, że osobą, która nas żegnała był „Szef wszystkich Szefów” czyli Krzysztof Jarzyna ze Szczecina.
Terapeuta zajęciowy Aleksandra Antosiak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Ostrzeżenie meteorologiczne – Dziś od 13:00 do 23:00 burze z gradem i porywami wiatru do 90 km/h w całym woj. zachodniopomorskim. Uwaga na intensywne opady deszczu, możliwe utrudnienia komunikacyjne i ryzyko pożarów ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■