POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [03.03.2023, 14:50:58] • zachodniopomorskie

Odbudowa Ukrainy pierwsza w tym roku konferencja w Polsce odbędzie się w Gryficach

Odbudowa Ukrainy pierwsza w tym roku konferencja w Polsce odbędzie się w Gryficach

fot. Organizator

- Tylko silni przedsiębiorcy z Polski mogą wspomóc europejskie działania w odbudowie Ukrainy – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik konferencji gospodarczej na temat odbudowy Ukrainy przez firmy z Polski i UE. Konferencja odbędzie się 9 marca w Gryficach.

- Przyjazd Prezydenta USA do Ukrainy i Polski spowodował duże zainteresowanie sytuacją gospodarczą obu krajów. Dziewiątego marca Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza i Gryficki Klaster Energii organizuje konferencję w sprawie możliwości odbudowy energetycznej Ukrainy przez firmy z Polski. Skąd pomysł lokalizację tego wydarzenia, tak daleko od Warszawy?

- Pomysł zrodził się w listopadzie w czasie spotkania z Panem Jackiem Piechotą, szefem Polsko–Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Zaproponowałem, aby osoba, która przez wiele lat była politykiem Ziemi Szczecińskiej, odpowiedziała przedsiębiorcom i szefom firm o możliwościach dostarczania produktów dziś ale także o możliwościach uczestnictwa w procesie odbudowy Ukrainy. Musimy obalić stereotypy o Ukrainie. To kraj, z którym nasze firmy robiły interesy już dawno, nawet bez wsparcia polskich rządów. Wojna uruchomiła kilka projektów wspierających przenoszenie biznesów z Ukrainy do Polski, dzięki czemu niektóre firmy trafiły także na Pomorze. Osobiście jeszcze przed wojną wspólnie z przedstawicielami wielu przedsiębiorstw promowałem uruchomienie połączenia powietrznego lotniska w Goleniowie z Ukrainą, tak samo jako pociągu bezpośredniego z Ukrainy do Świnoujścia, organizowałem spotkania na temat budowy s10 łączącej Szczecin z Warszawą i dalej otwierającą transport na wschód.

- Dlaczego Gryfice, na Pomorzu Zachodnim?

- Nie jesteśmy daleko od Warszawy tylko u nas zaczyna się Polska. Na wyciągnięcie ręki mamy stolice kilku Państw w tym Berlin, do którego dojedziemy w dwie godziny. Dlatego w konferencji wezmą też udział niemieckie firmy i organizacje gospodarcze. Wstępnie udział potwierdziła nawet izba gospodarcza ze… Stuttgartu.

- Na jaki temat będziecie rozmawiać? Działań do realizacji jest wiele...

Odbudowa Ukrainy pierwsza w tym roku konferencja w Polsce odbędzie się w Gryficach

fot. Organizator

- Skupiamy się na odbudowie energetycznej Ukrainy. Mamy już duże doświadczenia we wdrażaniu OZE w Polsce. A zielona energia będzie potrzebna Ukrainie w drodze do integracji z Unią Europejską. Zaraz po wybuchu wojny Ukraina z Europą, w tym z Polską, utworzyła most energetyczny. Jacek Piechota opowie o warunkach współpracy pomiędzy firmami. Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra przedstawi warunki bezpiecznej energetyki na czas wojny i pokoju. Artur Lijewski przedstawi doświadczenia w zakresie szybkiego dostosowania się portu w Kołobrzegu do potrzeb jakie pojawiły się na rynku. O bezpieczeństwie transakcji będzie mówił Aleksander Bolko, który jest mecenasem, szefem Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej, uczestniczy w porozumieniu gospodarczym z krajami azjatyckimi. Polski producent oświetlenia Lena Lighting ze Środy Wielkopolskiej przedstawi nowoczesne rozwiązania w zakresie infrastruktury oświetleniowej. Tomasz Aniuksztys powie do możliwościach finansowania polskich firm w ramach dotacji. Do Gryfic przyjadą przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerami wydarzenia są także Północna Izba Gospodarcza, Polska Izba Elektromobilności, Krajowa Izba Klastrów Energii, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu i Polska Grupa Wodorowa, Kensington Green Sp. Z o.o., ZEG Gryfice firma od 30 lat tworząca rozwiązania energetyczne, Bioenergia ze Strzykocina, Hydrogryf z Gryfic. To będzie największe wydarzenie gospodarcze w Gryficach, nieskromnie powiem, że w tej części Polski. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który jest znany z promocji działań gospodarczych Pomorza w ramach UE.

- Polska musi się angażować w pomoc Ukrainie? To takie przewrotne pytanie...

- Marszałek Józef Piłsudski mówił „bez Ukrainy nie ma Polski” i trudno z tym się nie zgodzić. O historii trzeba pamiętać, ale dziś musimy patrzeć w przyszłość. Największa organizacja gospodarcza w Niemczech, która uczestniczyła w budowie Nord Stream, przygotowała już raport na temat odbudowy Ukrainy przez niemieckie firmy. O tym samym myślą inne kraje. To jest proces, do którego musimy się przygotować i być w nim aktywni. Inaczej zostaniemy pominięci. Polska będzie mogła pomagać Ukrainie tylko wtedy, gdy sama będzie miała silną gospodarkę. Dlatego działania polskich firm – małych i średnich – powinny być wspierane przez władze regionów i rząd. Zaczynamy łączyć przedsiębiorców, aby byli silni, na konferencji w Gryficach. To będzie też dobre miejsce, żeby Jacek Piechota powiedział o założeniach forum gospodarczego organizowanego przez Polsko–Ukraińską Izbą Gospodarczą w Świnoujściu. Polska ma swoje doświadczenia w akcesji do UE oraz zmian wprowadzanych później. Warto by Ukraina mogła lepiej wykorzystać swoją szansę, a my jako Polacy byśmy byli ich partnerami w tym procesie.

- Dziękuję za rozmowę.

Łukasz Piotr Szeląg – absolwent Zachodniopomorskie Szkoły Biznesu, ukończył studia na temat zarządzania miastami w Rotterdamie. Pracowało jako dziennikarz mediów lokalnych i krajowych. Brał udział w pracach zespołów tworzącymi strategii dla miast i firm. Dziś doradza firmom w komunikacji społecznej i innowacjach takich jak wodór czy gospodarka obiegu zamkniętego. Aktywnie działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego i zielonej energii. Jest przedstawicielem startupu Polska Grupa Wodorowa w zespołach ds. wodoru i offshore w Warszawie. Współtworzył dokument dla Wałcza i Chojny na temat planów zrównoważonego rozwoju miast, które było omawiane na światowym forum w Katowicach.


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Poniedziałek [06.03.2023, 02:51:41] • [IP: 122.150.40.***]

Czekamy na filmowe sprawozdanie z tej" konferencji", zeby zobaczyc kto za pare lay bedzie sie wypieral - to nie ja, ja tam nie bylem, ja nic nie wiem, ja nie mam nic wspolnego z tym projektem, tym krajem. Ot karierowicze! W ktora strone dzis wieje wiatr? A jutro? Uwaga bo horagiewka moze sie poszarpac od tej wiecznej zmaiany wiatrow panowie" biznesmeni" z G r y f i c !.

Gość • Niedziela [05.03.2023, 19:06:42] • [IP: 178.238.243.***]

To jest w końcu niezależny kraj czy jakaś Polska republika? Chcą sobie odbudować swój kraj to niech to robią. Co nas to obchodzi. Stanowcze" NIE" dla rozdawania publicznych pieniędzy dla obcych państw i obywateli. A jak ktoś chce prywatnie oddać swoją kasę to jego sprawa.

Gość • Sobota [04.03.2023, 15:22:51] • [IP: 185.243.218.**]

Dopóki będziecie się godzić na zdrajców jak Stachu i Lechu będziemy zawsze na szarym koncu jako kraj

Gość • Sobota [04.03.2023, 14:41:44] • [IP: 122.150.40.***]

Nie chwalcie dnia przed zachodem slonca. Mowia o wojnie swiatowej - moze byc wiecej krajow do odbudowy i gdzie wtedy bedzie konferencja, w Gryficach czy w niebie?

Gość • Sobota [04.03.2023, 12:39:42] • [IP: 83.8.59.**]

Tam jeszcze orka ruskich sie nie skonczyla, a te głupki juz marza o kontraktach na odbudowę. Ch... dostaniecie. Co najwyzej bedziecie gruz zbierać, bo kontrakty dostana niemcy, francuzi i brytole. A nasze glupki dostaną dyplom, uscisk dłoni i kontrolę praworzadnosci robioną przez brukselskich łapówkarzy.

Gość • Sobota [04.03.2023, 11:14:41] • [IP: 122.150.40.***]

Porzadku w kraju to nie bylo i nie bedzie. Szach mat!

Gość • Sobota [04.03.2023, 10:20:55] • [IP: 37.47.137.***]

Najpierw zrobić porządek w kraju.

Gość • Sobota [04.03.2023, 08:03:33] • [IP: 5.173.30.**]

USA daje kasę a zeg widzi w tym dobry dochód

Gość • Sobota [04.03.2023, 06:03:43] • [IP: 122.150.40.***]

A dlaczego nie w Kielbaskowie - blizej Berlina? Ktoz tam taki nadgorliwy w. ..G R Y F I C A C H (?!) chce sie wykazac? A tak na marginesie nie trzeba bylo tej wojny zaczynac, Byla szansa na pokoj. Polak zawsze madry po szkodzie. Tym razem koszt bedzie tragiczny.

Gość • Piątek [03.03.2023, 18:19:00] • [IP: 5.173.198.**]

Popieram gościa...u nas dzieci głodne szpitale pelne a nasza hołota sprzedajnych świń odbudowuje Ukrainę...politycy niech jadą

Gość • Piątek [03.03.2023, 15:47:32] • [IP: 46.76.24.***]

NAPRAWIĆ TEN BURDEL W POLSCE NAJPIERW

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■