POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [10.11.2022, 23:29:10] • zachodniopomorskie

Rozpoczynamy dyskusję o tożsamości na Pomorzu Zachodnim

Rozpoczynamy dyskusję o tożsamości na Pomorzu Zachodnim

fot. Organizator

11.11 listopada można obchodzić na różne sposoby. Po dwóch latach covidu widać, że dyskusja polityczna toczy się tylko w Warszawie. nasza redakcja proponuje by osoby znane z udziału w życiu społecznym podzieliły się swoimi poglądami na ten temat. Jako pierwszy na naszą propozycję odpowiedział był wieloletni dziennikarz mediów lokalnych i krajowych, a obecnie doradca firm w zakresie komunikacji i transformacji energetycznej Łukasz Szeląg.

11.11 to Święto Niepodległości Polski. Trudne losy Polaków i ich Państwa, często są przyczyną do dyskusji co – jako Naród – zrobiliśmy dobrze a co źle? Czy jako Naród potrafimy jednoczyć jedynie się, gdy w grę wchodzi walka o Polskość. Pozostaje tylko pytanie: czym ta Polskość dla nas JEST ... Czy jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat spór, o to jak ją rozumiemy sprawia, że tracimy z oczu to, co nas łączy ciążąc ku temu, co nas dzieli!? A o to czym Ona jest walczymy też nieprzerwanie między sobą?!

Ja poddaję dziś pod dyskusję to czy – jako Polacy – potrafimy się cieszyć z naszej niepodległości? Temat jest trudniejszy dla mieszkańców tzw. Ziem Odzyskanych lub przyłączonych do Polski w 1945 roku. Zależy to również od zwolenników danej wersji tzw. prawdy historycznej, która zawsze jest poddawana licznym interpretacjom. Tę zaś wyznaczają intencje dziejopisów analizujących wydarzenia z jakiejś perspektywy, w jakimś kontekście, posiadając własne lub cudze przekonania.

Historia nie jest czarno - biała.

Przypomnijmy, że w 1945 roku toczyły się dyskusje czy Uznam będzie należał do Polski, czy cały Szczecin będzie w Polsce czy będzie podzielony wzdłuż Odry? Warto przypomnieć, że w Zielonej Górze, całkiem niedawno, burmistrzem miasta był niemiecki komunista po 1945 roku. Pokolenie 40 czy 50 latków pamięta, że na tych ziemiach żyliśmy w niepokoju, szczególnie w czasie przemian w Niemczech w 1989 roku. Czy lubuskie, czy zachodniopomorskie ziemie będą dalej w Polsce? Wiele osób cały czas, czuło presję powrotu dawnych niemieckich mieszkańców tych ziem, choć przez setki lat byli tu oni kolonistami.

To wszystko powoduje, że powinniśmy na nowo otworzyć dyskusję o obchodach Święta Niepodległości na Pomorzu Zachodnim, czy w innych „naszych małych ojczyznach". Musimy pamiętać o przeszłości tych ziem i mieszkańcach sprzed 1945 roku, ale widząc też na to, co zrobili i jacy byli nasi pionierzy, gdy tu przyjechali. Musieli oni odbudować miasta, wysyłać cegły i sprzęty do odbudowy stolicy Polski Warszawy (w czasie dyskusji o własności mieszkań w Warszawie zapomniany wątek kto odbudowywał budynki?) . Kolejarze odbudowywali tory kolejowe zniszczone przez działania Niemców i Sowietów, którzy wywozili co mogli jako zdobycz wojenną do siebie, bądź niszczyli tylko po to, by zniszczyć. Leśnicy z narażeniem życia sadzili lasy na terenach często pełnych min i niewybuchów.

Takim przykładem jest rozebrana linia kolejowa z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa. (Korzystając z okazji polecam zwiedzanie muzeum kolejnictwa w Gryficach pokazujące historię największej sieci kolei wąskotorowych w Europie).

Pamiętajmy i edukujemy młode pokolenia o bitwie pod Cedynią ... jeszcze z udziałem Mieszka I – twórcy Państwa Polskiego, walkach pod Gryficki w okolicach Niedźwiedzisk, o starciu żołnierzy polskich o Kołobrzeg czy w okolicach Odry. Nasi dziadkowie i pradziadkowie walczyli o Polskę i nie miało znaczenia, którędy szli na Berlin wypędzając niemieckie wojska, które napadły na Polskę, na naszą Ojczyznę, oraz inne kraje Europy. Polacy walczyli – zawsze o wolność – we wszystkich armiach świata.

Dobry przykład, jak można prezentować dorobek dziejów oraz historię naszych ziem, odnajdujemy na Wolnie, który powinien być inspiracją pod tym względem dla innych polskich miast. Na uwagę zasługuje również muzeum w Gozdowicach, muzealna placówka wojskowa w Koszalinie, muzeum techniki w Szczecinie czy wspomniane już muzeum kolejnictwa w Gryficach.

Święto Niepodległości to czas podsumowań. Pokolenie dzisiejszych 40 czy 50 latków pamiętają czas końca lat 80 minionego wieku. Pamiętamy też plan Balcerowicza (czy był potrzebny?) drastyczny dla Ziem Zachodnich. Zlikwidowane PGR-y w trybie szybkim doprowadziły do upadku firm z sektora rolno - spożywczego. W Gryficach, Kamieniu Pomorskim, Chojnie, Stargardzie czy Łobzie ludzie masowo tracili pracę jak w łańcuchu naczyń połączonych. Bezrobocie ponad 30 procent, rodziny żyjące w rozłące przez wyjazdy do pracy za granicę, samobójstwa, brak możliwości edukacji dzieci czy studiowania młodzieży z małych miast w dużych ośrodkach. Ktoś w Warszawie stwierdził, że pracownik PGR -u będzie rolnikiem i będzie prowadził gospodarstwo rolne. Takie obostrzenia nie dotknęły wtedy górników.

Mieliśmy to szczęście, że mamy dostęp do morza i sytuację ratował szybki rozwój turystyki.

Też jestem mieszkańcem Pomorza Zachodniego wywodzącym się z małego miasteczka – z Gryfic. Moi rodzice przyjechali tu z Kujaw. Miasteczka jakich wiele, które przez lata były zapomniane przez dygnitarzy w Warszawie i czasami chyba, też przez Pana Boga. Jestem dumny z miejsca „prowincjonalnego" skąd pochodzę, gdyż ono mnie ukształtowało tak, że każdego dnia musimy walczyć o kolejny lepszy dzień. Inaczej nie miałbym okazji już jako nastolatek pracować w lokalnych a później krajowych mediach jako dziennikarz (Kuriera Szczecińskiego, Polskiego Radia, TVNu czy Polsatu).

Dzisiaj, przy obchodach Święta 11. Listopada, daty tak ważnej dla każdego Polaka apeluję by przez pamięć historyczną dyskutować i działać jednak na rzecz przyszłości. Obserwować i działać, wykorzystując nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, które dają szansę na rozwój każdego miejsca w Polsce. Twórzmy nową dobrą markę POLSKA dla nas i dla naszych dzieci oraz z myślą o seniorach. Cieszmy się z naszej niepodległości.

Każdy polityk mówi o zrównoważonym rozwoju – niech więc się stanie

Łukasz Piotr Szeląg
Fan Pomorza Zachodniego


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Sobota [12.11.2022, 00:38:28] • [IP: 46.76.24.***]

Czep się lokalnych watażków którzy się uwłaszczyli na ziemi popegeerowskiej temat na czasie i poczytny tu zdobędziesz sławę!

Gość • Piątek [11.11.2022, 22:13:03] • [IP: 91.74.26.***]

Ja też i na hejterow mam maść. Robi się z siana i soku brzozowego. Można się smarowac.

Gość • Piątek [11.11.2022, 20:21:13] • [IP: 188.47.127.**]

Co ten człowiek już nie robił...

Gość • Piątek [11.11.2022, 18:36:05] • [IP: 94.206.82.***]

Cool

Gość • Piątek [11.11.2022, 16:35:04] • [IP: 46.205.128.***]

fan pomorza zachodniego ? a ja mieszkancem jestem to wiecej niż fan i powiem tak Panie chcesz startowac w wyborach to startuj ale to co mowisz to juz o tym wiemy

Gość • Piątek [11.11.2022, 07:50:50] • [IP: 188.146.138.***]

A co zrobiło muzeum w Kamieniu Pomorskim na ten dzień? A czekaj, nic.

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■