Rozwój inwestycji OZE na obszarach wiejskich, a w szczególności rynku biogazu, może być skuteczną odpowiedzią na zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa i transformacji energetycznej, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej. V. Międzynarodowa Konferencja „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” ma na celu określenie kierunków rozwoju sektora OZE na terenach wiejskich, sposobów jego finansowania oraz zaprezentowanie doświadczeń i dobrych przykładów inwestycji OZE. Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli sektora gospodarki, organizacji pozarządowych, branżowych i rolniczych, a także samorządowców, polityków, przedsiębiorców i rolników, zaangażowanych w rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.
Swój udział i wkład merytoryczny w wydarzenie zapowiedzieli specjalni goście - Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, Norbert Lins, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI), oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.
W pierwszym panelu pn. „Samowystarczalność energetyczna obszarów wiejskich” wezmą udział:
• Norbert Lins – przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI)
• Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
• Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej Fundacji EFRWP, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE
• Narcis de Carreras Roques – prezes GD4s
Natomiast podczas drugiego panelu pn. „Doświadczenia w zakresie realizacji inwestycji OZE na obszarach wiejskich” dyskutować będą:
• Grzegorz Brodziak – prezes zarządu Goodvalley AGRO S. A.
• Wojciech Suwik – dyrektor w Departamencie Sprzedaży spółki ESOLEO
• Marcin Laskowski – prezes zarządu PGB Inwestycje Sp. z o.o.
• Ryszard Pawlik – doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do PE
• Mateusz Balcerowicz – dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Biznesalert.pl, TVP Szczecin, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Top agrar Polska, WysokieNapiecie.pl, Ekonatura, BiznesiEkologia.com, Agropolska.pl, AgroNews.com.pl, Gramwzielone.pl, OptimalEnergy.pl.
- Rozwój i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii jest dzisiaj koniecznością. Zwiększenie udziału odnawialnej energetyki na terenach wiejskich to szansa dla polskiej wsi na zapewnienie jej bezpieczeństwa energetycznego, na rozwój przedsiębiorczości oraz ożywienie gospodarcze. Będziemy o tym rozmawiać podczas piątkowej konferencji w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno, które stanie się miejscem debaty oraz wymiany poglądów i doświadczeń na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii w naszym otoczeniu. Nasza konferencja jest przestrzenią do dialogu dla różnych środowisk w związku z przejściem od energetyki konwencjonalnej w stronę nowych technologii i energii odnawialnej. Kierujemy ją zarówno do ekspertów i praktyków gospodarczych, jak i do przedstawicieli organizacji okołobiznesowych, a także samorządowców - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP.
Konferencja odbędzie się 21 października br. w Centrum Współpracy Międzynarodowej Grodno k. Międzyzdrojów. Wszystkich zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii i ochroną środowiska na obszarach wiejskich zapraszamy do obejrzenia konferencji online poprzez stronę: www.forum-grodno.pl/transmisja.
Program konferencji dostępny jest na stronie www.forum-grodno.pl/agenda/.
„Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” to cykliczna konferencja poświęcona problematyce bezpieczeństwa energetycznego, środowiska naturalnego oraz rolnictwa w kontekście rozwoju obszarów wiejskich w Polsce oraz Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Agro Promotion.
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
Narazie była przerwa. Kręcą się zdrowo. Inwestycjawiatrallki insta.
PiS wszystko rozwalił. To tak wygląda jak by Putin miał awich ludzi.
Gówno prawda. Koniecznośc to jest w miastach. Nie od dziś wiadomo, że to w miastach mieszkają największe brudasy i truciciele. Na wsiach pali się głównie drewnem, bo jest najtańsze i mają ludzie gdzie to trzymać, a w miastach leci wszystko przez komin. Od butelek po folie, stare meble czy inny syf. Pierdolenie pod publiczkę. Likwidujcie kopciuchy, mówili. Zakładajcie fotowoltaikę, mówia. Bierzcie kredyt, dostaniecie dofinansowanie, mówią. Do czasu, aż rynek się odpowiednio nasyci, wpływy do bużetu z vatu za energię spadną, to dopierdolą wam taki podatek, że się przeżegnacie. Z gazem było podobnie. No, ale to trzeba widocznie mieszkać na zapyziałej wsi, żeby to widzieć :)