Urząd Miejski w Wolinie • Wtorek [20.09.2011, 15:38:11] • Wolin
Wolin: Zasługi obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny na trwałe pozostaną w narodowej pamięci!

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Dzień 17 września 2011 roku jest nie tylko 72. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, będącej następstwem postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow, ale również Dniem Sybiraka i Weterana.
17 września 1939 roku wojska ZSRR przekroczyły granicę z Polską. Walcząca z agresją niemiecką Polska została zaatakowana od wschodu. Znaczna część terytorium państwa polskiego znalazła się pod sowiecką okupacją. W wyniku represji stosowanych na zajętym obszarze 350 tys. osób deportowanych zostało na wschód głównie na Syberię.

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Masowe wywózki objęły m.in. ziemiaństwo, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych oraz ich rodziny.
Wzięci do niewoli polscy oficerowie zamordowali zostali w Lesie Katyńskim. Podobne zbrodnie na polskich jeńcach zostały popełnione w okolicach Charkowa i Tweru.

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Aby oddać hołd wszystkim poległym w walkach za nasza Ojczyznę oraz, tym którzy przeżyli te ciężkie czasy i są dzisiaj wśród nas została zorganizowana w Wolinie uroczystość obchodów Dnia Weterana i Sybiraka oraz 72. rocznicy agresji sowieckiej.

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Uroczystość rozpoczęła się w Kolegiacie św. Mikołaja, gdzie ksiądz kanonik Jan Uberman wraz z przybyłymi na tę uroczystość osobami modlił się w intencji Poległych za Ojczyznę, Kombatantów, Weteranów i Sybiraków.
Po mszy świętej od Kolegiaty do Grobu Żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu komunalnym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych (Związek Sybiraków, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Koła w Kamieniu Pomorskim, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Gminny w Wolinie, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie), weteranów, młodzieży szkolnej i gości.
Na cmentarzu komunalnym burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz przywitał zebranych gości wśród których m.in. byli:
w imieniu Starosty kamieńskiego – członek Zarządu Powiatu Edward Arys,
przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie Jan Frankowski,
ksiądz kanonik Jan Uberman,
przedstawiciele Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie w osobach:
- prezes zarządu por. w st. spocz. Ryszard Tabor,
- wiceprezes zarządu płk. rez. Leon Bodnar,
- mjr rez. Eugeniusz Łozowski
Zarząd Powiatowy Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kamieniu Pomorskim w osobach:
- prezes zarządu Roman Pintal,
- wiceprezes Czesław Skubisz,
- sekretarz Bolesław Cieślik,
Radni Rady Miejskiej w Wolinie,
Delegacja nauczycieli i młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Wolinie i PSP w Wolinie, Zespołu Szkół Ponad gimnazjalnych w Wolinie z Panią Dyrektor – Anną Jarząb na czele,
Strażacy OSP,
Mieszkańcy Wolina.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego, krótką historię okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch II wojny światowej i jej pierwszy okres przedstawił dyrektor Muzeum Regionalnego w Wolinie Ryszard Banaszkiewicz a następnie zebrani wysłuchali apelu poległych wygłoszonego przez prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Wolinie - Andrzeja Wróblewskiego.
Zebrani złożyli kwiaty na grobach poległych żołnierzy i udali się do sali obrad Rady Miejskiej w Wolinie, gdzie dokonano aktu dekoracji odznaczonych Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym z okazji 72. Rocznicy Zwycięstwa.
Odznaczeni zostali:
1.Brodowska Krystyna z Wolina
2.Dach Józef z Koniewa
3.Frączek Władysława z Kołczewa
4.Kociński Marian z Skoszewa
5.Korsak Mikołaj z Wisełki
6.Mrukowski Ludwik z Wolina
7.Poronis Władysław z Karnocic
8.Banak Piotr z Wolina
9.Buczyński Mieczysław z Domysłowia
10.Kowalewski Jan z Domysłowia
11.Skalski Bronisław z Dobropola
Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatanckiej – Pan Bolesław Cieślik podziękował Burmistrzowi Wolina za organizację tegorocznych obchodów oraz za ufundowanie odznaczeń. Przekazał on na ręce gospodarza Gminy Wolin wywiady – życiorysy przeprowadzone z weteranami z naszych terenów, celem dołączenia ich do zbiorów muzealnych opisujących czas wojny i okres powojennej naszej historii. Uroczystość uświetnił wspaniały występ zespołu „Ostromice Kapela”. Po części oficjalnej zebrani udali się na poczęstunek do kawiarni Ośrodka Kultury.
do" psudo znawcy haha" czyli jednak Wiki podaje dobrą informację czyli tak do końca nie jest HAHA, a lepiej szukać wiedzy gdziekolwiek niż nigdzie. co do weteranów to wielki pokłon w ich stronę, ale dbałość o szczegóły obowiązuje autora i administratora, czyli święto nazywa się jednak jak podje" HAHA" WKIKPEDIA
Wikipedia haha czytaj sobie i sprawdzaj błędy, to jest pseudo" encyklopedia", w której każdy może pisać co mu się jawnie podoba. Ale faktycznie 17 IX to Dzień Sybiraka, przypuszczam, że wśród zebranych sybiraków byli weterani, których autor wyróżnił i tyle
parasolkaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
jeżeli wierzyć Wikipedii to 17 IX obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, może autor informacji wyjaśni skąd dołożył Weteranów - i proszę mi wierzyć, że nie chodzi mi o podważanie treści a jedynie o wyjaśnienie tej kwestii
Zawsze byli.
Jak zrozumiałem zaatakowali nas a potem wyzwolili ci sami ruscy. To skąd w historii są Niemcy?