POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [28.08.2022, 16:53:57] • zachodniopomorskie

Polska muzyka, polska historia - koncert w rocznicę Sierpnia 80

Polska muzyka, polska historia - koncert w rocznicę Sierpnia 80

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kompozycje z najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii wypełnią niedzielny wieczór (28 sierpnia, godz. 20) na Placu Solidarności w Szczecinie. Jak co roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel zapraszają na koncert „Sierpniowe Przełomy” - hołd dla uczestników wydarzeń, które zmieniły historię miasta, regionu, Polski i Europy.

„Sierpniowe Przełomy” to plenerowy koncert, którego idea zrodziła się w 2015 r. dla upamiętnienia wydarzeń szczecińskiego Sierpnia'80. Co roku, w ostatni weekend wakacji publiczność zgromadzona na Placu Solidarności rusza w nastrojową podróż przez świat muzyki najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii. Wybitne kompozycje twórców muzyki filmowej wykonują zaproszeni soliści oraz orkiestra Opery na Zamku. W repertuarze - tradycyjnie - znajdują się „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz śpiewany na zakończenie, przy ogromnym aplauzie publiczności, „Sen o Victorii” grupy Dżem.

Muzyczne tematy z ulubionych filmów przeplatane są anegdotami, wspomnieniami, ciekawostkami serwowanymi przez Tomasza Raczka. Ten znany dziennikarz i krytyk muzyczny od lat prowadzi wyjątkowe sierpniowe koncerty, które przyciągają tysiące mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego. Honorowymi gośćmi wydarzenia są bohaterowie antykomunistycznej opozycji, kombatanci, uczestnicy robotniczych protestów - Grudnia 70, Sierpnia 80, Sierpnia 88.

Tegoroczny koncert na Placu Solidarności, na dachu Centrum Dialogu Przełomy, odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia (godz. 20).

Wystąpi solistka Opery na Zamku Anna Gigiel – aktorka teatralno-musicalowa, szczecińskiej publiczności znana z „My Fair Lady”, mająca w artystycznej biografii sukcesy na muzycznych scenach Warszawy i Gdyni.
Zagra orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Organizatorami koncertu „Sierpniowe Przełomy” są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opera na Zamku w Szczecinie. Partnerem - Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Przypominamy, że od trzech lat koncert inspirowany historią regionu i polską muzyką filmową odbywa się również w Policach. Orkiestra Opery na Zamku wystąpi tam 26 sierpnia (piątek, godz. 20), na skwerze im. Jana Pawła II, w pobliżu pomnika Ludziom Solidarności.
„Sierpniowe Przełomy” w Policach odbywają się przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach.

Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki są do odbioru w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Siedlecka 1A).

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■