POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [28.07.2022, 22:59:37] • Kamień Pomorski

Kleszcze wciąż groźne!

Kleszcze wciąż groźne!

fot. Organizator

Sezon letni sprzyja długim wycieczkom pieszym czy rowerowym na łono natury. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie. Pod wpływem ruchu wydzielają się endorfiny – „hormony szczęścia”, a zieleń i błękit lasu działają uspokajająco i pozwalają się wyciszyć. W naturalnym otoczeniu szybciej obniża się też ciśnienie, puls, napięcie i poziom stresu. Takie wycieczki przynoszą naszemu organizmowi wiele korzyści zdrowotnych, ale mogą również stanowić zagrożenie - pogryzienie przez owady i kleszcze.

Kleszcze są to drobne pasożytnicze pajączki. Myślimy, że jesteśmy na nie narażeni najbardziej w lasach.

Pamiętajmy jednak, że i miejskie parki nie są od nich wolne. Na swoje ofiary czyhają w wysokich trawach, w leśnej ściółce lub w zaroślach w okresie od maja do pierwszych przymrozków. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, wgryzając się przez skórę. W ten właśnie sposób mogą zainfekować człowieka, przenosząc wirus Kleszczowego Zapalenia Mózgu, który może powodować zapalenie opon mózgowych. Przenoszą one także bakterie jelitowe, wywołujące boreliozę. Obie choroby są groźne dla zdrowia i życia ludzi.

Jak możemy zapobiegać ugryzieniom kleszcza?
• Unikaj miejsc newralgicznych – wysokie trawy i zarośla.
• Stosuj preparaty odstraszające kleszcze – tworzysz wtedy dodatkową ochronę. Używając tych preparatów przestrzegaj zaleceń producenta, które umieszczone są na opakowaniu lub na załączonej do produktu ulotce.
• Ubieraj też odpowiednią odzież, np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz - znacznie utrudni to drogę kleszcza do naszej skóry.
• Wybieraj jasne ubrania – łatwiej zauważysz kleszcza i w porę go usuniesz.
• Każdorazowo, po powrocie z lasu należy uważnie obejrzyj ciało, upewniając się, że nie znajduje się na nim wędrujący kleszcz. Kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę - na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
• Usuwaj kleszcza specjalnym zestawem lub pęsetą.
• Kleszcza wyciągaj zdecydowanym ruchem wzdłuż jego linii wbicia w skórę. Nie wykręcaj go. Grozi to bowiem przerwaniem pajęczaka i pozostawieniem jego fragmentu w naszej skórze. Ranę dezynfekujemy wodą utlenioną.
• Uważaj, aby nie złapać intruza za brzuch, który jest wypełniony krwią. Może to spowodować, że kleszcz odda swoją zawartość z powrotem do naszego ciała.
• Do pozbycia się kleszcza nie używaj żadnych tłustych produktów, w tym wazeliny czy też masła. Mogą one sprawić, że pajęczak zacznie wymiotować i oddawać do naszego organizmu zatrutą treść pokarmową.
Po ukąszeniu kleszcza, gdy pojawi się rumień udaj się do lekarza. Jeśli rumień nie wystąpił w ciągu 1 - 5 tygodni pamiętaj o możliwości zbadania krwi w celu upewnienia się, że kleszcz nie zaraził Cię boreliozą.


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach we współpracy z Klubem Przewodników PTTK "Na Wyspach" w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na prelekcję pt. „Romantyczne czarownice: Pomorze i Meklemburgia. Początki kulturowego toposu...”, która odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 18.00 w bibliotece (Plac Ratuszowy 1). ■ Łukasz Dzioch wygrał w II turze wyborów na burmistrza Dziwnowa, pokonując Jarosława Siomkę stosunkiem głosów 855 do 765 ■