Kleszcze są to drobne pasożytnicze pajączki. Myślimy, że jesteśmy na nie narażeni najbardziej w lasach.
Pamiętajmy jednak, że i miejskie parki nie są od nich wolne. Na swoje ofiary czyhają w wysokich trawach, w leśnej ściółce lub w zaroślach w okresie od maja do pierwszych przymrozków. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, wgryzając się przez skórę. W ten właśnie sposób mogą zainfekować człowieka, przenosząc wirus Kleszczowego Zapalenia Mózgu, który może powodować zapalenie opon mózgowych. Przenoszą one także bakterie jelitowe, wywołujące boreliozę. Obie choroby są groźne dla zdrowia i życia ludzi.
Jak możemy zapobiegać ugryzieniom kleszcza?
• Unikaj miejsc newralgicznych – wysokie trawy i zarośla.
• Stosuj preparaty odstraszające kleszcze – tworzysz wtedy dodatkową ochronę. Używając tych preparatów przestrzegaj zaleceń producenta, które umieszczone są na opakowaniu lub na załączonej do produktu ulotce.
• Ubieraj też odpowiednią odzież, np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz - znacznie utrudni to drogę kleszcza do naszej skóry.
• Wybieraj jasne ubrania – łatwiej zauważysz kleszcza i w porę go usuniesz.
• Każdorazowo, po powrocie z lasu należy uważnie obejrzyj ciało, upewniając się, że nie znajduje się na nim wędrujący kleszcz. Kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę - na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne.
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
• Usuwaj kleszcza specjalnym zestawem lub pęsetą.
• Kleszcza wyciągaj zdecydowanym ruchem wzdłuż jego linii wbicia w skórę. Nie wykręcaj go. Grozi to bowiem przerwaniem pajęczaka i pozostawieniem jego fragmentu w naszej skórze. Ranę dezynfekujemy wodą utlenioną.
• Uważaj, aby nie złapać intruza za brzuch, który jest wypełniony krwią. Może to spowodować, że kleszcz odda swoją zawartość z powrotem do naszego ciała.
• Do pozbycia się kleszcza nie używaj żadnych tłustych produktów, w tym wazeliny czy też masła. Mogą one sprawić, że pajęczak zacznie wymiotować i oddawać do naszego organizmu zatrutą treść pokarmową.
Po ukąszeniu kleszcza, gdy pojawi się rumień udaj się do lekarza. Jeśli rumień nie wystąpił w ciągu 1 - 5 tygodni pamiętaj o możliwości zbadania krwi w celu upewnienia się, że kleszcz nie zaraził Cię boreliozą.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia