POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [12.06.2022, 22:03:48] • Kamień Pomorski

Kamień Pomorski - archiwalne materiały wideo

 Kamień Pomorski - archiwalne materiały wideo

fot. internet

Dla zainteresowanych jest możliwość obejrzenia archiwalnych materiałów o Kamieniu Pomorskim. Materiały są udostępnione w ramach projektu Perły Archiwów, to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. I 80 dostępne za darmo online.

Są dostępne pod linkami:

cyfrowa.tvp.pl/video/relacje-reporterskie,kamien-pomorski,58392714

Jest to dokument z cyklu „Obiektyw". Kamień Pomorski to miasto uzdrowiskowe, wykorzystujące naturalne pokłady borowiny i źródeł solankowych. Do najcenniejszych zabytków miasta należy katedra św. Jana Chrzciciela z barokowymi organami. Od 1964 roku w jej zabytkowych wnętrzach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Nad Zalewem Kamieńskim funkcjonuje przystań żeglarska, przypływają tutaj także promy pasażerskie, a od okolicznych rybaków można kupić świeże ryby. Kamień Pomorski to również miasto artystów, przyciągające twórców na coroczny Międzynarodowy Plener Malarski. Urok zabytkowego miasta niewątpliwie sprzyja realizacji artystycznych wyobrażeń.

cyfrowa.tvp.pl/video/niecodzienne-historie,tajemnica-skarbca-kamienskiego,59717945

Zbiory skarbca kamieńskiego powstawały przez lata funkcjonowania katedry w Kamieniu Pomorskim. Zaginęły pod koniec II wojny światowej. O tym co stało ze skarbem katedralnym, intensywnych poszukiwaniach zaginionych przedmiotów i nielicznych odnalezionych w pobliskich Benicach opowiadają: ksiądz Roman Kostynowicz, proboszcz katedry w Kamieniu i konserwator zabytków, dr Władysław Filipowiak, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Michał Pawlikowski, mieszkaniec Benic oraz dr Hasso hrabia von Fleming, przedwojenny właściciel majątku Benice. Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce i w NRD.

cyfrowa.tvp.pl/video/historia-wspolczesna,ballada-o-pomnikach,59822906

Ballada o pomnikach walki i pamięci na Ziemi Szczecińskiej. Poetycka impresja muzyczna z tekstami autora, upamiętniająca pomniki znajdujące się na Ziemi Szczecińskiej. Podróż rozpoczyna się od ukazania obelisku na górze Czcibora. Góra Czcibora i Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, został odsłonięty 24 czerwca 1972 roku, w 1000 - lecie Bitwy Cedyńskiej. Następnie Tablica PKWN 1944 i pomnik upamiętniający wkopanie pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą w Czelinie. Kolejno pomnik Mieszka I w Mieszkowicach, Pomnik Zwycięstwa w Kamieniu Pomorskim, na pamiątkę zwycięstwa nad Niemcami 5 marca 1945 roku. Podróż polnymi drogami nad morze, pomnik Zaślubin Polski z Bałtykiem w Mrzeżynie i pomnik żołnierzy radzieckich w Chojnie. Podróż przez polskie wsie i lasy na cmentarz w Siekierkach, gdzie znajduje się pomnik ku czci saperów, którzy zorganizowali przeprawę wojsk podczas forsowania Odry w dniach 14 - 20 kwietnia 1945 roku. Wędrówka zakończona ukazaniem różnych miejsc pamięci na cmentarzu w Szczecinie i w Siekierkach.

cyfrowa.tvp.pl/video/muzyka,muzyczne-lato,58762014

W okresie letnim, na wybrzeżu szczecińskim organizowano liczne festiwale. W Koszalinie w 1973 roku odbył się II Festiwal Chórów Polonijnych, na który przyjechały chóry z Polski i z zagranicy. Koncert inaugurujący polonijne spotkanie specjalnie ulokowano w nowo wybudowanym amfiteatrze. Kamień Pomorski mógł zaprosić turystów do kamieńskiej katedry na IX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Letnie spotkania z muzyką klasyczną znane są w całym kraju. Kamień Pomorski jest drugim, po Oliwie i Festiwalu Organowym miejscem letniego koncertowania w Polsce. Międzyzdroje, jak co roku, gościły młodzież na Studenckim Festiwalu Młodzieży Akademickiej FAMA. Atmosfera wydarzenia, możliwość spotkania i zaprezentowania swojej twórczości, zgromadziła liczne rzesze zainteresowanych. Ciekawym wydarzeniem był niewątpliwie Festiwal Zespołów Artystycznych Wojska Polskiego odbywający się w Połczynie Zdroju. Oba festiwale żołnierskie: kołobrzeski i połczyński, odbywały się jednocześnie.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Muzeum • Wtorek [14.06.2022, 08:23:16] • [IP: 37.248.174.***]

Chodź dzbanie a się przekonasz czy coś robimy

Gość • Poniedziałek [13.06.2022, 18:26:36] • [IP: 83.21.85.***]

Znajdzie się jakiś kretynek, który pyta o muzeum przy każdej możliwej okazji. Odwiedź muzeum i zapytaj.

Gość • Poniedziałek [13.06.2022, 13:54:16] • [IP: 37.47.184.***]

A muzeum w Kamieniu Pomorskim coś robi?

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach we współpracy z Klubem Przewodników PTTK "Na Wyspach" w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na prelekcję pt. „Romantyczne czarownice: Pomorze i Meklemburgia. Początki kulturowego toposu...”, która odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 18.00 w bibliotece (Plac Ratuszowy 1). ■ Łukasz Dzioch wygrał w II turze wyborów na burmistrza Dziwnowa, pokonując Jarosława Siomkę stosunkiem głosów 855 do 765 ■