POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [06.06.2022, 09:39:50] • Szczecin

Średniowieczna osada i wojowie na Zamku. Przed nami 20. edycja Nocy Kupały!

Średniowieczna osada i wojowie na Zamku. Przed nami 20. edycja Nocy Kupały!

fot. Organizator

Wczesnośredniowieczna osada historyczna i pokazy walk wojów, krzesanie „Żywego Ognia", plecenie wianków i spławianie ich w Odrze, a także konkursy, muzyka na żywo i pokaz fire show – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników Nocy Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na wydarzenie zapraszamy w weekend 18-19 czerwca. Wstęp wolny.

Noc Kupały – tradycje świętojańskie to popularna impreza plenerowa, którą szczeciński Zamek od lat organizuje we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Tegoroczna edycja będzie jubileuszowa, bo 20!

Na zamkowym dziedzińcu stanie replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane będą dawne rzemiosła, takie jak: kowalstwo, tkactwo, rogownictwo, snycerstwo, skórnictwo czy stemplowanie tkanin. Uczestnicy imprezy poznają dawne obrzędy związane z letnim przesileniem, m.in. krzesanie „Żywego Ognia" za pomocą świdra ogniowego. Obejrzą także widowiskowe pokazy walk wojów i wysłuchają legend związanych z Zamkiem, Gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego. Ale to nie wszystko!

Będą też zabawy i warsztaty, m.in. śpiewu i robienia motanek, czyli tradycyjnych lalek słowiańskich. Zaplanowano również konkursy, w tym na najpiękniejszy wianek. Konkurs ten zwieńczy uroczysty pochód nad Odrę i spławienie wianków w rzece.

Ponadto na zamkowym dziedzińcu znajdą się stoiska z historycznymi figurkami, biżuterią, wyrobami drewnianymi i rogowymi, zabawkami, a także książkami historycznymi. Dodatkowo mieszkańcy i turyści będą mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz zobaczyć z bliska i przymierzyć elementy dawnego uzbrojenia.

Podczas Nocy Kupały na Zamku nie zabraknie muzyki na żywo. Na scenie usłyszymy Joannę Lacher oraz zespół Kosy. Pierwszy dzień imprezy zakończy efektowny pokaz fire show w wykonaniu grupy Febris.

Średniowieczna osada i wojowie na Zamku. Przed nami 20. edycja Nocy Kupały!

fot. Organizator

PROGRAM WYDARZENIA:

NOC KUPAŁY – TRADYCJE ŚWIĘTOJAŃSKIE

20. edycja

18-19.06.2022 r. (sobota – niedziela)

Dziedzińce Zamku

18.06.2022 r. (sobota), 14:00 – 23:00

14:00 prezentacja dawnych rzemiosł

15:00 koncert zespołu Joanny Lacher

16:00 pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie „Żywego Ognia" za pomocą świdra ogniowego (DGT)

17:00 legendy związane z Zamkiem, Gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego oraz konkursy tematyczne

17:30 pokaz walk wojów

19:00 konkurs na najpiękniejszy wianek

19:30 przemarsz nad Odrę i spławianie wianków

20:30 pokaz walk wojów

21:30 koncert zespołu KOSY

22:30 fire show – grupa FEBRIS

19.06.2022 r. (niedziela), 12:00 – 17:00

12:00 prezentacja dawnych rzemiosł

13:00 Droga Wojownika – konkursy w osadzie

14:00 pokaz walk wojów

16:00 koncert zespołu KOSY

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Konsultant ds. programowych: Igor Górewicz – Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa

Sala Kina Zamek

18.06.2022 r. (sobota), godz. 14:30

Spotkanie z Katarzyną Górewicz – autorką książki Jaka jesteś Babo Jago?

18.06.2022 r. (sobota), godz. 16:45

Rok i sezony w kuchni Słowian - wykład Małgorzaty Krasnej-Korycińskiej (historyk kulinariów, archeolog i muzealnik)

Spacer Kupalny z Legendziarzem – Mirosławem Wacewiczem:

19.06.2022 r. (niedziela)

Start: godz. 10:00 Szczecin Golęcino (przystanek autobusowy ul. Grochowa)

Meta: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Trasa: Golęcino - Wzgórze Kupały - ul. Paprotki - Żelechowa - Grabowo - Kapitanat Portu - wzdłuż Odry do Trasy Zamkowej - Zamek

Podczas spaceru nie zabraknie opowieści o tradycjach związanych z przesileniem letnim, legend i baśni, a także ciekawostek o ziołach i roślinach, które będą mijane po drodze. Chętni będą mogli uwić sobie wianki.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie

Sylwia Polachowska
Dział Promocji i Marketingu
Zamek Książąt Pomorskich


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■