POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [15.05.2022, 08:46:41] • Polska

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

fot. Organizator

Wysokie ceny prądu, oczekiwania młodego pokolenia w zakresie ochrony środowiska przekonują do łączenia sił w lokalnych społecznościach. Jedną z odpowiedzi na takie potrzeby są klastry energii. Klastry energii zrzeszają przedsiębiorców, mieszkańców i jednostki samorządu terytorialnego. W Gryficach założyciele Gryfickiego Klastra Energii spotkali się z samorządowcami, przedsiębiorcami i instytucjami zainteresowanymi ekologicznym prądem.

Na temat dobrych praktyk w działalności klastrów energii mówiła Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra w Zgorzelcu. - Działanie naszego klastra to odpowiedź na potrzebę zmian energetycznych w regionie związanych z działalnością kopalni i elektrowni w Bogatyni. Ekologiczne źródła energii to sposób na tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie innowacji takich jak samochód elektryczny czy edukacja nowych specjalistów - podkreślała Agnieszka Spirydowicz.

Zaproszenie od starosty gryfickiego Ryszarda Chmielowicza i Gryfickiego Klastra Energii na spotkanie przyjęło kilkadziesiąt osób. Byli przedstawiciele lokalnej społeczności ale także osoby i instytucje z Poznania, Włocławka, Wrocławia, Szczecina czy Goleniowa. Starosta odczytał listy od marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i wiceprzewodniczącego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia. Województwo Zachodniopomorskie jest liderem produkcji zielonej energii. To rodzi szanse i wyzwania.

- Mamy dużo zapytań o tereny pod inwestycję w zakresie hal magazynowych i produkcyjnych, terenów pod produkcję zielonej energii. Jednak dziś potrzebujemy zapewnić dostęp do sieci energetycznej. Od klastra oczekuję wsparcia w realizacji projektów energetycznych. To podmiot zrzeszający specjalistów z doświadczeniem - mówił wójt gminy Brojce.

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

fot. Organizator

Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii przedstawił historię klastra. - Zakładając klaster wiedzieliśmy, że świat się zmienia w obszarze emerytki. Przekonałem kilka osób do współpracy. Przeszliśmy certyfikację ministerstwa. Dziś przyszedł czas wyzwań by mieszkańcy naszego regionu mogli korzystać z tańszej energii z zielonych źródeł. Zapraszam do współpracy - mówił Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii.

Ryszard Zelent, właściciel biogazowni w Gminie Brojce, koordynator Gryfickiego Klastra Energii, mówił o doświadczeniach w produkcji biogazu i możliwości zasilania w zieloną energię inwestorów w Powiecie Gryfickim.

W spotkaniu wziął także udział ekspert do spraw biogazu Janusz Sidor z Poznania. - Zielona energia jest mało stabilna, jednak biogazownie są dobrym stabilizatorem w jej dostawach. Dzisiejsza technologia nie wpływa negatywnie na otoczenie. Dla biznesu jest sposobem na obniżenie kosztów działalności - zapewniał Janusz Sidor.

Mariusz Sowiński, członek Gryfickiego Klastra Energii, wlascieli firmy budujące infrastrukturę energetyczną mówił, że tylko połączenie sił lokalnych podmiotów pozwoli na wykorzystanie szans jakie daje odnawialna energia. - Mamy lata doświadczenia, specjalistów a dziś rozmawiamy o kształceniu pracowników wspólnie z uczelniami i szkołami - dodał Mariusz Sowiński. Słowa te potwierdzali przedstawiciele Eprosumenta i Copernicusa działający w branży OZE.

- Pomorze Zachodnie jest liderem produkcji zielonej energii. W ramach funduszy unijnych szkoły i uczelnie tworzą kierunki kształcenia na potrzeby branży OZE. Dziś musimy działać by nasz region maksymalnie wykorzystał szansę bycia miejscem innowacyjnych firm. Do tego są potrzebne wspólnie działania biznes, samorządu i organizacji pozarządowych - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Ważne mowy to jedno. Teraz mieszkańców interesuje czy zimą będzie ciepło w domach? Czy stać nas będzie na opłacenie rachunków za prąd i gaz. Szansą jest OZE.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■