POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [03.05.2022, 09:38:27] • zachodniopomorskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

fot. Organizator

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez zachodniopomorskie i pomorskie porty morskie. Od 4 maja 2022 roku KAS udostępni automatyczną obsługę wszystkim zainteresowanym eksporterom. Efektem wdrożenia nowych rozwiązań jest m.in. przyspieszenie i odpraw w portach morskich oraz automatyczna generacja potwierdzeń wywozu. KAS rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania wszystkim eksporterom.

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych wywożonych z UE przez polskie porty morskie w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem. Chodzi o przesyłki wyprowadzane przez urzędy celne:
• Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie,
• Oddział Celny „Baza Kontenerowa” w Gdyni,
• Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku,
• Oddział Celny „Nabrzeże Bułgarskie” w Gdyni.

Wyniki pilotażu pozwalają na ogólnopolskie udostępnienie tych funkcjonalności wszystkim zainteresowanym eksporterom dokonującym zgłoszeń eksportowych w Polsce. Z możliwości tych będą mogli skorzystać już od 4 maja 2022 roku.

Automatyzacja procesu dokonywana jest przez platformę dostarczoną przez Polski PCS Sp. z o.o. (PPCS).

Automatyzacja tego procesu skutkuje:
• przyspieszeniem i usprawnieniem odpraw w portach morskich,
• automatycznym wygenerowaniem elektronicznego potwierdzenia wywozu (IE599).

Podstawowe założenia automatyzacji
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę zgłoszenia celnego w Automatycznym Systemie Eksportu (AES).

W trakcie obsługi operacji wywozowej nowa platforma PPCS na bieżąco aktualizuje w systemach portowych/terminalowych status odprawy celnej kontenera.

Esporter, który chce skorzystać z automatyzacji musi dokonać

elektronicznego przedstawienia towaru (wykorzystując komunikaty IE507 albo IE507B). Pamiętać należy, aby komunikat ten trafił do systemu AES/ECS2 (wspólnotowy system obsługujący elektronicznie zgłoszenie wywozowe) w momencie udostępnienia kontenera na terminalu do ewentualnej kontroli celnej.

Platforma PCS pozwala eksporterowi lub jego przedstawicielowi zapoznać się ze statusem obsługi kontenera w systemie terminalowym, tak aby komunikat o obowiązkowym elektroniczny, przedstawieniu towaru (IE 507) trafił do systemu AES/ECS2 we właściwym momencie.

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

fot. Organizator

Możliwość sprawdzenia statusu kontenera

Platforma PCS zapewnia możliwość sprawdzenia statusu kontenera (czy jest już w Terminalu Kontenerowym) co pozwala na dokonania prawidłowego przedstawienia towaru. Można to zrobić przez:
• stronę internetową (sprawdź status kontenera w eksporcie) od wjazdu na terminal do załadowania na statek (wyszukiwarka prezentuje statusy we wszystkich morskich terminalach kontenerowych bez konieczności logowania).

Sprawdzenie kontenera eksportowego jest także możliwe na stronach Terminali Kontenerowych:
- DB Port Szczecin
- BCT Gdynia
- GCT Gdynia
- DCT Gdańsk

Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania
informatycznego wszystkim eksporterom. Wprowadzane rozwiązania przynoszą duże korzyści tak Klientom KAS, jak i samej administracji.
Więcej informacji na stronie puesc.gov.pl

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■