POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [29.08.2011, 15:32:14] • Kamień Pomorski

Apel do burmistrzów o pomoc dla niepełnosprawnych i starszych podczas wyborów

Apel do burmistrzów o pomoc dla niepełnosprawnych i starszych podczas wyborów

fot. Wojtek Basałygo

Przy odpowiednim wysiłku władz samorządowych osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnością będą mogły oddać głos w najbliższych wyborach parlamentarnych 9 października br.

Nowe przepisy kodeksu wyborczego wprowadziły ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych m.in.: głosowanie przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne, a wyborcy niewidomi i słabowidzący będą mogli zagłosować przy pomocy nakładek z opisem w alfabecie Braille'a.

- Ponad 2 miliony polskich obywateli ma problemy z korzystaniem ze swoich praw wyborczych. W zdecydowanej większości są to osoby z niepełnosprawnością i osoby starsze. Obecnie, za sprawą nowych regulacji prawnych, a także przy odpowiednim wysiłku władz samorządowych, możemy stworzyć im możliwość uczestnictwa w procesie współtworzenia polskiej demokracji – uważa prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przede wszystkim upowszechnienia wymaga informacja o tzw. alternatywnych metodach głosowania. Przepisy Kodeksu wyborczego przewidują możliwość głosowania przez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego dla osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wyborcy niewidomi i słabowidzący będą mogli zagłosować przy pomocy nakładek z opisem w alfabecie Braille'a.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Kodeksie Wyborczym, podczas najbliższych wyborów w każdej gminie co najmniej 1/5 spośród wszystkich lokali wyborczych musi być dostosowana do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.

- Zwracam się z serdeczną prośbą do wójtów, burmistrzów i prezydentów polskich miast o dołożenie wszelkich starań, aby w czasie wyborów 9 października 2011 roku wszyscy obywatele mogli skorzystać ze swoich praw wyborczych. Aby decydujące znaczenie miała wola udziału w głosowaniu, a nie wiek czy stan zdrowia. Nasze wspólne działanie może sprawić, że polska demokracja będzie coraz sprawniejsza - coraz lepiej będzie służyć państwu i jego obywatelom - apeluje prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Wtorek [30.08.2011, 10:23:52] • [IP: 83.25.165.***]

ja na wybory tez nie ide - po co jak i tak to nic nie zmieni. kazdy z nich byl u wladzy i co?? nic to dla mnie i dla kraju nie zmieni. syf i zlodziejstwo jak bylo tak dalej jest. a nasza gmina to tez syf, nic tu sie nie dzieje, brak pracy i perspektyw jakichkolwiek - dlatego wyprowadzilem sie do wiekszego miasta. gmina powinna pomoc mino wszystko niepelnosprawnym NIE TYLKO W WYBORACH

Gość • Poniedziałek [29.08.2011, 19:33:07] • [IP: 83.9.112.***]

po co przecież w tych czasach to niby pełnosprawni są nienormalni a ci ułomni mają 3razy tyle ; poza tym po co im wytbierać skoro i tak wybory są głupie bo później i tak mają nas i ich w dupie

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■