POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [22.04.2022, 15:38:22] • Szczecin

Wokół budowy Nord Stream 2 Marszałek Olgierd Geblewicz wyjaśnia

Wokół budowy Nord Stream 2 Marszałek Olgierd Geblewicz wyjaśnia

fot. Organizator

Jedną z pierwszych osób, które alarmowały o ryzykach związanych z budową gazociągu Nord Stream 2, był Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Pierwsze działania w tej sprawie podjął już w 2017 roku, gdy strona niemiecka wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego o uzgodnienia niezbędne do realizacji inwestycji. Niezrozumiałe jest zatem przypisywanie mu przez media związane z PiS wspierania budowy i jakiejkolwiek współpracy w tym zakresie.

- Przypominam, że Nord Stream 2 nie został oddany do użytku aż do chwili obecnej z powodu opóźnień w realizacji na etapie uzyskiwania pozwoleń na budowę, uzgodnień środowiskowych i innych tego typu formalności. Mam satysfakcję, że w tym procesie miałem swój skromny udział – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Przypomnijmy: w 2017 roku strona niemiecka wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego o uzgodnienie w zakresie EUGAL, jako kontynuacji planowanego poszerzenia gazociągu Nord Stream 2, która miała przebiegać od Bałtyku aż do niemiecko-czeskiej granicy w Saksonii. Gazociąg na krótkim odcinku zbliżał się na odległość 1 km od granicy z Polską w pobliżu Cedyni. Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się wówczas do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o koordynację współpracy transgranicznej ze stroną niemiecką w zakresie planowania przestrzennego zgodnego z polską racją stanu.

Jednocześnie Olgierd Geblewicz z inicjatywy własnej i zgodnie z prośbą PGNiG podjął działania mające na celu opóźnienie inwestycji poprzez przeprowadzenie szerokich konsultacji z władzami regionalnymi i lokalnymi krajów nadbałtyckich, dotyczących procedur związanych z budową gazociągu. W Komitecie Regionów powstała specjalna intergrupa, składająca się z przedstawicieli czterech państw. W toku jej prac przeprowadzona została analiza wpływu inwestycji na lokalne społeczności, w szczególności ze względu na rybołówstwo, turystykę i ekologię (na dnie Bałtyku w okolicach Bornholmu znajduje się broń chemiczna). Monitorowana była także kwestia awarii jednego z okrętów skutkującej zanieczyszczeniem środowiska podczas budowy gazociągu.

Wszystkie materiały były na bieżąco kierowane do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, gdzie trwały prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi objęcia inwestycji legislacją unijną, co ostatecznie stało się faktem. Jednocześnie wszelkie informacje na ten temat przekazywano stronie duńskiej i niemieckiej, które były władne w zakresie wydawania pozwoleń na budowę. W tamtym czasie Olgierd Geblewicz bardzo blisko współpracował między innymi z Komisją ds. Energii (IPRE), której przewodniczył wówczas premier Jerzy Buzek.

– O ile strona niemiecka nie uwzględniła naszych postulatów, o tyle Duńczycy bardzo dogłębnie rozpatrywali aspekty związane z realizacją inwestycji i zastrzeżenia sygnalizowane przez intergrupę. W efekcie pojawiły się znaczące opóźnienia w wydawaniu pozwoleń na budowę na odcinku biegnącym przez wody terytorialne Danii – tłumaczy Olgierd Geblewicz. – Cieszę się, że ta praca ostatecznie przyczyniła się do opóźnień, a co za tym idzie – obecnego wstrzymania budowy Nord Stream 2. Z tym większym zażenowaniem obserwuję wyczyny pracowników tzw. mediów publicznych oraz tych bezpośrednio finansowanych i związanych z PiS, którzy chcą na siłę zrobić ze mnie „zwolennika” tej inwestycji.

Tym bardziej, że te same media - w czasach, gdy były rzetelniejsze - niejednokrotnie informowały o prowadzonych przez mnie pracach. Wczoraj podczas briefingu pytany o to przez pracownika Radia Szczecin mówiłem o tych faktach, ale nie znalazło to odzwierciedlenia w materiale wyemitowanym na antenie stacji.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■