POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [17.04.2022, 16:07:58] • Powiat Kamieński

Długie uszy Wielkanocy

Długie uszy Wielkanocy

autor: Stanisław Błachowicz ( fot. stock.adobe.com/pl )

Zajączki i króliczki to jedne ze zwierzęcych symboli świąt wielkanocnych, Zarówno jednak jak i drugie mają długie uszy ale są także między nimi różnice. Dziki zajączek i udomowiony króliczek zasadniczo różnią się w swojej naturze. Jakie jednak są odniesienia do tych zwierząt, które sprawiły, że stały się jednymi z najważniejszych symboli świątecznych?

Zająca wielkanocnego można też zobaczyć w dawnej ikonografii pod stopami Marii Panny, a zatem w pozycji znamionującej rezygnację z dzikiej swobody i sprośności. W takiej postaci zajączek mógł się już stać symbolem biednych, słabych i pokornych.

Do symboliki zająca wielkanocnego nawiązują już twórcy z czasów wczesnego chrześcijaństwa jak Augustyn z Hiponny czy Hezydiusz. W ich pismach można spotkać się z rozważaniami na temat zająca w odniesieniu do zmartwychwstania Jezusa.
Skojarzenie zająca z Wielkanocą to historia sprzed kilkuset lat. Pojawiły się wtedy obrazki przedstawiające te zwierzątko w sąsiedztwie jajek wielkanocnych. Nie wiadomo jednak do końca, jakie jest źródło tej symboliki. Na ten temat krążą różne opinie, spośród których najbardziej popularne są dwie. Pierwsza – że jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze Druga – że pojawienie się zająca niejako zwiastuje nadejście wiosny. A przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku. Niektórzy wiążą także te fakty ze staroangielską. Tuż po świętach wielkanocnych rozpoczynał się tam sezon polowań na zające. W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany „zajączek”, popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale dotarł do nas z Niemiec. Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy rozpoczynają poszukiwanie ukrytych prezentów.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■