Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Środa [24.08.2011, 08:19:03] • Kamień Pomorski
Kamień Pomorski: Prof. Andrzej Niwiński w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
We wtorek (23.08) odbył się w kamieńskim Muzeum kolejny wykład w ramach, organizowanych od ubiegłego roku, „Muzealnych Spotkań z Historią”. Tym razem Kamień Pomorski i nasze Muzeum odwiedził wybitny archeolog, jeden z najbardziej znanych polskich egiptologów oraz niestrudzony popularyzator cywilizacji staroegipskiej prof. dr hab. Andrzej Niwiński, uczeń twórcy polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierza Michałowskiego, na co dzień pracownik naukowy oraz wykładowca w Zakładzie Archeologii Egiptu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownik Misji Skalnej w Deir el-Bahari poszukującej grobowca Herhora, arcykapłana i króla, którego Bolesław Prus uczynił bohaterem swego „Faraona”.
Otwarcia tego niecodziennego wykładu i przedstawienia wyjątkowego gościa dokonał Dyrektor MHZK Grzegorz Kurka, uczeń prof. Niwińskiego i uczestnik poszukiwań w Deir el-Bahari. Na dwuczęściową prelekcję warszawskiego naukowca złożyły się dwie niezwykle pasjonujące opowieści, wzbogacone bogatą ikonografią, dzięki którym licznie przybyli słuchacze mieli możliwość przeniesienia się nad Nil.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W pierwszej odsłonie Profesor opowiedział o swej, trwającej długie lata, przygodzie z Egiptem oraz przedstawił podobieństwa i różnice pomiędzy współczesnym nam państwem egipskim, a tym z czasów faraonów. Przy okazji rozprawił się z pokutującymi gdzieniegdzie błędnymi wyobrażeniami jakoby wszyscy Egipcjanie byli po śmierci mumifikowani, czy z tzw. klątwą Tutenchamona zauważając, iż każdy kto był w grobowcu tego władcy wcześniej czy później umierał, ale ten sam los spotykał też wszystkich, którzy w nim nie byli.
W trakcie przerwy uczestnicy wykładu mieli możliwość nabycia książek naszego Gościa z autografem Autora - „Mitów i symboli starożytnego Egiptu” oraz „Czekając na Herhora...” czy skierowanych do najmłodszych „Bajek Staroegipskich” i „Abecadła znad Nilu”, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem.
W drugiej części wykładu Profesor Niwiński przedstawił prowadzone od kilkunastu lat, przez kierowaną przez siebie Misję Skalną, wykopaliska w Deir el-Bahari. Efektem tych, pionierskich prac, na terenie nie badanym dotąd przez archeologów, będzie w przyszłości odkrycie nietkniętego, królewskiego grobowca Herhora.
Wspaniałe spotkanie, bardzo dziękuję, że mogłem spotkać tak wielkiego dla archeologii polskiej człowieka.Jestem wdzięczny p.Grzegorzowi Kurce za to, ze udało się namówić Pana Profesora na przyjazd do Kamienia ale jak mógł odmowić cyt.najwiernieszemu studentowi i uczestnikowi wykopalisk w Egipcie. Brawo !!
Panie Grzegorzu prosimy o więcej
Byliśmy na wykładzie. Bardzo ciekawe spotkanie Panie
"Efektem tych, pionierskich prac, na terenie nie badanym dotąd przez archeologów, będzie w przyszłości odkrycie nietkniętego, królewskiego grobowca Herhora." - nie rozumiem, czy ktoś tu jest jasnowidzem i umie przewidzieć przyszłość? To tak na marginesie, bo wspaniała inicjatywa i bardzo żałuję, że nie byłem na wykładzie Pana Profesora. Może jeszcze do nas zawita?