POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [23.03.2022, 18:05:26] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie firmy pomagają uchodźcom

Płacą rachunki za ogrzewanie, kupują odzież, oferują pracę - firmy z Pomorza Zachodniego odpowiedziały na apel marszałka Olgierda Geblewicza o wsparcie przybyszów z Ukrainy. Przedsiębiorcy pomagają uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w naszym regionie. Włączyli się również w zbiórkę darów, które zostaną wysłane do Odessy i Mikołajowa.

Akcję pomocową przedsiębiorców koordynuje Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZ. CIG przeprowadził szeroko zakrojoną akcję informacyjną wśród zachodniopomorskich inwestorów i już są jej efekty. Bardzo hojnego wsparcia udzieliła firma Fliegel, a dzięki współpracy z firmami IKEA Industry oraz PDC Logistics zakupiono paliwo do ogrzewania O.W. Wrzos w Łukęcinie, gdzie przebywają niepełnosprawni uchodźcy spod Kijowa.

– Społeczna odpowiedzialność biznesu na Pomorzu Zachodnim nie jest pustym hasłem. Działające w naszym regionie firmy od początku kryzysu na Wschodzie angażują się w pomoc. Większość przedsiębiorców robi to na własną rękę, bez rozgłosu. Wielkie uznanie i szacunek dla nich – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Są też firmy, które włączyły się do różnych inicjatyw samorządu województwa, na przykład robiąc zakupy o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, i też nie chcą się tym chwalić. Ale uważamy, że należy się im publiczne podziękowanie. Trzeba promować dobre przykłady – dodaje.

Dobry przykład dała np. jedna z duńskich firm, która przekazała kilkadziesiąt tysięcy sztuk odzieży - głównie bieliznę i skarpety. Zakupiła też prawie 3,5 tysiąca puszek z żywnością, artykuły higieniczne, apteczki, lekarstwa. Dary trafiły do magazynu wojewody. Duńskie przedsiębiorstwo udzieliło również bezpośredniej pomocy grupie dzieci (odzież, bielizna) ewakuowanych z Ukrainy, a przebywających teraz w Goleniowie.

Podmioty gospodarcze działające na Pomorzu Zachodnim oferują również schronienie i zatrudnienie obywatelom Ukrainy, a także pomoc socjalną, miejsca w przedszkolach dla dzieci uchodźców itd.

– Wraz z firmą Faymonville z Goleniowa pracujemy nad projektem stworzenia dla grupy potencjalnych pracowników spośród osób napływających z Ukrainy programu wsparcia obejmującego zakwaterowanie, niezbędne przeszkolenie oraz miejsca pracy. Firma wytypowała 44 potencjalne wakaty: od specjalistów IT po spawaczy – tłumaczy dyrektor CIG UMWZ Jacek Wójcikowski.

Jak podkreśla Jacek Wójcikowski, od początku kryzysu uchodźczego marszałkowski CIG współpracuje
z Wojewódzkim Urzędem Pracy w celu stworzenia kanałów komunikacji i dystrybucji informacji o miejscach pracy dla osób z Ukrainy w firmach zachodniopomorskich inwestorów.

Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■