POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [16.03.2022, 09:54:58] • zachodniopomorskie

Ukraiński sąsiad w szkolnej ławce

Ukraiński sąsiad w szkolnej ławce

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W związku ze stale rosnącą liczbą przybywających do Polski uchodźców wojennych z Ukrainy, głównie matek z dziećmi, przed polskimi nauczycielami pojawia się ogromne wyzwanie związane z przyjęciem do klas uczniów zza wschodniej granicy. Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli prowadzi szereg działań, które ułatwią im to zadanie, jednocześnie zadbają także o dobre samopoczucie obecnych, jak i nowych uczniów.

- Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli od lat wspiera kadrę oświatową. Teraz wychodzi naprzeciw aktualnej, trudnej sytuacji związanej z toczącą się na Ukrainie wojną. Swoje pomocowe działania w dużej mierze kieruje do polskich nauczycieli, którzy będą musieli zmierzyć się z dużym wyzwaniem, jakim jest przyjęcie do klas dzieci zza wschodniej granicy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W ciągu najbliższego miesiąca odbędą się konferencje i szkolenia skierowane do nauczycieli wszystkich etapów edukacji.

Przedstawienie i wyjaśnienie pojęć związanych z różnymi formami dyskryminacji, przybliżenie sposobów na przeciwdziałanie dyskryminacji w klasie i szkole, wskazanie roli wychowawcy w edukacji antydyskryminacyjnej oraz przedstawienie mechanizmów przyczyniających się do nierównego traktowania to cele konferencji „Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja w szkole – rola wychowawcy w edukacji antydyskryminacyjnej”, która odbędzie się 30 marca br. na platformie Korbank.

Również na tej samej platformie, 4 kwietnia br., odbędzie się konferencja metodyczna dla nauczycieli poświęcona myśleniu krytycznemu w edukacji #PytamSprawdzamKlikam! Jej celem będzie wyposażenie nauczycieli w konkretne umiejętności ułatwiające uczenie logicznego myślenia w obrębie swoich przedmiotów oraz podczas zajęć wychowawczych, wskazanie narzędzi do sprawdzania informacji oraz unikania fake newsów.

Podczas szkolenia Jak pracować z uczniami dotkniętymi doświadczeniami wojennymi?, które odbędzie się 4 kwietnia br., zostaną zaprezentowane wskazówki do pracy z uczniami dotkniętymi wojną. Uczestnicy będą mieć możliwość także zadawania pytań dotyczących konkretnych problemów. Odpowiedzi udzieli prowadząca Michalina Tobiaszewska, pedagożka, psycholożka, terapeutka.

W każdy czwartek, na platformie Korbank, odbywają się konsultacje przedmiotowe. Mają one na celu wsparcie nauczycieli i dyrektorów w zakresie projektowania, przygotowania, prowadzenia i ewaluacji zajęć dydaktycznych z uczniami. W związku z aktualną sytuacją można kontaktować się z nauczycielem konsultantem także w sprawie wsparcia w zakresie pracy z uczniem z Ukrainy.

Dodatkowo na stronie ZCDN publikowane są materiały przydatne m.in. podczas komunikacji z uchodźcami z Ukrainy, w czasie rozmów z dziećmi i uczniami na temat sytuacji w Ukrainie czy informujące o tym, jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę.

Niedługo na stronie dostępne będą także zeszyty do pracy z uczniem ukraińskim. Zeszyt matematyczny obejmie podstawowe pojęcia matematyczne w języku polskim i ukraińskim, wraz z ilustracjami (opracowanie: Anna Bazyluk, nauczycielka konsultantka ds. nauczania matematyki). Zeszyt polonistyczny zawierać będzie scenariusze lekcji, które będą służyć zarówno integracji klasy, jak i nauce języka polskiego jako obcego (opracowanie: Ewa Piechota, V Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie oraz Marta Kostecka, nauczycielka konsultantka ds. nauczania języka polskiego).

Cały czas nauczyciele mogą korzystać z pomocy psychologicznej, której udziela Hanna Załuska, psycholożka i terapeutka. Szczegóły dostępne są na: zcdn.edu.pl/aktualnosci/solidarni-z-ukraina/

Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać także z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Dla dzieci przygotowano kolorowanki, puzzle i książki. Na miejscu można również skorzystać z komputerów i wifi oraz skopiować i wydrukować niezbędne dokumenty.

Wśród planowanych działań są jeszcze szkolenia dla nauczycieli dotyczące codziennej komunikacji z uczniem niepolskojęzycznym; literatury jako terapia, czyli jak z najmłodszymi rozmawiać o wojnie oraz komunikacji kulturowej.

Więcej informacji odnośnie działań realizowanych przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ramach pomocy Ukrainie dostępnych jest na stronie internetowej: zcdn.edu.pl/ .

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■