POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [10.02.2022, 21:45:40] • zachodniopomorskie

Pływalnia w Stargardzie bardziej eko!

Pływalnia w Stargardzie bardziej eko!

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Niższe zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną to efekt termomodernizacji obiektu, który od ubiegłego roku ma nowe atrakcje i nową nazwę AquaStar. Prace budowlane objęły m.in. docieplenie ścian, podłóg, stropów. Wymieniono stolarkę okienną, węzeł cieplny, oświetlenie LED, a także zastosowano system odzyskiwania ciepła z obiegu wody basenowej. W realizacji inwestycji pomogły ponad 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Rozbudowa i modernizacja stargardzkiej pływalni trwała ponad dwa lata. Ważnym etapem były prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynku. Zostały one w dużej części sfinansowane z funduszy unijnych (koszty kwalifikowalne: 3 625 028 zł, dofinansowanie: 3 081 274 zł). Inwestycja obejmowała m.in. docieplenie ścian i stropów, wymianę okien, oświetlenia, instalacji. Powstał nowy węzeł cieplny. Ciekawą innowacją jest system odzyskiwania ciepła z wody basenowej.

- Z jednej strony inwestycje w energooszczędność to konieczność przy dzisiejszych cenach. Z drugiej strony - chcemy aby Pomorze Zachodnie utrzymało rolę środowiskowego lidera w Polsce i wyróżniało się w tym aspekcie w Europie. Inwestowanie na taką skalę w ochronę środowiska nie byłoby możliwe bez unijnych funduszy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Przebudowa pływalni znajdującej się przy ul. Szczecińskiej 35 w Stargardzie była wyzwaniem dla projektantów i inżynierów budowlańców, ponieważ budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Mimo związanych z tym ograniczeń udało się stworzyć nowoczesny obiekt o funkcjach aquaparku. Dlatego w ubiegłym roku basen miejski OSiR zmienił nazwę na AquaStar.

Obok basenu sportowego ulokowano strefę jacuzzi i masaży wodnych, w nowej części znajdują się dwie zjeżdżalnie rurowe i tzw. rwąca rzeka. Rozbudowa pływalni umożliwiła również stworzenie dużej strefy fitness, strefy saun (sucha, parowa i biosauna) oraz dwupoziomowej siłowni.

Projekt o nazwie „Poprawa efektywności energetycznej budynku pływalni miejskiej w Stargardzie - przebudowa i rozbudowa" został zrealizowany w ramach II Osi priorytetowej Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.06 Poprawa jakości powietrza - Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020.

Beneficjentem był Ośrodek Sportu i Rekreacji OSiR Stargard Sp. z o.o.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■