POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [20.12.2021, 17:13:47] • Szczecin

„Wolność słowa i wolność gospodarki to wartości, które w demokracji nie powinny być poddawane pod żadną wątpliwość”

W zaskakującym, dynamicznym tempie przez sejm przeszła ustawa nazywana „Lex TVN”. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oznaczać będzie, że kapitał medialny spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będzie mógł być dominujący w danej spółce. Nie ma żadnych wątpliwości, że ustawa jest przygotowana w taki sposób, by najmocniej dotknąć media z Grupy TVN, która jak wszyscy wiemy nie szczędzi krytyki obecnej władzy. Trudno oceniać efekty przyjęcia w życie tej ustawy, mogłoby to poskutkować tym, że amerykański gigant Discovery może być zmuszony do sprzedaży swoich udziałów w polskiej telewizji. – Wolność słowa to wielka wartość, której nie da się wycenić na żadne kwoty pieniędzy. Konsekwencje tej ustawy są bardzo negatywne w kontekście współpracy z zagranicznymi inwestorami. Przedsiębiorcy są bardzo zaniepokojeni tym, że zagraniczni inwestorzy nie czując stabilności systemu prawnego w kwestii ochrony inwestycji i nie będą inwestować w Polsce. Poważnie wiec rośnie ryzyko utraty zaufania zagranicznych partnerów, o których przecież powinniśmy zabiegać mając na względzie rozwój gospodarczy Polski szczególnie w obliczu rosnącej inflacji. Musimy walczyć o wolność słowa i o wolność gospodarczą – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, stanowisko przedsiębiorców w sprawie LEX TVN nie ma charakteru politycznego, a jedynie gospodarczy i prawny. Wolność słowa i wolność gospodarcza to wartości w których obronie Północna Izba Gospodarcza staje zawsze i jest to niezależne od wszelkich kontekstów politycznych. Za oburzające uznajemy zupełnie nagłe powrócenie do tematu ustawy o radiofonii i telewizji, w sytuacji gdy polska gospodarka boryka się z dziesiątkami pilnych, płonących wręcz problemów a także walką z czwartą falą pandemii .

- Atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów spadnie w sposób diametralny, gdy w świat pójdzie sygnał, że polscy politycy są w stanie nagle zrepolonizować przedsiębiorstwo na życzenie władzy. Nie ma żadnego rzeczowego uzasadnienia dlaczego LEX TVN powróciło, dlaczego parlamentarzyści zajmują się tym tematem akurat w tym momencie. Uważamy, że sytuacja jest absurdalna i niezrozumiała. Jest dowodem ograniczania w Polsce wolności słowa i wolności gospodarczej. Zasada „Pacta sunt servanta” powinna być obwiązująca i niepodważalna – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Obecnie w Polsce przedsiębiorcy borykają się z gigantyczną ilością problemów. Czwarta fala pandemii koronawirusa, która zdmuchuje z rynku kolejne przedsiębiorstwa, niski poziom wyszczepialności w społeczeństwie, chaos podatkowy, który przynosi Nowy Ład oraz gigantyczna ilość skarg od przedsiębiorców na rosnące ceny surowców, prądu, gazu i paliwa. Jako Północna Izba Gospodarcza pytamy: komu zależy na tym, by odwrócić uwagę od realnych problemów gospodarki i społeczeństwa? – mówi Hanna Mojsiuk.

Teraz ruch należy do prezydenta Andrzeja Dudy, który może ustawę podpisać, zawetować lub wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją – Północna Izba Gospodarcza przyłącza się do apelu o weto Prezydenta Andrzeja Dudy. Wolność słowa i wolność gospodarki to wartości, które w demokracji nie powinny być poddawane pod żadną wątpliwość – mówi Hanna Mojsiuk.

Przed skierowaniem nowelizacji do Senatu, Sejm przyjął przepis przewidujący, że członków zarządu mediów publicznych, w tym prezesa zarządu, będzie powoływać i odwoływać nie Rada Mediów Narodowych, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Po poprawce Konfederacji członków Krajowej Rady ma powoływać prezydent za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu lub grupy 35 posłów. Dziś po dwóch wybiera Sejm i prezydent, a jednego Senat. Jest to zapis na który zwraca uwagę wielu prawników, że propozycja Konfederacji jest niezgodna z konstytucją.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■