POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [02.12.2021, 18:02:08] • zachodniopomorskie

Marszałek Olgierd Geblewicz na sesji plenarnej EKR w Brukseli. Debata z prezydentem Emmanuelem Macronem

Marszałek Olgierd Geblewicz na sesji plenarnej EKR w Brukseli. Debata z prezydentem Emmanuelem Macronem

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Naszym największym oczekiwaniem wobec prezydencji francuskiej w Radzie UE jest znalezienie szczepionki na upadek demokracji i spadek zaufania do instytucji politycznych w Europie – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas rozmowy z Prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem na forum Europejskiego Komitetu Regionów.

Prezydent Emmanuel Macron w środę wystąpił podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Spotkanie dotyczyło prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Francja obejmie 1 stycznia 2022 r. Dyskutowano o największych wyzwaniach stojących przed UE w dziedzinie gospodarki, ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego.

- My, liderzy regionalni i lokalni, mamy nadzieję, że podczas prezydencji francuskiej będziemy wspólnie z Państwem pracować nad wprowadzeniem naszych regionów na drogę odnowy, nad realizacją celów Zielonego Ładu, nad ożywieniem europejskiego przemysłu oraz nad znalezieniem właściwych odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na energię i elektryczność – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W debacie nie zabrakło wątków polityczno-społecznych.

- Naszym największym oczekiwaniem wobec prezydencji francuskiej jest znalezienie szczepionki na upadek demokracji i spadek zaufania do instytucji politycznych w Europie – podkreślił Olgierd Geblewicz.

Marszałek zwrócił również uwagę na potrzebę „innowacji w procesie decyzyjnym UE”, tak by odpowiadał on oczekiwaniom współczesnych Europejczyków. Takie zmiany proponują samorządowcy z EKR, którzy reprezentują ponad milion polityków wybranych na szczeblu regionalnym i lokalnym.

- Panie prezydencie, współczesnym Europejczykom nie wystarcza już UE, która zapewnia pokój, stabilność i bezpieczeństwo. Chcą być zaangażowani i decydować o kierunku, w jakim Europa będzie zmierzać w przyszłości. Chcą widzieć, jak w ich rodzinnych miastach rozwijają się europejskie innowacje neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Chcą wiedzieć, że wielkie korporacje płacą uczciwą część podatków. Są zainteresowani komunikowaniem się z Europą z zacisza swoich miast, miasteczek i wsi – mówił Olgierd Geblewicz. - Uważamy, że aby odpowiedzieć na ich potrzeby, musimy wykorzystać wyjątkowe wielopoziomowe sprawowanie rządów w Europie i umieścić je w centrum naszego modelu demokratycznego. Wzmocnienie pozycji polityków regionalnych i lokalnych przy podejmowaniu decyzji w UE zaowocuje lepszą i bardziej uzasadnioną polityką europejską, której siłą napędową będą obywatele.

Marszałek Olgierd Geblewicz zaakcentował tematy podejmowane podczas wydarzeń organizowanych w ramach „Konferencji dla przyszłości Europy”. Podkreślił jednak, że cykl spotkań i debat z obywatelami musi się przełożyć na konkretne działania, zmiany politycznej praktyki. Marszałek wyraził nadzieję, że tym zmianom nada ton właśnie francuska prezydencja w Radzie UE.

- Zwracamy uwagę na kluczową rolę władz lokalnych i regionalnych i będziemy to uwzględniać w trakcie naszej prezydencji – zapewnił prezydent Emmanuel Macron. - Powinniśmy wzmacniać Europę subsydiarności i władze, które znajdują się najbliżej obywateli. Bez samorządów nie bylibyśmy w stanie uporać się z wyzwaniami jakie stawia przed nami pandemia – przypomniał prezydent Francji.

Mówił również o obronie wartości europejskich i ich kontestacji przez niektóre z państw członkowskich.

- Wartości europejskie stanowią blok i nie powinno się ich traktować wybiórczo – stwierdził Emmanuel Macron.

Podkreślił potrzebę powiązania nowych instrumentów finansowych z zasadą praworządności.
Poruszył również kwestie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z manipulacji w mediach i internecie.

Przed wystąpieniem prezydenta Francji podczas 147 sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów odbyła się debata na temat wzmocnienia demokracji europejskiej, w której uczestniczyli Herman Van Rompuy - szef Rady Europejskiej w latach 2009-2014, były premier Belgii; oraz Renaud Muselier - przewodniczący regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, delegowany przewodniczący Stowarzyszenia Regionów Francji i współorganizator Europejskiego Szczytu Regionów i Miast.

Uczestnicy debaty mówili o wyjątkowym znaczeniu konsultacji z obywatelami zorganizowanych w ramach „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”. Podkreślali rolę władz lokalnych i regionalnych (w sumie 1,17 mln samorządowców), które są najbliżej społeczeństwa. I odpowiadają za połowę inwestycji publicznych w UE oraz wdrażanie ponad połowy prawodawstwa UE.

Jeśli UE ma zwiększyć swoją legitymację demokratyczną, konieczne jest większe zaangażowanie szczebla lokalnego i regionalnego w proces decyzyjny UE oraz nawiązanie stałego dialogu z obywatelami – podkreślali uczestnicy dyskusji na forum EKR.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■