POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [12.11.2021, 12:57:09] • zachodniopomorskie

Dyskutowali o innowacjach Biznes chce współpracować na rzecz eko energii

Dyskutowali o innowacjach Biznes chce współpracować na rzecz eko energii

fot. Organizator

O innowacjach dla przedsiębiorstw i samorządu dyskutowali uczestnicy konferencji organizowanej przez Fundację Platformę Przyszłości w Marinie Solnej w Kołobrzegu. Jako gospodarz miejsca pierwszy głos zabrał Prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski, który mówił o potencjale gospodarczym w dobie zmian energetycznych Portu Morskiego w Kołobrzegu. - Port w Kołobrzegu ze względu na komunikację kolejową, drogę ekspresową jest dobrą lokalizacją dla firm, które chcą uczestniczyć w budowie i serwisie farm wiatrowych na Bałtyku. Port w Kołobrzegu to miejsce do transportu sprowadzanych do Polski produktów w głąba kraju i na teren UE - mówił Artur Lijewski.

Innowacyjne rozwiązanie dla budownictwa przedstawił Aleksander Bohdziewcz z Kensington Green. Założeniem technologii jest zabezpieczenie betonu, który ma stały kontakt z wodą lub innym cieczami przed utratą właściwości budowlanych.

Magdalena Hilszer, dyrektor Biura Regionalnego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu przedstawiła ofertę wzmocnienia polskich firm w nowej perspektywie po czasie covidu. Biuro w Poznaniu odpowiada za współpracę z firmami i samorządami na terenie m.in. Pomorza Zachodniego. uczestnicy spotkania w Kołobrzegu mieli możliwość poznania nowoczesnych technologii pozwalających dbać o jakość wody w procesie oczyszczania. Firma Celan Bacter z Lublina oferuje również rozwiązania dla przemysłu pozwalające w szybkim czasie usunąć rozlane oleje z powierzchni.

Dyskutowali o innowacjach Biznes chce współpracować na rzecz eko energii

fot. Organizator

Wystąpienie Michała Szczepańskiego z Eprosument było odpowiedzią na dzisiejszą potrzebę zmniejszenia kosztów energii. Firma oferuje nie tylko prąd ze słońca ale również jego magazynowanie i zarządzanie nim. - Samowystarczalne miasta pod względem energetycznym to nie przyszłość ale realne projekty już dziś - mówi Michał Szczepański. Do korzystanie z prądu OZE na potrzeby samochodów zachęcali też przedstawiciele Auto Bruno ze Szczecina. warto zaznaczyć, że jednym ze źródeł energii jest zielony wodór. Polska Grupa Wodorowa proponuje miastom wytwarzanie zielonej energii z bioodpadu. Między innymi Wałcz na Pomorzu Zachodnim chce w taki sposób produkować ciepło dostarczane do mieszkańców miasta. Polska Żegluga Wodorowa oferuje jednostki pływające zasilane wodorem, które mogą być odpowiedzią na transport w zakorkowanych miastach lub atrakcją turystyczną umożliwiającą ruch na akwenach wodnych, gdzie obowiązuje zakaz pływania dla tradycyjnych statków. Dorny produkowane przez POLDRONE mogą być zastosowane w miastach na potrzeby prac geodezyjnych, inspekcji sieci energetycznej oraz farm wiatrowych na morzu.

Dyskutowali o innowacjach Biznes chce współpracować na rzecz eko energii

fot. Organizator

Tomasz Aniuksztys ze Starostwa Powiatowego w Gryficach konsultował możliwość pozyskiwania funduszy na projektu zgłaszane przez uczestników konferencji organizowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości. W spotkaniu uczestniczyła też Małgorzata Stachowiak, radna powiatu białogardzkiego, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

- Zmieniające się warunki rynku energetycznego przyspieszają innowacje w tym obszarze. Potrzeba obniżenia kosztów energii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery to powodu wprowadzania zmian w codziennym życiu. Za tym musi podążać edukacja nowych specjalistów. Ktoś musi naprawiać auta zasilane prądem, stacje ładowania, drony i instalacje wodorowe. Tu są potrzebne nowe kompetencje - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy i zespołu krajowego do spraw wodoru.

Dyskutowali o innowacjach Biznes chce współpracować na rzecz eko energii

fot. Organizator

Przedsiębiorcy rozumieją potrzeby zmian. Pierwszym krokiem do ich wdrożenia było podpisanie listu intencyjnego na rzecz gospodarki niskoemisyjnej przy wykorzystaniu wodoru i oze. Sygnatariuszami porozumienia są; Zakład Elektryczny Gryfice, Port w Kołobrzegu, Eprosument, Poldrone, Polska Grupa Wodorowa, Kensington Green, Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Północna Izba Gospodarcza oddział w Koszalinie, Targi Bałtyk. Porozumienie na rzecz współpracy w zakresie współpracy przy offshore kilka tygodni temu podpisali samorządowcy z Pomorza Zachodniego.

Łukasz Szeląg


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■