POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [05.11.2021, 13:58:10] • Szczecin

Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na Zamku

Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na Zamku

fot. Organizator

To będzie gratka dla miłośników muzyki chóralnej. W listopadzie na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wystąpią chóry akademickie z naszego województwa. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Koncert odbędzie się 25 listopada i będzie towarzyszyć obchodom 75 LAT TRADYCJI AKADEMICKICH NA POMORZU ZACHODNIM. Na zamkowym dziedzińcu zaprezentują się znane i utytułowane chóry czterech zachodniopomorskich uczelni.

Wystąpi m.in. Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona". Zespół powstał w styczniu 2017 roku, kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne dwóch grup: Chóru Politechniki Koszalińskiej (założonego w 1993) oraz Chóru „Canzona" Centrum Kultury 105 w Koszalinie (istniejącego od 1999 roku). Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, a członkami chóru - studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej oraz absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje. W swoim repertuarze zespół ma utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym, a także opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej. Chór od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie wykonując wiele dzieł wokalno-instrumentalnych. Zdobył nagrody w konkursach chóralnych, m.in. w Międzyzdrojach, Łodzi, Częstochowie, Toruniu, Gdańsku, Gnieźnie oraz w Rimini i Gorizii we Włoszech.

Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na Zamku

fot. Organizator

Usłyszymy też Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Zespół powstał w listopadzie 1952 roku. Jego założycielem był Jan Szyrocki, ówczesny student Politechniki Szczecińskiej i późniejszy profesor. Chór nosi dziś jego imię. Założyciel pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta do 2003 roku. Zespół pod jego kierownictwem odniósł liczne sukcesy na świecie. Obecnie dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest dr Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Jana Szyrockiego. Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno-kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów wybierało ten szczeciński chór na prawykonawcę swoich utworów. Zespół ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych. Chór był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany (m.in. otrzymał na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród oraz medali od władz państwowych i regionalnych. W 2014 roku chór został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na Zamku

fot. Organizator

Na dużej scenie wystąpi również Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Barbary Halec. Grupa istnieje od 2010 roku. Powstała wraz z utworzeniem w naszym mieście nowej wyższej uczelni artystycznej – Akademii Sztuki. Zespół skupia studentów oraz absolwentów uczelni, którzy rozwijają swoje muzyczne pasje. W swym repertuarze ma różnorodne dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne. Koncentruje się głównie na wykonywaniu muzyki a cappella, a także utworów wokalno-instrumentalnych kompozytorów różnych epok. Chór wykonuje m.in. Kantatę 61 oraz Weihnachts-Oratorium J. S. Bacha, Dixit Dominus J. F. Haendla, a także utwory W. A. Mozarta, A. Ramireza, J. Ruttera, C. Jenkinsa, współczesne wokalne kompozycje zarówno twórców polskich, jak i zagranicznych. Wielokrotnie koncertował w Polsce, Niemczech, Danii, Irlandii. Brał udział w festiwalach chóralnych, m. in. w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim, Neuruppin, Greifswaldzie. W 2015 roku na zaproszenie Polskiej Ambasady koncertował w Nowym Jorku. Wyjazd ten stał się uhonorowaniem pięcioletniej działalności zespołu. Ponownie Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie wystąpił w Stanach Zjednoczonych w roku 2018 uświetniając Uroczystą Mszę Dziedzictwa Polskiego w stulecie odzyskania Niepodległości Polski.

Podczas koncertu zaprezentuje się także Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Zespół działa na muzycznej scenie już 18 lat. Szybko stał się wizytówką Pomorza Zachodniego, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Koncertował m.in. w Japonii, Tajwanie, Kanadzie, Ekwadorze, Rosji, Turcji i Macedonii. Poprzez swoją działalność, pasję i zaangażowanie wykreował szeroko rozpoznawalny, charakterystyczny dla siebie wizerunek, nawiązujący do tematyki morskiej i miasta, za co w roku 2019 został odznaczony honorowym tytułem Ambasadora Szczecina. W ciągu ostatnich lat chór zdobył blisko 70 głównych nagród festiwalowych na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix i 40 Złotych Medali), a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół ma na swoim koncie siedem płyt. Chór dokonał kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich. Do współpracy zapraszali go wybitni artyści polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (m.in. Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Turnau, Andrzej Piaseczny). Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Repertuar chóru zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach.

Uczta dla melomanów. Koncert chórów akademickich już w listopadzie na Zamku

fot. Organizator

Początek koncertu o godz. 16. W programie m.in. utwory kompozytorów polskich, kompozycje o tematyce marynistycznej, a także znane piosenki z gatunku muzyki popularnej i utwory gospel. Wstęp jest wolny.

Organizatorem koncertu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie i Operą na Zamku.

Sylwia Polachowska
Dział Promocji i Marketingu


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■