POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [19.09.2021, 08:45:40] • zachodniopomorskie

Firmy z Pomorza walczą o udział w offshore

Firmy z Pomorza walczą o udział w offshore

fot. Organizator

Gdy w Szczecinie odbywał się Kongres Morski w Warszawie odbyło się podpisanie porozumienie sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Stronami porozumienia są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, jednostek finansowych i budżetowych inwestorów i branży – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej a także przedstawiciele administracji rządowej: Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Infrastruktury, Minister Edukacji i Nauki, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Offshore to także kwestia magazynowania energii w wodorze. Dlatego do porozumienia przystąpiła Polska Grupa Wodorowa, która chce wytwarzać wodór z odpadów komunalnych.

Porozumienie sektorowe było inspirowane brytyjskim porozumieniem tzw. Offshore Sector Deal. Zostało wypracowane dzięki dobrej woli wielu stron działających zgodnie w niewiele ponad rok. To przykład bardzo dobrej współpracy między obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce i przedsiębiorcami zaangażowanymi w dostawy dla przygotowania, realizacji i eksploatacji projektów offshore wind.

Firmy z Pomorza walczą o udział w offshore

fot. Organizator

Teraz po stronie zachodniopomorskich i lubuskich polityków jest wyrównanie szans dla zachodniej Polski w zakresie wykorzystania szansy jaką daje budowa farm na morzu. Z Pomorza Zachodniego list podpisali m.in.: port w Mrzeżynie i OT Port Świnoujście i Grupa Doradczo - Szkoleniowa z Goleniowa. Pomorze Zachodnie ma potencjał, który można wykorzystać na rzecz budowy nowej infrastruktury i wygrać konkurencję z firmami z Pomorskiego.

- Offshore daje szansę na tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy zarówno na produkcji, budowie jak i późniejszym utrzymaniu instalacji. Dlatego dziś nie należy dyskutować czy ale jak przygotować się do wykorzystania tej szansy. Turystyka jest ważna dla naszego regionu, ale także firmy budowlane, produkcyjne i inżynieryjne powinny wykorzystać okazję. Uczelnie zachodniopomorskie oferują już kierunki związane z OZE, teraz czas na szkoły zawodowe edukujące kadry w tym obszarze - mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Infrastruktura na Bałtyku wymaga zabezpieczenia i monitoringu z powietrza. W tym szansę dla siebie widzą startupy z branży dronowej. Polski producent Poldorne buduje drony w kształcie skrzydła, które ułatwiają pracę na etapie projektowania inwestycji, budowy infrastruktury a następnie kontroli i serwisu.

Firmy z Pomorza walczą o udział w offshore

fot. Organizator

Na zdjęciach:
Edyta Matelska z Portu w Mrzeżynie podpisuje porozumienie na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Świnoujście może odegrać ważną rolę w łańcuchu dostaw na rzecz budowy farm wiatrowych na Bałtyku. W imieniu OT Port Świnoujście list podpisuje Wojciech Tomkowiak.

Drony to cały czas innowacyjne urządzenia. Polskie firmy, jak Poldrone, widzą duże możliwości do wykorzystania w geodezji, kartografii, projektowaniu, rolnictwie, ochronie środowiska oraz ratownictwie morskim i budowie farm na morzu.

Zdjęcia: Ministerstwo Klimatu i Środowiska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■