POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [31.08.2021, 21:29:38] • zachodniopomorskie

Delegacje czeskiego i polskiego senatu z wizytą na Pomorzu Zachodnim. Ważni goście i ważne sprawy

Delegacje czeskiego i polskiego senatu z wizytą na Pomorzu Zachodnim. Ważni goście i ważne sprawy

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Delegacja czeskiego senatu na czele z Milosem Vystrčilem oraz polskiego senatu pod przewodnictwem marszałka prof. Tomasz Grodzkiego wizytuje od rana region. Goście uczestniczyli w inauguracji Forum Biznesowego. W planach także spotkanie z władzami Szczecina, marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem i otwarcie konsulatu honorowego Republiki Czeskiej w Szczecinie.

Obie delegacje, które rano wylądowały na lotnisku w Goleniowie, powitała w imieniu marszałka Olgierda Geblewicza członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Pierwszym punktem wtorkowej wizyty w na Pomorzu Zachodnim był udział w otwarciu Forum Biznesowego zorganizowanego przez Business Club Szczecin. Spotkanie miało zaprezentować możliwości gospodarcze i rozwojowe województwa, w tym możliwości inwestycyjne czy nawiązanie dodatkowych kontaktów polsko-czeskich.

– Witamy naszych gości w tak znamienitej organizacji biznesowej. Tak jak obiecywałam w Warszawie, w moim rodzinnym Szczecinie, zainteresowanie biznesu i pogłębianie relacji z biznesem czeskim, jest tu bardzo żywo komentowane i oczekiwane. Przede wszystkim dziękuję panu przewodniczącemu Vystrčilowi, bo dawno w Szczecinie nie mieliśmy wizyty tak wysokiego przedstawiciela innego kraju. Zadaniem nas polityków jest tworzyć takie prawo i takie stabilne warunki rozwoju, by biznes mógł funkcjonować, nie myśląc o zawiłościach prawa i zagrożeniach, ale myślał o postępie i rozwoju – mówił marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Region od lat utrzymuje wymianę na tym polu z czeskimi partnerami. Jak zaznaczył przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Milos Vystrčil do Szczecina przyjechało razem z nim pięciu innych senatorów, a to oznacza spore zainteresowanie wizytą i chęć nawiązania nowych kontaktów.

– Wierzę, że razem stworzymy dobre warunki do rozwoju biznesu, ale i polityki. Senat czeski ma podobne wartości jak senat polski. A takie spotkania jak to pomagają rozwijać taką współpracę – powiedział Milos Vystrčil.
Do częstszych kontaktów polsko-czeskich nawiała również podczas forum członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego prezentując największe atuty regionu.

Delegacje czeskiego i polskiego senatu z wizytą na Pomorzu Zachodnim. Ważni goście i ważne sprawy

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

– Pomorze Zachodnie, chociaż wydawałoby się leżące z dala od Czech, pozostaje związane z tym państwem na wielu, różnorodnych płaszczyznach. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy kooperują z firmami czeskimi, których produkty dostarczane są tutaj transportem drogowym, kolejowym i wodnym, aby następnie poprzez port Szczecin-Świnoujście dotrzeć do wszystkich zakątków świata. W dobie postępującej globalizacji, coraz ściślejsza staje się również współpraca sektorów usługowych, do czego znacząco przyczyniają się tworzone na poziomie regionalnym strategie i plany rozwojowe, ukierunkowane na stworzenie warunków zachęcających m.in. przedsiębiorców czeskich do nawiązywania i rozszerzania kontaktów z podmiotami gospodarczymi na Pomorzu Zachodnim. Niemal wszystkie regionalne ośrodki naukowe mają rozbudowane relacje z instytucjami partnerskimi w Czechach, czego świadectwem jest ożywiona wymiana kadry akademickiej, ekspertów i studentów. Każdego roku nadbałtyckie plaże naszego regionu goszczą tysiące czeskich turystów, a mieszkańcy Pomorza Zachodniego z zachwytem wspominają swój pobyt w pięknych miastach i kurortach górskich w Czechach. Co więcej, Polaków i Czechów łączy ten sam sposób myślenia i odczuwania, wynikający z podobnego położenia geograficznego naszych krajów, podobnych losów w ostatnim stuleciu oraz zbliżonych wyzwań i szans rozwojowych w chwili obecnej.
To wszystko sprawia, że jesteśmy sobie bliżsi, niż większość narodów europejskich – podkreśliła Anna Bańkowska.

W organizację Forum zaangażowane było marszałkowskie Centrum Inicjatyw Gospodarczych, które zaprezentowało atuty regionu dla partnerów międzynarodowych. Ponadto CIG szacuje, że 6,5 mld zł to kapitał zagraniczny zainwestowany w Zachodniopomorskiem.

W dalszej części dnia obie delegacje odbędą rozmowy m.in. z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem oraz marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem.

Ostatnim punktem wizyty będzie otwarcie konsulatu honorowego Republiki Czeskiej w Szczecinie, mianowanie konsula oraz zwiedzanie obiektu.

Łukasz Jucha
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■