POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [16.08.2021, 08:44:44] • zachodniopomorskie

Zatrucia pokarmowe. Sezon na półmetku

Choroby przenoszone drogą pokarmową charakteryzują się ostrymi i gwałtownymi objawami ze strony układu pokarmowego, najczęściej po spożyciu skażonej żywności.

Sezon letni jest czasem, kiedy zatruć pokarmowych jest najwięcej. Najczęściej choroby przenoszone drogą pokarmową mają łagodny przebieg i objawy ustępują po kilku dniach. Niestety są również sytuacje, gdy przebieg zachorowania jest ciężki i wymaga pobytu w szpitalu.

Zatrucia pokarmowe mogą dotyczyć jednej osoby jak i grupy osób. O ognisku zatrucia pokarmowego mówimy, gdy chorują minimum dwie osoby.

W analizowanym sezonie letnim tj. od 01.06. do 11.08.2021 r., do Inspekcji Sanitarnej woj. zachodniopomorskiego zgłoszono 23 ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową. W ubiegłym roku w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 3 ogniska zatruć pokarmowych (2 ogniska domowe – salmonella, obóz sportowy – czynnika etiologicznego nie ustalono)

W ww. okresie ogółem narażonych na zatrucie było 3337 osób. Chorowało 437, w tym 274 dzieci do 14 r.ż. Hospitalizowanych było 18 osób w tym 10 dzieci do 14 r.ż.

Z zarejestrowanych zatruć 43% stanowią zatrucia wywołane pałeczkami salmonelli.

W lipcu WSSE w Szczecinie zarejestrowała 15 ognisk:
• 7 ognisk domowych – w 6 czynnikiem etiologicznym była salmonella, 1 dochodzenie w toku
• 5 w ośrodkach wypoczynkowych – w przypadku 2 potwierdzona została salmonella, w 1 norowirus, w 2 dochodzenie epidemiologiczne trwa
• 2 ogniska na obozach wypoczynku letniego dzieci – dochodzenie w toku, w przypadku drugiego nie ustalono czynnika etiologicznego
• ognisko w jednostkach oświatowych (żłobek i przedszkole) w Gryfinie – czynnik etiologiczny salmonella - narażonych było 195 osób, 47 osób chorowało, w tym 46 dzieci, 1 dziecko wymagało hospitalizacji.

W sierpniu WSSE w Szczecinie zarejestrowała 3 ogniska:
• ognisko w jednostce oświatowej (żłobek i przedszkole) w Szczecinie – czynnik etiologiczny salmonella – narażonych na zachorowanie było 60 osób, 11 osób chorowało, w tym 10 dzieci, 2 dzieci wymagało hospitalizacji.
• Dom weselny – dochodzenie w trakcie
• Ognisko domowe – dochodzenie w trakcie

Należy pamiętać, że salmonella jest chorobą zakaźną, dlatego wskazane jest zachowywanie bezwzględnego reżimu sanitarnego, a osoby chore do czasu ustąpienia objawów mogą być źródłem zakażenia dla innych, dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny w kontaktach bezpośrednich i pośrednich.

W przypadku pojawienia się objawów chorobowych wskazujących na zatrucie salmonellą należy udać się do lekarza.

Nośnikiem bakterii może być skażona żywność, bądź nosiciel – osoba, która wydala pałeczki salmonelli i przez brak higieny zakaża inne osoby.

Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem tych najmłodszych, od przyszłego tygodnia wzmożony zostanie nadzór nad jednostkami oświatowymi w całym województwie, a także wzmożony nadzór nad firmami zapewniającymi wyżywienie w placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi.

Małgorzata Kapłan
Rzecznik prasowy
WSSE w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■