Na zwolnienie z opłacania składek i świadczenia postojowe mogą liczyć prowadzący sklepiki szkolne.
Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych sprzedają środki spożywcze, papiernicze i piśmiennicze uczniom, słuchaczom lub wychowankom (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to z powodu zamknięcie szkół dotkliwie odczuli skutki lockdownu.
Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić określone warunki i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach mieli niższe przychody o co najmniej 40 procent. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 złotych. Aby ubiegać się o świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.
Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.
Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez PUE ZUS. Tam również będzie informacja o statusie sprawy. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych i RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.
ZUS do tej pory udzielił wsparcia przedsiębiorcom na ok. 37,5 mld złotych. W ramach wszystkich odsłon tarczy antykryzysowej ZUS realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (15 mld zł) i świadczenie postojowe (6,4 mld zł).
Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego