POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [13.07.2021, 09:06:18] • zachodniopomorskie

„Parkingi” dla lodołamaczy i nowe oznakowanie szlaku żeglownego – kolejna inwestycja na Odrze

„Parkingi” dla lodołamaczy i nowe oznakowanie szlaku żeglownego – kolejna inwestycja na Odrze

fot. Organizator

Siedem miejsc postojowo-cumowniczych oraz nowe oznakowanie szlaku żeglownego pojawi się na Odrze dolnej i granicznej. Głównym wykonawcą została firma AARSLEFF Sp. z o.o., która od ćwierć wieku działa na polskim rynku budowlanym. Prace mają potrwać do listopada 2022 roku.

- To kolejny kontrakt, który wchodzi w bardzo zaawansowany poziom realizacji. Przypomnę, że wpisuje on się w pakiet inwestycji Odra-Wisła, które realizowane są ze środków z Banku Światowego oraz Unii Europejskiej, Wód Polskich i budżetu Państwa. Zadania realizowane w ramach tego projektu są warte ponad 900 milionów złotych. Dzisiaj podpisujemy umowę na dalbowiska, czyli miejsca postojowe, które będą służyć lodołamaczom w czasie akcji lodołamania. W zależności od sięgania pokrywy lodowej nasze jednostki posuwają się w górę rzeki i żeby załogi czuły się bezpiecznie stworzone zostanie takie miejsce. Warto dodać, że te miejsca postojowe będą ogólnodostępne i będą się mogły nimi poruszać wszystkie jednostki poruszające się Odrzańską Drogą Wodną- mówi Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. – Jak ważne jest to dla naszego bezpieczeństwa pokazała nam ostatnia zima. Możemy śmiało powiedzieć, że lodołamacze uratowały nam życie aktywnie pracując na Dolnej Odrze. Pozwoliło nam to uniknąć sytuacji mocno kryzysowych. Mamy zimy bardzo łagodne, ale zdarzają się momenty, gdy lodołamacze i infrastruktura są niezbędne – dodał Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Stanowiska postojowe (tzw. dalbowiska) umożliwią postój lodołamaczy na rzece, przez co nie będzie konieczny powrót jednostek do bazy w toku prowadzonych prac, np. w nocy lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. W efekcie akcje będą prowadzone sprawniej, a w wyniku ograniczonej mobilności zmniejszy się emisja CO2. Dalbowiska posłużą też do awaryjnego cumowania innych jednostek, co zwiększy bezpieczeństwo na Odrze. Dzięki inwestycji możliwy będzie bezpieczny postój jednostek pływających na drodze wodnej w przypadku wystąpienia złych warunków nawigacyjnych, np. przekroczenia stanów WWŻ, zamkniętej żeglugi, zbyt niskich stanów wód. Większość miejsc postojowych zostanie wyposażona w awaryjne kładki łączące linię dalb z brzegiem lub ostrogą. Będą one wykorzystywane jedynie w celu ewentualnej awaryjnej potrzeby zejścia na ląd, wynikającej np. z uszkodzenia jednostki.

Nowoczesne miejsca postojowe powstaną na terenie dwóch województw. W Zachodniopomorskiem będą to trzy lokalizacje: Szczecin (na wys. ul. Kolumba), Osinów Dolny (gm. Cedynia) oraz Zatoń Dolna (gm. Chojna). W województwie lubuskim cztery: Ługi Górzyckie (gm. Górzyca), Pławidło (gm. Słubice), Kunice (gm. Słubice) i Biała Góra (gm. Cybinka).

- To element, który pozwoli na zrealizowanie wszystkich inwestycji, które lada moment nastąpią, czyli przebudowa mostu w Kostrzynie i mostu w Podjuchach. Udrażniając w ten sposób Odrę i korytarz wodny łączymy Bałtyk z Morzem Północnym. Dziękuję Wodom Polskim za sprawną realizację przetargu i życzę terminowego wykonania tej inwestycji – mówił Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

O tym jak ważne jest to zadanie mówił także dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski. – Inwestycje, które udaje nam się w Wodach Polskich realizować w ramach Odrzańskiej Drogi Wodnej czy zabezpieczeniem przeciwpowodziowym skutecznie idą do celu, by zapewniać mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwo – dodał dyrektor Duklanowski.

Koszt inwestycji wynosi około 16,5 mln zł. Jest ona realizowana w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły przy wsparciu środkami międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy) oraz Banku Rozwoju Rady Europy, jak również przy udziale środków Wód Polskich i budżetu państwa.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy. Kierownik Działu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■