Na długiej liście pytań, która została przekazana Donaldowi Tuskowi były zagadnienia dotyczące m.in. płacy minimalnej, przyszłości turystyki czy kwestii odbudowywania polskiej gospodarki po trudnym czasie pandemii koronawirusa. Spotkanie otworzyła Prezes Hanna Mojsiuk: - Panie Premierze, przyjmujemy Pana miło, ale musi Pan wiedzieć, że nie uniknie Pan tutaj trudnych pytań. Przedsiębiorcy są bardzo czujni na to, co mówią do nich politycy – nie oczekujemy komplementów i obietnic, które stracą ważność dzień po wyborach. Chcemy wiedzieć jak wyglądać będzie według Pana kształtowanie polityki gospodarczej, podatkowej, administracyjnej. Jak powinna wyglądać absorpcja środków z Funduszu Odbudowy, jak ukształtowana powinna być polityka gospodarcza po szalenie trudnym dla nas czasie pandemii – mówiła Hanna Mojsiuk.
- Przedsiębiorcy chcą być partnerem do dyskusji. Liczę, że głosy, które Pan tu dzisiaj usłyszy weźmie Pan sobie głęboko do serca i będzie pamiętać, że w Szczecinie jest taka Izba i są tacy przedsiębiorcy, którzy chcą, by Polska się rozwijała gospodarczo i mają na to pomysły – dodała Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Północna Izba Gospodarcza jest instytucją apolityczną. Serdecznie zapraszamy na rozmowy z przedsiębiorcami również przedstawicieli obozu rządzącego oraz liderów innych partii opozycyjnych – mówi Jarosław Tarczyński, Wiceprezes Izby.
„Ważne jest, by utrzymać to, co dała poprzednia władza, a nie wpaść w taki korkociąg licytacji”
Donald Tusk mówił wiele na temat Polskiego Ładu, ekologii, strefy Euro czy programów socjalnych wprowadzonych przez Rząd PiS: - Przyjmowana jest często retoryka i ona trafia do sporego grona ludzi, że pieniądze mogą być dystrybuowane wśród mieszkańców w oderwaniu od pracy, że możliwa jest polityka obiecywania więcej pieniędzy, że dochody polskiej rodziny, polskich pracowników będą związane z decyzjami politycznymi i będą oderwane od wysiłku, od pracy etc.
Sprawa jest poważna, ale ja nie zamierzam popełniać politycznego samobójstwa i mówić o tym, że coś zostanie zabrane. Pomoc finansowa ze strony Państwa jest ważna, nie ma takiej potrzeby, by ktoś przyjechał i mówił, że te pieniądze zostaną odebrane. Prawdziwy problem polega na tym, by znaleźć sensowny poziom odpowiedzialności, by nie obiecywać więcej niż jest to możliwe – mówił podczas spotkania z przedsiębiorcami Donald Tusk. – Ważne jest, by utrzymać to, co dała poprzednia władza, a nie wpaść w taki korkociąg licytacji o to, by wygrać wybory. Nie należy obiecywać złotych gór, należy bronić świadczeń i wsparcia ze strony Państwa, ale i pieniędzy, które Wy zarabiacie – mówił do przedsiębiorców były Premier RP.
- Polski Ład ma być bardziej adekwatny do tego, do czego ma służyć Fundusz Odbudowy, który Unia Europejska zdecydowała się utworzyć. Warto sobie uświadomić, że te pieniądze mają dokonać m.in. transformacji cyfrowej czy transformacji zielonej. Pandemia wyraźnie pokazała, że tylko rozwój technologiczny pozwala na wygranie konkurencji gospodarczej. Musimy zainwestować w najnowocześniejsze technologie, by osiągnięcia techniki i cywilizacji były dostępnie dzisiaj dla nas wszystkich. Jeżeli nie to przegramy z następną pandemią, zmieniającym się klimatem, ale i z innymi krajami, które już teraz podejmują cywilizacyjne wyzwanie – mówił podczas spotkania z przedsiębiorcami Donald Tusk.
Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie