Podpisane porozumienie zakłada wspólne działania na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wzajemnej współpracy w zakresie usług naukowo-badawczych. Kurs dokształcający pracowników Grupy Azoty Polyolefins S.A. potrwa do końca lipca. Zajęcia praktyczne oraz wykłady odbywać się będą na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej w Katedrze Inżynierii Polimerów
i Biomateriałów, Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Katedrze Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej oraz na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych.
Główną gałęzią gospodarki województwa zachodniopomorskiego jest przemysł chemiczny,
a w strukturach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znajduje się
z najwyższą kategorią naukową Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej. Jesteśmy wiodącą
w Polsce pod względem innowacyjności i ilości patentów uczelnią wyższą, która kształci wysoko wyspecjalizowane kadry dla rozwijającego się sektora przemysłu chemicznego. Nasz uniwersytet został doceniony, co poskutkowało pojawieniem się ZUT -u na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej i przyznaniem dużych środków finansowych – powiedział rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel.
Dodał, że absolwenci uczelni z powodzeniem zasilają kadry inżynierskie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, rafineryjnym i energetycznym między innymi kadry Grupy Azoty S.A. i Grupy Polyolefins S.A w Policach.
Podpisana umowa ma przynieść korzyści obu stronom. Kadra pracownicza spółki otrzyma przede wszystkim dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają naukowcy ZUT-u. Kurs będzie dot. głównie tematyki związanej z wytwarzaniem i przetwórstwem polimerów, które będą stanowić główny produkt firmy GA Polyolefins S.A. Wykłady oraz laboratoria poprowadzą wybitni specjaliści ZUT-u w tej dziedzinie, między innymi: prof. Mirosława El Fray, prof. Artur Bartkowiak, prof. Rafał Rakoczy czy prof. Jacek Sośnicki.
Podpisanie umowy to kolejny krok współpracy zainicjowanej w 2018 roku, pomiędzy Grupą Azoty Polyolefins a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym - mówi dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. Dodał, że budowanie partnerstw i synergii pomiędzy jednostkami naukowymi a biznesem, sprzyja budowaniu kompetencji, rozwojowi przemysłu i nowoczesnych technologii.
Spersonalizowana oferta szkoleń dla naszych pracowników, przygotowana przez kadrę naukową
ZUT-u, pozwoli nam w jeszcze większym zakresie sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, której podstawą jest współdziałanie międzysektorowe - powiedział dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.
Porozumienie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i pokazuje, że ZUT w dynamiczny sposób reaguje na potrzeby największego partnera przemysłowego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Kurs dokształcający ma przypomnieć, odświeżyć oraz pogłębić wiedzę przyszłych pracowników pracujących w GA Polyolefins S.A. Część uczestników kursu to nasi absolwenci (głównie kierunków inżynieria chemiczna i procesowa oraz technologia chemiczna). Dla nich to jest pogłębienie wiadomości wyniesionych ze studiów. Ten fakt podkreśla również to, że kształcimy kadry dla przemysłu, które znalazły pracę w nowoczesnej firmie – mówi prof. Rafała Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Porozumienie o współpracy podpisano w piątek 18 czerwca 2021 r. Sygnowali je ze strony uczelni: prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz ze strony Grupy Azoty Polyolefins S.A. dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. oraz dr Marek Czyż, wiceprezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.
Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie