POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [10.06.2021, 18:22:37] • zachodniopomorskie

SERE: tak szkolą się zachodniopomorscy terytorialsi

SERE: tak szkolą się zachodniopomorscy terytorialsi

fot. Organizator

Survival, Evasion, Resistance, Extraction - czyli: przetrwanie , unikanie, opór oraz odzyskiwanie. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie przy pomocy żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej prowadzi takie intensywne szkolenia.

SERE to skrót coraz popularniejszy w Wojsku Polskim. Szkolenia tego typu prowadzone są już nie tylko przez wojska specjalne, albo szerzej wojska operacyjne – prowadzą je również Wojska Obrony Terytorialnej.
14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie przy pomocy żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej prowadzi intensywne szkolenia SERE na kilku poziomach. Poziom SERE A to szkolenie częściowo teoretyczne polegające na zapoznaniu kursanta z podstawowymi elementami technik oraz procedur służących przetrwaniu w nieprzyjaznym środowisku. Absolwenci takiego kursu mogą przystąpić do kursu na poziomie B – czyli praktycznego szkolenia w terenie.

- Współpraca 14. ZBOT z 12.BZ w zakresie organizacji i prowadzenia kursów SERE na poziomie B trwa od września 2020 r. na podstawie porozumienia pomiędzy dowódcami brygad – mówi mjr. Michał Wilczyński, szef sztabu 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna.

Szkolenie trwa 5 dni i realizowane jest z częstotliwością średnio 2 kursów w miesiącu. - Zadania stawiane przed kursantami wynikają bezpośrednio z doktryny użycia WOT i polegają na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań kontr dywersyjnych poprzez patrolowanie piesze i na pojazdach, czytania śladów, organizacja posterunków obserwacyjnych i podsłuchów, a także realizacja bojowych akcji poszukiwawczo – ratowniczych CSAR, tj organizacja kontaktów osobowych, skrytek z zaopatrzeniem oraz działaniem jako siły odzyskujące. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane są w warunkach dziennych i nocnych. Szkolenie realizowane jest we współpracy z grupą pościgową wystawaną przez 12 Brygadę Zmechanizowaną – mówi mjr Wilczyński.

Bardzo ważnym, może nawet najważniejszym aspektem tego rodzaju szkoleń jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji przez instruktorów batalionu z Choszczna pod okiem doświadczonych instruktorów z 12 BZ oraz innych jednostek prowadzących zajęcia, w tym również żołnierzy Wojsk Specjalnych.

W 14 ZBOT jest już ok. 40 żołnierzy przeszkolonych na poziomie B, a pierwszy „terytorials” z czternastki w maju 2021 r. ukończył kurs na poziomie C organizowany przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.
Jak podkreśla mjr Wilczyński, 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej intensywnie pracuje nad uzyskaniem zdolności do samodzielnego prowadzenia kursów na poziomie B.

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■