POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [25.05.2021, 14:36:54] • zachodniopomorskie

„98 kg’’ i „Krzątaczka’’ w konkursie prestiżowego festiwalu animacji

„98 kg’’ i „Krzątaczka’’ w konkursie prestiżowego festiwalu animacji

fot. Organizator

„98 kg" („Siłaczka") Izabeli Plucińskiej i „Krzątaczka" Dominiki Wyrobek, dwie animacje koprodukowane przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zakwalifikowane zostały do konkursu polskich filmów krótkometrażowych na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu.

Pięciominutowa animowana „98 kg" („Siłaczka") jest historią kobiety od lat tkwiącej w toksycznej relacji. Na ekranie widzimy bohaterkę, która w zaciszu domowym zmaga się z przemocą, starając się pozostać silną. Do czasu. Poprzez ciało kobiety obserwujemy jej emocje, widzimy, jak w ciszy przeżywa swój ból. Aż chciałaby się mówić, a raczej krzyczeć za nią. Tytuł „98 kg" to waga podnoszonej sztangi, ale też ciężar ciała męża bohaterki.

„Krzątaczka" w reżyserii debiutującej Dominiki Wyrobek opowiada o kobiecie, która zmęczona natłokiem codziennych czynności kładzie się spać. Na jawie, a może we śnie, odkrywa, iż w jej kuchni znajduje się szczelina w ścianie, poprzez którą przechodzi do innego świata. W świecie tym czuje się wolna, blisko natury, eksplorując go z zaciekawieniem zachowuje się jak zwierzę. Następnego ranka wraca do swojej codzienności, jednak świat zza ściany próbuje znów się wydostać.

Obie animacje dotyczą kobiet i mówią o pewnym rodzaju atawizmu, który nadal istnieje w świadomości zbiorowej, mimo tego, że upłynęło sto lat odkąd kobiety wyszły na ulice walczyć o swoje prawa. „98 kg" („Siłaczka") i „Krzątaczka" to dwa krótkie filmy animowane stanowiące początek cyklu, którego wspólnym mianownikiem jest obecna sytuacja kobiet. Projekt ma być systematycznie rozbudowywany o kolejne krótkie animacje, stworzone przez kobiety i opowiadające o kobietach. To dwa filmy, dwóch artystek, które współpracują za sobą w ramach pracowni Animacji na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Filmy zostały wsparte przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, a wyprodukowane przez Fundację Las Sztuki. Ich realizacja, postprodukcja oraz udźwiękowienie odbywały się na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. O Grand Prix festiwalu Animator powalczy w tym roku 45 tytułów, do Konkursu Polskiego przyjęto 37 filmów. W 2021 po raz pierwszy odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali.

Poznański Festiwal jest jedynym z trzech festiwali w Polsce (w tym, jedynym festiwalem filmów animowanych), który od Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów. Oznacza to, że film krótkometrażowy, który zdobędzie Grand Prix – Złotego Pegaza ma skróconą drogę do nominacji w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany i może powalczyć o tę prestiżową nagrodę.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu odbędzie się w dniach 9-15 lipca 2021.

Działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film utworzono w 2009 roku dzięki współpracy Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin i Miasta Koszalin. Do 2020 roku Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film dofinansował ponad 100 produkcji na kwotę około 5 milionów złotych. Wiele z nich odniosło sukces w kraju i poza jego granicami. Obecnie trwa XIII Konkurs na wsparcie produkcji filmowej w ramach ZFF Pomerania Film.

Więcej na:

animator-festival.com

www.pomeraniafilm.pl

Maria Witkowska
Specjalista. ds. Promocji i Marketingu
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■