POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [07.06.2021, 16:21:09] • Polska

Rolnicy powinni zyskać na handlu emisjami CO2

Unia Europejska uparcie walczy z CO2. Sporo słyszymy o tym, żeby emisję dwutlenku węgla ograniczać. Pojawia się jednak pytanie, co z CO2, który już wyprodukowaliśmy? Jako ekspert i praktyk widziałbym potrzebę zwracania większej uwagi na domykanie obiegu.

Zielony Ład to jeden z najczęściej komentowanych programów unijnych. Rolnictwo wprawdzie nie zostało włączone do unijnego systemu handlu prawami do emisji CO2 (ETS). Ale to nie oznacza, że nie może na nim skorzystać. Może - i powinno!

Zawracanie materii organicznej do gleby


Jako zwolennik zawracania materii organicznej do gleby upatruję w tym ogromnej szansy na to, żeby zawalczyć o klimat i zyski dla rolników.

Rolnicy powinni partycypować w handlu emisjami CO2. Wtedy, kiedy prowadzą działania wzbogacające glebę w materią organiczną.

O co chodzi z tą próchnicą?


Materia organiczna w glebie (tzw. próchnica) zawiera 60 proc. węgla. Im więcej próchnicy w glebie, tym mniej węgla w atmosferze. Dlatego tworzenie próchnicy de facto usuwa CO2 z atmosfery, a to - zdaniem wielu - pomaga łagodzić zmiany klimatyczne.

Co ważne, jeśli rolnik stworzy sprzyjające warunki, to próchnica jest bardzo stabilna i może magazynować węgiel nawet przez setki lat.

Lista korzyści zawracania materii do gleby jest zresztą znacznie dłuższa:

- Poprawiamy żyzność gleby.
- Poprawia się retencja, bo gleba bogata w próchnicę utrzymuje większą ilość wody; jest też bardziej odporna na erozję wywołaną np. intensywnymi opadami.
- Wpieramy czystość wód gruntowych, bo gleby bogate w próchnicę wiążą więcej azotanów i zapobiegają zanieczyszczeniom wód gruntowych.

Rolnik więc - wykorzystując do nawożenia gleby przerobiony na produkt osad ściekowy - wspiera walkę z klimatem. I za to powinien otrzymać rodzaj dopłat, szczególnie jeśli by się zobowiązał do regularnego prowadzenia takich praktyk.

Euro za nawożenie


W Austrii taki program już ruszył. Rolnicy dostają 30 euro za każdą tonę CO2. Pieniądze pochodzą od firm, które kupują certyfikaty CO2.

Tak testuje się nowy zielony model biznesowy. Austriaccy rolnicy sami decydują, w jaki sposób zwiększą zawartość próchnicy w glebie. Zobowiązują się jednak do tego, że zwiększona zawartość próchnicy utrzyma się przez co najmniej pięć lat.

Domykanie obiegu. To jest coś, o czym powinniśmy myśleć.

Jan Kolbusz
www.itm.turek.pl/ target=_blank>
www.itm.turek.pl/


www.linkedin.com/in/jkkolbusz/

NovumPR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■