ikamien.pl • Niedziela [10.07.2011, 00:43:21] • Kamień Pomorski
Z kroniki historycznej: 13 lipca 1623 roku Bogusław XIV został biskupem kamieńskim

Książę Bogusław XIV.( fot. archiwum autora
)
Po śmierci Erazma von Manteuffla ostatniego katolickiego biskupa kamieńskiego w 1544 roku pierwszym protestanckim biskupem kamieńskim został Bartholomäus Suave. W 1549 roku jego następcą zostaje Martin Weyher.
Martin Weyher był ostatnim biskupem, będącym osobą duchowną. Po jego śmierci godność biskupów kamieńskich piastowali książęta pomorscy. W latach 1556-1574 książę Jan Fryderyk, 1574-1602 książę Kazimierz IX, 1602-1618 książę Franciszek I, 1618-1622 książę Ulryk. 13 lipca 1623 roku ostatni książę pomorski z dynastii Gryfitów Bogusław XIV objął uroczyście w katedrze kamieńskiej urząd biskupa kamieńskiego.

Dawny herb biskupstwa kamieńskiego( fot. archiwum autora
)
Ostatnim tytularnym biskupem kamieńskim w 1637 roku został Bożej łaski Ernest Bogusław książę de Croy i Arechot, Świętego Cesarstwa Rzymskiego książę, margrabia de Havre, hrabia i pan na Fontenoy, Bayonne i Domp Martin, jako też na Nowogardzie i Maszewie, tajny radca Jego Elektorskiej Wysokości Brandenburgii, namiestnik Księstwa Pruskiego, Pomorskiego i Księstwa Kamieńskiego, siostrzeniec księcia Bogusława XIV. Ale to już całkiem inna historia, jak mawiał stary Kipling...
Chyba się pan powtarza: www.iikamien.pl/artykuly/1794/
Historia opisana przez Pana Mariana po niespełna czterystu latach niespodziewanie zatoczyła wielkie koło. Oto wielki Golas, słynny kamieński Kogut bez odzienia na Osiedlu Szopena po pijaku kultywuje styl życia naszych przodków.
Popieram przedmówców, uczyć w szkołach naszej lokalnej historii, pana Mariana zapraszać z wykładami dla uczniów
Golczewo pozdrawia Pana, Panie Marianie, wspaniale że Pan tak wydobywa z cienia historię tej ziemi.Znajomość przeszłości jest zbyt niska, przeciera Pan szlaki historii opowiadając o bohaterach sprzed laty.
Każde miasteczko czy wioska na tych ziemiach ma swoją piękną lub mroczną historię.Nie zawsze jest ona pokazana i rozpowszechniana z racji wielu wydarzeń wojennych i braku podań ustnych rdzennych mieszkańców. Dzięki Panu poznajemy historię naszej Małej Ojczyzny na której przyszło nam żyć -potomkom Kresowian i Lwowiaków. Słusznie podkreślił Forumowicz Gość • Niedziela [10.07.2011, 13:51] • [IP: 77.115.146.***] lokalnej historii też powinni uczyć w szkołach.
Jak zwykle wspaniały artykuł. Pan uczy nas historii Kamienia i najpiękniej ją kultywuje Dziękujemy i czekamy na następne artykuły i książki. Ostatnia o czarownicach jest świetna.
2 godz. religii do 1 godz. historii to gdzie zmieścić dodatkowe lekcje?
w szkołach powinny być 2-3 godziny historii poświęcone nie rewolucji francuskiej czy wojnie secesyjnej (z całym szacunkiem dla tych historycznych wydarzeń) ale powinno się znaleźć także miejsce dla nauki historii tej ziemi. lokalnej historii, która jest też barwna (rycerze rozbójnicy z Golczewa) i ciekawa. a tak mało ją znamy. i nazwy ulic też powinny być lokalne. Sienkiewicz czy Mickiewicz nic wspólnego z Kamieniem nie ma ale Warcisław, de Croy, von Kleist.
brawo dla pana Mariana on powinien uczyc tego w szkole. . Zapraszamy do Dziwnowa:P
Dobrze, że jest ktoś taki jak Pan i wśród licznych sensacji przemyca kawałek historii tej ziemi.
Prosimy o jeszcze!! Tak mało wiemy o tych ziemiach, a zwłaszcza barwnej historii naszych słowiańskich korzeni.Choć moi rodzice wywodzą się z dawnych kresów wschodnich, jak wielu obecnych mieszkańców tych terenów.To nie przeszkadza nam urodzonych na tych ziemiach poznawać historię naszej małej ojczyzny!
brawo
tego powinni się uczyc młodzi!