POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [22.03.2021, 08:18:17] • Świat

Pijmy wodę z kranu. Światowy dzień wody

Pijmy wodę z kranu. Światowy dzień wody

Na zdjęciu: Mai pije wodę każdego dnia. To bardzo ważne w rozwoju dzieci( fot. Organizator )

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ma on zwrócić naszą uwagę na rzecz oczywistą – że o wodę musimy dbać, a od jej stanu zależy jakość naszego życia na Ziemi.

Woda jest niezbędna do życia, wchodzi w skład wszystkich organizmów żywych. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla zachowania sprawności narządów i układów oraz dla dobrego samopoczucia. Ciało ludzkie jest w stanie wyprodukować w procesach metabolicznych niewielką ilość wody – około 300 ml, pozostałą część niezbędną do prawidłowego zachodzenia procesów życiowych musimy nieustannie uzupełniać.
- Dzienna ilość wody, jaką dorosły człowiek powinien dostarczać swojemu organizmowi, jest zmienna i waha się od 25 do 35 ml na kilogram masy ciała. W zależności od indywidualnych zmiennych i środowiska, w jakim dana osoba funkcjonuje dokładna podaż może być inna – mówi Natalia Podlaszczak – Malak, dietetyk sportowy ze Szczecina wspierająca akcję społeczną „Zdrowa woda”.

Picie wody w dobie pandemii
W czasie koronawirusa powinniśmy dostarczać do organizmu płyny ze względu na korzystny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu.

Woda z cytryną wykazuje wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wystarczy powiedzieć, że sok z cytryny jest źródłem wielu niezbędnych witamin i innych mikroelementów, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Woda jest natomiast niezbędna do życia.

Efekty picia wody z cytryną są nieocenione. Ten prosty w przygotowaniu napój skutecznie wspomaga koncentrację i poprawia pamięć. Dodatkowo, wywiera niezwykle korzystny wpływ na kondycję włosów, paznokci i skóry i zwiększa tolerancję ciała na intensywny wysiłek.

Wszystko to dzięki skutecznemu nawadnianiu, które wspomaga gospodarkę elektrolitową organizmu. W ten sposób oszczędzamy dużo pieniędzy na kupowaniu suplementów diety oraz minimalizujemy produkcję plastikowych odpadów.

Warto pić też wodę z cytryną i miodem. Na Pomorzu Zachodnim mamy bardzo dobre warunki dla produkcji miodu. Świadczą o tym nagrody uzyskiwane przez producenta miodu pitnego Pasieka Dziki Miód, który zdobywa pierwsze miejsca w międzynarodowych konkursach.

Woda z kranu jest bezpieczna
Na terenie Pomorza Zachodniego wodę do blisko 30 gmin każdego dnia dostarczają Wodociągi Zachodniopomorskiego w Goleniowa. – Każdego dnia nasi pracownicy dbają o jakość wody, sprawdzają stan ujęć i hydrantów by minimalizować ryzyko awarii. Rozpoczęliśmy akcję „Zdrowa Woda”, której celem jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej i picia wody z kranu – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Polska musi działać na rzecz spowalniania spływu wody. Należy wprowadzać nowe rozwiązania techniczne. Musimy zadbać o infrastrukturę zieloną. Takie tereny zatrzymują wodę i powodują tym samym, że woda szybciej wsiąka w glebę – przyczynia się to do poprawy stanu wód gruntowych. Ważna jest też infrastruktura błękitna, czyli zbiorniki wodne. Takie działania prowadzi między innymi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. O tym jak leśnicy dbają o wodę można dowiedzieć się w ośrodkach edukacji prowadzonych przez nadleśnictwa. Nasz region ma największą lesistość w Polsce.

Młodzi dbają o środowisko
- Na dbałość o środowisko w tym między innymi o wodę wyczulona jest młodzież. To oni zastępują jednorazowe butelki bidonami i biorą wodę z kranu do picia. Myślę, że zaczniemy jeszcze bardziej dbać o wodę poprzez naliczanie opłat śmieciowych za jej zużycie – mówi Arkadiusz Mazepa, radny Powiatu Myśliborskiego.

Wodę można oszczędzać na wiele sposobów: do podlewania ogródka wykorzystajmy wodę deszczową, używajmy zamiast kąpiel w wannie wybierzmy prysznic. Nie traktujmy wc jak śmietnika. Do muszli nie powinno trafiać wszystko, czego chcemy się pozbyć. - Pomyślmy, ile wody marnujemy, wyrzucając do wc chusteczki higieniczne albo resztki jedzenia. Zbędne spłukiwanie wody słono nas kosztuje, a te wszystkie rzeczy mogą przecież trafić do śmietnika – mówi Sebastian Mamzer z dziwnowskich wodociągów.

Innowacje w branży wodociągowej
Firmy komunalne nie tylko dbają o jakość wody. Podejmują działania na rzecz tańszej jej produkcji i ochrony środowiska przez zmniejszenie kosztów prądu, paliwa do samochodów czy ryzyka awarii. - Pierwszy etap polega na przeglądzie systemów używanych w firmie, drugi to efekt pierwszego, czyli prace projektowe. Zdarza się, że zanim powstanie pomysł, trzeba powtórzyć rozpoznanie w przedsiębiorstwie – to trzeci etap.

Czwartym krokiem jest zainstalowanie niezbędnych czujników, sterowników i konfiguracja systemu, a także wsparcie początkowe związane z przeszkoleniem ludzi oraz rozwijaniem programu o kolejne segmenty.

Oprogramowanie można zintegrować z innymi systemami użytkowanymi przez przedsiębiorstwa – wyjaśnia Mikołaj Kołodzejczak, ekspert do spraw innowacji fundacji Altum.
Dostarczanie wody i odbiór ścieków to temat badań naukowców. Politechnika Koszalińska ciągle prowadzi badania nad ekonomiką przydomowych oczyszczalni ścieków, jakością wody na ujęciach, czy nowoczesnymi zasobnikami na ciepłą wodę i oczyszczaniem ścieków. - W trakcie pierwszej fali Politechnika Koszalińska współpracowała z Wodociągami Zachodniopomorskimi i firmami z Powiatu Goleniowskiego w produkcji przyłbic dla szpitali, urzędów i szkół – mówi Damian Simiński z Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie.
„Moja Woda” to program przygotowany na rzecz łagodzenia skutków suszy przez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tysięcy złotych na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Pomorze Zachodnie ekologiczna kraina jezior
- Na terenie Pomorza Zachodniego jest ponad 3500 jezior, to więcej niż na znanej Warmii i Mazurach. Większość z nich jest na terenie Powiatu Gryfińskiego. Samorządowcy dbają o środowisko dla przyszłych pokoleń w ramach kompetencji, które posiadają.
Symbolem Powiatu Gryfińskiego jest bocian, co oznacza, że dbanie o naturalne środowisko jest dla nas ważne i tu można zobaczyć wiele naturalnych miejsc w czasie rodzinnych podróży – przekonuje Ewa Dudar, wicestarosta gryfińska.

Warto dodać, że Województwo Zachodniopomorskie zostało docenione za działania na rzecz środowiska. Nagrodę odebrał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz (prywatnie pasjonat żeglarstwa).

Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie
Biuro Prasowe


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Sobota [27.03.2021, 21:49:08] • [IP: 37.47.165.***]

pijcie pijcie rury jeszcze azbestowe smacznego

Gość • Wtorek [23.03.2021, 08:39:01] • [IP: 37.7.6.***]

woda z kranu nad morzem jest ohydna

Gość • Wtorek [23.03.2021, 08:23:37] • [IP: 5.173.129.**]

Z wody to tylko wodzionka albo wódka

pierwszy kat IV RP • Wtorek [23.03.2021, 06:03:31] • [IP: 37.47.170.**]

Ja tam wody nie piję, w wodzie się ryby trą.

Gość • Poniedziałek [22.03.2021, 11:56:50] • [IP: 31.0.75.**]

Jak pić z kranu jak takie gówno serwują w międzyzdrojach sam kamien i jakiś dziwny ossd

Gość • Poniedziałek [22.03.2021, 09:38:53] • [IP: 178.238.243.**]

Sory jak widzę ten zielony kamień (osad) po Wolinczańce to jednak wole kupić butelkowa.

Gość • Poniedziałek [22.03.2021, 09:35:40] • [IP: 83.23.139.***]

Sam se pij.

Gość • Poniedziałek [22.03.2021, 09:18:57] • [IP: 195.205.242.***]

i chorujmy... po co takie akcje promowac, jak woda w np miedzyzdrojach jest straszna z kranu. stare 40-50 letnie systemy rur swoje robia ale lepiej kwiatki za miliony sadzic, chcecie truc ludzi??!! a juz wiem, po to to promujecie, zeby wiecej na smieciach zarobic, bo cena wody jest powiazana z cena za smieci, sprytnie!

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■