W województwie zachodniopomorskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest 110-letnia mieszkanka Szczecina. Druga najstarsza osoba w regionie, również kobieta, mieszka w Kołobrzegu i ma 109 lat. W sumie szczeciński ZUS wypłaca 87 świadczeń honorowych, natomiast koszalińska placówka 42.
Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4512,41 złotych.
Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.
Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego