POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [02.03.2021, 11:00:59] • zachodniopomorskie

Kołobrzeg ma mieszkanie, które daje szansę na samodzielność

Kołobrzeg ma mieszkanie, które daje szansę na samodzielność

W poniedziałek, 1 marca 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz odwiedził mieszkanie wspomagane znajdujące się przy ulicy Łopuskiego 54 w Kołobrzegu( fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego )

Podczas treningów samodzielności uczą się zwyczajnego życia – gotują, sprzątają, ale też odpoczywają, rozwijają swoje zainteresowania. Pod okiem terapeutów, w specjalnie przystosowanym do tego celu mieszkaniu, wkraczają w dorosłość. To dobry start dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W Kołobrzegu z takiej pomocy korzysta obecnie 12 uczestników projektu „Azymut – Samodzielność” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Mieszkanie zostało oficjalnie otwarte 1 marca.

Nauka samodzielności
Treningi samodzielności odbywają się w specjalnie przygotowanym mieszkaniu wspomaganym. W województwie zachodniopomorskim przygotowano 6 takich miejsc – w Kołobrzegu, Stargardzie i cztery w Goleniowie. Zaprojektowane są według standardów mieszkalnictwa wspomaganego, opracowanego w porozumieniu z rodzicami i organizacjami pozarządowymi. To bardzo ważne, ze względu na specyfikę życia osób z całościowym zaburzeniem rozwoju.

W poniedziałek, 1 marca 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz odwiedził mieszkanie wspomagane znajdujące się przy ulicy Łopuskiego 54 w Kołobrzegu. W spotkaniu uczestniczyła także Anna Bańkowska z Zarządu Województwa, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, senator RP Janusz Gromek i Barbara Szczeglik dyrektor Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu.

– Razem z naszym ROPS prowadzimy wiele działań włączających, tworząc mieszkania treningowe, wytchnieniowe, ale i tak jak to tu w Kołobrzegu wspomagane. Zależy nam, żeby region był otwarty i solidarny. Chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom równe szanse rozwojowe i dostęp do specjalistycznych usług. Tworzymy pilotażowy program, który ma zaowocować realną pomocą. To bardzo ważne działanie, ponieważ zaburzenia ze spektrum autyzmu należą obecnie do najczęstszych problemów rozwojowych. Występują one u więcej niż jednej na sto osób, a liczba takich diagnoz wciąż rośnie. Stawia to szczególne wyzwania przed współczesnymi społeczeństwami, które muszą jak najszybciej wypracować efektywne systemy wsparcia dla osób z ASD i ich rodzin – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Tu wszystko ma znaczenie
Uruchamiane mieszkania wspomagane muszą spełnić szereg wymagań, są pewnego rodzaju wyzwaniem dla projektanta. Przede wszystkim powinny być położone w niedalekiej odległości od miejsca pracy czy aktywności osób ze spektrum autyzmu, a zastosowany projekt powinien być łatwy do zrozumienia, niezależnie od doświadczenia, wiedzy, umiejętności językowych czy obecnego poziomu koncentracji użytkownika. Oznacza to logiczność, prostotę i przejrzystość układu przestrzenno-funkcjonalnego.

W miarę możliwości projektanci ograniczają ilość wąskich przejść i korytarzy. Ważna jest dobra widoczność i równomierne oświetlenie w przestrzeniach otwartych, przy równoczesnej możliwości wydzielenia miejsc odosobnienia. Kolejnym istotnym elementem jest stonowana kolorystyka - ściany powinny być gładkie, bez wzorów i dużych barwnych elementów. Ze względu na hałas mieszkanie takie nie może także znajdować się w bezpośredniej bliskości szybu windy.

Warunkiem koniecznym są także pojedyncze pokoje o powierzchni nie mniejszej niż 12 m kw. Powyższe wymagania nie są związane z podniesieniem komfortu, ale przede wszystkim mają na celu wyciszenie, uwolnienie od napięć wynikających z nadmiaru bodźców.

Ważne treningi samodzielności

– Dzięki współpracy z miastem oraz PSONI w Kołobrzegu udało nam się stworzyć miejsce wyjątkowe, dostosowane do szczególnych potrzeb osób z całościowym zaburzeniem rozwoju. To właśnie tu młodzi ludzie uczą się samodzielności, zdobywają nowe umiejętności i przede wszystkim stawiają pierwsze kroki w dorosłość. Dla osób z niepełnosprawnością to szczególnie ważny i trudny czas, dlatego siłą tego projektu jest wyspecjalizowana kadra, która przygotowuje swoich podopiecznych do w miarę możliwości niezależnego życia – mówi Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

W Kołobrzegu za prowadzenie mieszkania wspomaganego i zajęć odpowiada Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu.

W mieszkaniu, udostępnionym przez Miasto Kołobrzeg, obecnie ze wsparcia korzysta 12 uczestników. Młodzież może wziąć udział w treningu samoobsługowym, kulinarnym, finansowo-ekonomicznym, spędzania czasu wolnego i co bardzo ważne treningu umiejętności społecznych. Przed rozpoczęciem treningów odbyły się szkolenia kadry merytorycznej i spotkania integracyjne, w tym indywidualne spotkania trenerów z uczestnikami projektu.

– Uważamy, że przy dyskretnej pomocy i wsparciu trenerów lub asystentów, osoby z niepełnosprawnościami mogą samodzielnie prowadzić życie osoby dorosłej, ale muszą być do tego odpowiednio przygotowane. Zajęcia organizujemy w dni powszednie oraz w weekendy. W kolejnych miesiącach planowane są pobyty weekendowe wraz z noclegiem. W treningu samodzielności jednocześnie bierze udział 2 uczestników projektu oraz 2 trenerów samodzielności. W trakcie spotkania wspólnie są przygotowywane posiłki, prowadzony jest trening czystości mieszkania, organizowany jest czas wolny zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami uczestnika. Cel treningu to praca na mocnych stronach uczestników, wspieranie ich w nabywaniu i usprawnianiu czynności dnia codziennego – mówi o organizowanych treningach Przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kołobrzegu Marian Jagiełka.

Wsparciem objęci są też rodzice uczestników projektu. Wszystkie spotkania prowadzone są w reżimie sanitarnym zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

Międzyregionalna współpraca
Mieszkania powstają w ramach projektu „Azymut – Samodzielność”. To międzyregionalne przedsięwzięcie, w które oprócz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zaangażowane są ROPS-y z Poznania oraz Zielonej Góry. Efektem współpracy ma być uruchomienie dziewięciu mieszkań wspomaganych w trzech województwach (sześć znajduje się na Pomorzu Zachodnim).

W Zachodniopomorskiem do projektu „Azymut Samodzielność” przystąpiły trzy samorządy: Gmina Goleniów oraz Miasta Stargard i Kołobrzeg. I właśnie w tych miejscowościach powstały mieszkania wspomagane (lokale pochodzą z zasobów gmin i miast biorących udział w projekcie). Jak wyglądają treningi samodzielności w Stargardzie można zobaczyć m.in. na profilu w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/Azymut-Samodzielność-Stargard

Projekt „Azymut-Samodzielność” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie: www.rops.wzp.pl/rehabilitacja-osob-niepelnosprawnych/projekt-azymut-samodzielnosc

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■