POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [23.02.2021, 17:32:40] • Szczecin

Sekretne życie – magiczna wystawa sztuki estońskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Sekretne życie – magiczna wystawa sztuki estońskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

fot. Organizator

Po raz kolejny w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można zobaczyć wystawę prezentującą twórczość artystów estońskich. Od środy, 24 lutego w Holu Wschodnim zamku dostępna będzie ekspozycja „Secret Lives / Sekretne Życie". Na wystawę składa się około 60 prac - grafik, rysunków i małych form przestrzennych, których autorami są znani i cenieni na świecie: Viive Noor, Kadi Kurema, Regina Lukk-Toompere i Urmas Viik.

Autorzy są najbardziej znanymi ilustratorami w Estonii. Zajmują się także innymi dziedzinami sztuki jak fotografia, malarsto, projketowanie przemiotów i miniaturowych sztuk plastycznych. Prace, które zostaną zaprezentowane w zamkowych przestrzeniach, nacechowane są indywidualnym i niepowtarzalnym stylem ich twórców. Wprowadzają widza w mały, sekretny, bajkowy i bardzo osobisty świat. Treści zaczerpnięte m.in. z baśni braci Grimm, H.C. Andersena czy estońskich mitów stają się w przekazie artystycznym uniwersalne i tak bardzo współczesne. Autorzy w niepowtarzalny sposób oddają i ilustrują ponadczasowe życiowe prawdy a także niezmienność ludzkiej natury.

Wystawa „Secret Lives / Sekretne Życie" gościła dotychczas we Francji (Paryż i Strasburg), Izraelu (Tel Awiw i Jerozolima) i na Białorusi (Mińsk). W Polsce pokazywana była w Warszawie, Płocku i Krakowie.

Organizatorem wystawy w naszym kraju jest Ambasada Republiki Estońskiej w Warszawie.

Wystawa „Secret Lives / Sekretne Życie" dostępna będzie dla zwiedzających w godzinach 9.00 – 16.00. Wstęp wolny.

18 lat na afiszu. „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)" już 27 lutego!

Działający w zamku Teatr Piwnica przy Krypcie, w sobotę 27 lutego zaprasza na spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)". Przedstawienie w fenomenalnym wykonaniu Kompani Szekspirowskiej w składzie Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki, już od 18 lat cieszy się uwielbieniem szczecińskich widzów. Sztuka została napisana ponad dwie dekady temu przez trzech amerykańskich studentów: Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda. Przekładu na język polski dokonał Włodzimierz Kaczkowski. To doskonała mieszanka pastiszu, parodii, odniesień do współczesności oparta na kanwie dzieł największego dramaturga wszechczasów. O przedstawieniu najlepiej świadczą dotychczasowe nagrody: Bursztynowy Pierścień w kategorii „Najlepsze przedstawienie sezonu 2003 / 2004", Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów w Walizce w Łomży (czerwiec 2005), Buława Hetmańska 2006, nagroda publiczności XXXI Zamojskiego Lata Teatralnego.

Spektakl rozpocznie się o godz. 17:00 w sali Kina Zamek.

Bilety w cenie 30 zł i 20 zł dostępne są już na bilety.zamek.szczecin.pl/

Spektakl odbywać się będą w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Do sali kina może wejść tylko 25 widzów.

Zamek kontynuuje emisję wydarzeń online. We wtorek, 23 lutego zapraszamy na premierę kolejnego odcinka z cyklu Zamkowe Gawędy Historyczne. Będzie to spotkanie z Markiem Łuczakiem pn.„O odzyskiwaniu dzieł sztuki i monografiach szczecińskich dzielnic". Poprowadzi je dziennikarka Radia Szczecin Agata Rokicka. Marek Łuczak jest koordynatorem do zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom w Komendzie Wojewódzkiej w Szczecinie. Jest także autorem znakomitych i poczytnych monografii dzielnic Szczecina. Mieszkańcy m.in. Gocławia, Podjuch, Warszewa, Krzekowa czy też Zdrojów, dzięki książkom M. Łuczaka mogą poznawać historię swoich dzielnic w oparciu o poruszające fakty i wydarzenia. Podczas zamkowego spotkania online nie zabraknie wątku związanego z Zamkiem. Premiera materiału o godz. 17:00.

W piątek 26 lutego odbędzie się wirtualna odsłona Szczecińskiego Salonu Poezji. Wiersze wybitnych poetów angielskich XX wieku - Wystana Hugh Audena i Seamusa Heaneya, czytać będzie Arkadiusz Buszko - aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji. Materiał będzie dostępny w sieci od godz. 17:00.

Wydarzenia online będzie można znaleźć na stronie zamek.szczecin.pl , na Facebooku www.facebook.com/zamek.szczecin

i zamkowym kanale YouTube www.youtube.com/user/zkpszczecin

Maria Witkowska
Specjalista. ds. Promocji i Marketingu
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■