POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [15.02.2021, 11:46:07] • zachodniopomorskie

Marszałek Olgierd Geblewicz na forum EKR o walce z pandemią

- Na Pomorzu Zachodnim odpowiadamy za 13 szpitali regionalnych, a więc jesteśmy na pierwszej linii frontu. W pandemii doświadczyliśmy m.in. niedoboru środków ochronnych, któremu można zaradzić poprzez lepszą komunikację i współpracę transgraniczną – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz na forum Europejskiego Komitetu Regionów podczas konsultacji z przedstawicielami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE).

Europejski Komitet Regionów opiniuje rozporządzenie KE w sprawie transgranicznych zagrożeń zdrowia i wzmocnienia mandatu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Pakiet zmian w unijnym prawie to reakcja na załamanie bezpieczeństwa zdrowotnego spowodowane pandemią COVID-19. Podczas ubiegłorocznych spotkań na forum UE przyjęto szereg rekomendacji dotyczących m.in. usprawnienia zarządzania kryzysowego w Europie, zapewnienia podaży do produktów leczniczych i poprawy dostępu do danych dotyczących zdrowia.

Sprawozdawcą opinii EKR do wspomnianego na wstępie rozporządzenia jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W poniedziałek Olgierd Geblewicz uczestniczył w konsultacjach z przedstawicielami WHO oraz Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE).

- W opinii poprę wniosek przedstawiony przez Komisję Europejską, ale podkreślimy stanowisko władz lokalnych i regionalnych w kwestii wzmocnienia współpracy transgranicznej – zapowiedział marszałek Olgierd Geblewicz. - Jest oczywiste, że dany kraj nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię. Potrzebujemy lepszej komunikacji i współdziałania ponad granicami - podkreślił Olgierd Geblewicz w czasie spotkania z Oxaną Domenti, Przedstawicielką Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przy Unii Europejskiej oraz Patricią Lamas Sanchez, specjalistką ds. stosunków zewnętrznych WHO w Brukseli.

Marszałek Geblewicz wyjaśnił, że w 19 z 27 państw członkowskich UE opieka zdrowotna jest zdecentralizowana, a zatem za jakość i dostępność usług medycznych odpowiadają miasta i regiony.

- Na Pomorzu Zachodnim odpowiadamy za 13 szpitali regionalnych, a więc jesteśmy na pierwszej linii frontu. Doświadczyliśmy niedoboru między innymi środków ochronnych, któremu można zaradzić poprzez usprawnienie współpracy transgranicznej – ocenił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Przypomniał, że pochodzi z regionu liczącego blisko 1,7 mln mieszkańców, graniczącego z dwoma niemieckimi landami. Wspomniał również o ograniczeniach nałożonych przez władze krajowe w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, co stanowiło wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej po obu stronach granicy. Decyzje były podejmowane przez różne państwa członkowskie bez koordynacji z sąsiednimi krajami i bez uwzględnienia stanowiska regionalnego.

- To pokazuje, że potrzebujemy strategicznego europejskiego podejścia, które angażuje władze lokalne i regionalne przy opracowywaniu planów działania w sytuacjach kryzysowych – tłumaczył Olgierd Geblewicz.

W tym kontekście nawiązał do debaty z udziałem dr Hansa Henri P. Kluge, dyrektora regionalnego WHO na Europę, na temat kampanii szczepień COVID-19, oraz do planu działania podpisanego przez WHO i EKR w celu poprawy zdolności adaptacji regionalnych i lokalnych systemów opieki zdrowotnej. Określił ten dokument jako podstawę, na której obie strony będą rozwijać współpracę.

Podczas spotkania z Agnes Molnar, zastępczynią kierownika działu ds. bezpieczeństwa zdrowotnego i szczepień w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE, marszałek Olgierd Geblewicz rozmawiał m.in. o specjalnych szkoleniach dla pracowników służby zdrowia. Zaproponował też, by przedstawiciel Komitetu Regionów został włączony do organu doradczego Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jako stały obserwator. Wtedy miasta i regiony mogłyby dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą w celu skuteczniejszego reagowania.

Opinia, której sprawozdawcą jest Olgierd Geblewicz, będzie omawiana 22 marca 2021 r. na posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT), a przyjęcie dokumentu zaplanowanej jest podczas majowej sesji plenarnej EKR.

Marszałek Olgierd Geblewicz w Europejskim Komitecie Regionów działa od 2011 r. W styczniu został wybrany przewodniczącym frakcji EPP (Europejskiej Partii Ludowej) w EKR.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■