ikamien.pl • Poniedziałek [25.01.2021, 10:25:04] • Polska
Sektor stoczniowy cierpi na brak wykwalifikowanych kadr
fot. Organizator
Przedsiębiorców reprezentujących zachodniopomorski sektor stoczniowy poproszono o podzielenie się swoimi przewidywaniami dotyczącymi przyszłości sektora w perspektywie najbliższych 5 lat (do 2024 roku).
Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy, działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy, przeprowadziło rok temu badanie potrzeb i problemów zachodniopomorskich pracodawców reprezentujących sektor stoczniowy.
Przedsiębiorcy reprezentujący zachodniopomorski sektor stoczniowy zostali poproszeni o podzielenie się swoimi przewidywaniami dotyczącymi przyszłości sektora w perspektywie najbliższych 5 lat (do 2024 roku). W opinii wyraźnej większości badanych sytuacja sektora nie zmieni się – piszą autorzy raportu z badania. - Wśród respondentów, którzy przewidywali zmianę dominowały przewidywania optymistyczne, tj. wskazujące na poprawę sytuacji. Najwyższy odsetek respondentów przewidujących „poprawę sytuacji sektora" zaobserwowano wśród przedstawicieli przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników.
fot. Organizator
Jednym z najważniejszych obszarów badawczych dotyczących aktywności przedsiębiorstw są bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej - czytamy dalej w raporcie. - W ramach cyklicznego badania koniunktury gospodarczej przeprowadzanego przez Główny Urząd Statystyczny, polscy przedsiębiorcy pytani są o bariery związane z prowadzeniem ich działalności biznesowej.
fot. Organizator
Spośród wymienianych w raportach GUS sekcji, dla analiz dotyczących sektora stoczniowego najistotniejsza jest sekcja „przetwórstwo przemysłowe". W październiku 2019, reprezentujący ją w badaniu GUS przedsiębiorcy jako najważniejszą barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej wymieniali „koszty zatrudnienia" - 61% respondentów. Na drugim miejscu znalazły się „wysokie obciążenia na rzecz budżetu" (44%), a na trzecim „niedobór wykwalifikowanych pracowników" (40,4%). Warto dodać, że koszty zatrudnienia stanowią najważniejszą barierę dla przedsiębiorców sekcji „przetwórstwo przemysłowe" niezmiennie od 2013 roku - czytamy dalej w opracowaniu.
fot. Organizator
Podobnie jak w przypadku wymienionej w raporcie GUS sekcji „przetwórstwa przemysłowego", przedstawiciele zachodniopomorskiego sektora stoczniowego jako przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej wskazują w pierwszej kolejności deficyt pracowników (bariera kadrowa) oraz wysokie koszty związane z zatrudnieniem (bariera kosztowa).
Jednym ze sposobów radzenia sobie z deficytem pracowników na rynku pracy jest pozyskiwanie ich z zagranicy - piszą autorzy raportu. - Potwierdzają to m.in. statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec listopada 2019 roku w rejestrach ZUS znajdowało się 29 597 ubezpieczonych z województwa zachodniopomorskiego nie posiadających polskiego obywatelstwa, których zgłosili płatnicy składek.
fot. Organizator
Największy odsetek stanowili cudzoziemcy zatrudnieni w przetwórstwie przemysłowym (21,1%). Spośród badanych przedsiębiorców sektora stoczniowego cudzoziemców zatrudniało 13% . Spośród nich 74% miało zamiar czynić to nadal w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z kolei spośród niezatrudniających obcokrajowców, miało zamiar to uczynić tylko 4%. Plany takie dotyczyły przede wszystkim przedsiębiorstw liczących co najmniej 50 zatrudnionych.
Zachodniopomorski sektor stoczniowy jest na drugim miejscu w Polsce – po województwie pomorskim – pod względem liczby podmiotów gospodarki narodowej oraz wielkości zatrudnienia.
Źródło: WUP
Zbyt wysokie oczekiwania płacowe pracowników?!!Szok kto takie statystyki prowadzi?!!Lepiej ludzi się zapytajcie co pracują lub pracowali w stoczniach jakie są płace!!po prostu zennada, najlepiej jak pracodawca zaproponuje 15zl brutto A Ty masz się zgodzić i pracować jak murzyn !! Prezesi i kierownictwo zarabiają dobre pieniądze rękoma tych właśnie ludzi!! Piszecie też o braku wykształcenia na stanowiskach, teraz patrzycie na wykształcenie ludzi co próbują zdobyć pracę ale nikt nie patrzy na to że twój kierownik czy brygadzista jest po szkole rolniczej czy podstawówce ale to jest nie ważna bo miał znajomości kolego w wyżej postawionych i tak odziedziczył stanowiska !!
Przecież zniszczyli w Świnoujściu, to gdzie potrzebują Tylko urzędnicy robią sobie statystyki 😝
po co to piszecie, pis z po rozwalili przemysł stoczniowi a bezradni z samorzadow nic nie zrobili, palcem nie kiwneli, pogadali i rozeszli sie do domow w dobrych nastrojach. no i oczywiscie sobie premie przyznali, nie ma juz u nas przemysłu stoczniowego, nie ma sensu na ikamien o tym pisac, to juz naszego regionu nie dotyczy od listpoada
ZAMORDOWANO szkolnictwo zawodowe a teraz płacz... a płaczcie sobie...