POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [14.01.2021, 18:07:15] • zachodniopomorskie

Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach. Wody Polskie czuwają nad sytuacją

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz w uzgodnieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde w informuje, że w związku z prognozowanym ochłodzeniem oraz aktualną niską temperaturą wody możliwe jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.

W związku z powyższym RZGW Szczecin wraz z RZGW Wrocław i administracją niemiecką od dnia 13.01.2021 r. przystępuję do redukcji oznakowania nawigacyjnego na granicznym odcinku rzeki Odry (od km 542,4 ujście Nysy Łużyckiej do km 704,1 Widuchowa). Na rzece Odrze Zachodniej w związku z brakiem konieczności redukcji oznakowania nawigacyjnego, nadal będzie można uprawiać żeglugę w porze nocnej. Jednocześnie informujemy, że jednostki pływające odbywające podróż podczas tworzenia się zjawisk lodowych oraz zamknięć żeglugi powinny udać się do najbliższego portu lub innego bezpiecznego miejsca poza korytem rzeki a jednostki przygotowane do żeglugi powinny zaniechać rejsu. Także wykonawcy robót hydrotechnicznych na wodzie w przypadku wystąpienia zalodzenia powinni zaprzestać prowadzenia prac.

- Wody Polskie w Szczecinie oraz nasi partnerzy niemieccy są gotowi do działania. Od kilku dni prognozy pogody wskazują, że możliwe są regularne spadki temperatur poniżej zera, co w oczywisty sposób powoduje, że jesteśmy czujni i przygotowani do lodołamania i działania interwencyjnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Gotowość lodołamaczy do udziału w akcji lodołamania:

● od 01.12.2020 r. 7 lodołamaczy polskich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania. Strona polska poinformowała, że w rezerwie posiada dodatkowy lodołamacz, który będzie uruchomiony w razie potrzeby.
● od 01.12.2020 r. 6 lodołamaczy niemieckich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania.

- Z uwagi na rozległy ujściowy odcinek Odry charakteryzujący się silnym wpływem stałej i wiatrowej cofki odmorskiej, akcja lodołamania na dolnej Odrze prowadzona jest z głównej siedziby RZGW Szczecin. Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań – dodaje dyrektor Duklanowski.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy. Kierownik Działu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■