POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [03.01.2021, 18:06:33] • zachodniopomorskie

Prądem w przedsiębiorców. „Opłata mocowa” to potężny cios w ciężkim czasie pandemii

Nowe podatki, wzrost płacy minimalnej, niepewne terminy wypłacania pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, rozpoczęcie roku w czasie lockdownu i… podwyżki. Trudno wyobrazić sobie bardziej problemowy start w roku 2021 niż ten scenariusz z którym mierzyć się musi wiele firm. Do Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie w ostatnim kwartale zgłosiła się duża liczba przedsiębiorców, która zwróciła uwagę, że „opłata mocowa”, która niebawem wejdzie w życie bardzo mocno dotknie ich budżety. – Podejmujemy ten temat, bo próśb o interwencje było mnóstwo. Dla wielu firm to dodatkowy wydatek na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie - mówi Piotr Wolny, dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Prąd może kopnąć. Przedsiębiorcy czują się kopnięci. I to mocno”

„Opłata mocowa” pojawi się na naszych rachunkach za energię pierwszy raz już w styczniu. Koszty dopłat zasilą budżety państwowych koncernów energetycznych za utrzymanie elektrowni w gotowości do dostarczenia określonych mocy. Jak mówi dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Piotr Wolny o kolejny cios dla przedsiębiorców, którzy od 9 miesięcy są w trudnej sytuacji spowodowane pandemią koronawirusa.

- Po nowym roku pojawi się kilka nowych danin publicznych, a stawki innych pójdą w górę. Dodatkowo po raz kolejny wzrosną znacząco ceny energii. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy to tym, że dzięki pieniądzom z podatków państwo może wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu. Co absolutnie nie może być prawdą. Dodatkowe obciążenia jeszcze mocniej spotęgują dotkliwe skutki pandemii, dotykające przedsiębiorców – mówi dr Piotr Wolny.

- Prąd może kopnąć. Przedsiębiorcy czują się kopnięci. I to mocno. Kolejne ciosy w postaci podwyżek cen energii, podatków, czy kosztów pracy, zamiast ratować i pomagać utrzymać firmy i pracowników, będą przynosić tylko straty. W szczególności, że już wiemy iż nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny energii pomimo zapowiedzi ministra aktywów państwowych z początku tego roku. Nowy gospodarz tej ustawy, ministerstwo klimatu i środowiska, wycofał ją z wykazu prac legislacyjnych. Kolejny raz przedsiębiorcy nie mają poczucia stabilności w decyzjach rządu i nie są w stanie przygotować się na wprowadzane zmiany. Jak zwykle wszystkie te koszty ostatecznie będzie musiał ponieść konsument, który więcej zapłaci za towar czy usługę, a to spowoduje spadek poziomu konsumpcji, a więc i w konsekwencji spowolnienie gospodarcze – dodaje dyrektor Wolny.

Przedsiębiorcy będą zmuszeni do oszczędności

Opłata mocowa dotknie wszystkich odbiorców. Jej wysokość w przyszłym roku dla odbiorców biznesowych uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby – w dni robocze od 7:00 do 21:00 – i wyniesie 76,2 zł/MWh.

Natomiast dla odbiorców indywidualnych (nie będących firmami) :
• dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
• dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
• dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
• dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

- Wysokość opłat zapewne zmuszała będzie odbiorców do racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej. Wzorcowa jakość energii elektrycznej polega na tym, że w miejscu obioru występuję nieprzerwanie, przebieg napięcia jest dokładnie sinusoidalny, częstotliwości znamionowa o wartości skutecznej napięcia równej napięciu znamionowemu. Wstępny audyt racjonalizacji zakupu energii możemy przeprowadzić analizując faktury za energie elektryczna na ich podstawie możemy przeprowadzić optymalizacje w zakresie m.in. zamówionej mocy czy doboru grupy taryfowej. Nasze badania wskazują że dzięki doświadczeniu naszych audytorów i przy niewielkich nakładach finansowych udaje się zaoszczędzić 10 do 30% kosztów zużycia energii elektrycznej – wyjaśnia Piotr Wiśniewski z firmy MEON, członek Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Informujemy, że w dniu 23 stycznia 2025 roku (czwartek) firma MAMMO-MED Sp. z o.o. z Gdańska, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi przeprowadzi w Dziwnowie bezpłatne badania mammograficzne. Specjalny mammobus, będzie stał w tym dniu na parkingu przy Szkole Podstawowej (w osi ulicy Reymonta) od godziny 9.00. Bezpłatne badania obejmują Panie od 45 do 74 roku życia. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerami telefonów: 61 222 37 00, 583 257 602. ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■