POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [14.12.2020, 15:18:38] • Polska

W domu jak w karczmie przy stoku: zimowe wieczory we francuskim stylu

W domu jak w karczmie przy stoku: zimowe wieczory we francuskim stylu

fot. Organizator

Niestety większość Polaków musi zapomnieć w tym roku o wczasach w Alpach czy nawet w Tatrach. Wymuszone sytuacją spędzanie czasu w kameralnym gronie sprawia, że coraz więcej osób będzie się starało odtworzyć atmosferę zimowej karczmy w domu.

Wieczór z francuskim winem
Wesoło trzaskający kominek, za oknem śnieg, a w kubkach grzane wino...To można mieć również w domu. Francuski vin chaud to słodkie połączenie miodu, wina, cynamonu i pomarańczy. W austriackim glühwein znajdziesz też goździki i anyż.

Wino rozgrzeje jednak nawet bez takich dodatków, podawane w temperaturze pokojowej. Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina właśnie wina pite w Alpach, które smakują tam jak nigdzie indziej.

W alpejskim regionie Sabaudii na wysokości ok. 500 m. n. p. m. powstają wina białe, o lekkim i mineralnym charakterze. Innymi mało popularnymi u nas, a często serwowanymi w Alpach winami są te z Jury Francuskiej. Tamtejszą ciekawostką są wina białe z nazwy, ale żółte w kolorze, pachnące orzechami, smardzami i...lasem. Inne znane tutejsze szczepy to Savagnin i Chardonnay, z których powstają wyraziste, białe wina wytrawne.

A może fondue?
To mit, że do francuskich win pasują tylko francuskie sery. - Chodzi o intensywność smaku, jakość i gatunek, a nie o kraj pochodzenia. W Polsce nad Biebrzą powstają zresztą choćby sery typu szwajcarskiego, idealne do lekkiego, białego wina i typowe dla regionu Alp. – wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki. Szczególnie teraz w duchu trendu slow cooking cenione jest odkrywanie lokalnych smaków. Cała idea targów śniadaniowych i bazarków w Polsce, a le marché we Francji, to sięganie po produkty rodzime, powstające blisko domu i w zgodzie z tradycją.

Również tradycyjne fondue opiera się na serze. Choć to danie niecodzienne, kojarzące się z odpoczynkiem przy stoku gdzieś daleko w górach, w rzeczywistości jego przygotowanie jest bardzo proste. Tak naprawdę wystarczy tylko zetrzeć do garnka ser i pilnować, by się rozpuścił. Dobre fondue „to coś” zawdzięcza dodatkom: łyżce brandy, musztardy czy szczypcie gałki muszkatołowej.

Najważniejszy jest jednak ser dobrej jakości. - Powinien być średnio dojrzały i jędrny. Najlepsze do tego gatunki to kremowa Gouda, Edamski o lekko orzechowym aromacie i delikatny Aldamer- radzi ekspert z MSM Mońki.

Zainspiruj się francuską sztuką kulinarną
O tym, że francuska sztuka kulinarna jest jedną z najbardziej wyrafinowanych, nie trzeba nikogo przekonywać. Pięknie opowiadał o tym film „Julie & Julia”, w którym młoda adeptka sztuki kulinarnej postanawia w rok wypróbować 524 francuskie przepisy słynnej kucharki Julie Child. To zadanie dla wytrwałych, a pojedyncze francuskie dania może stworzyć w domu każdy.

Poniżej sprawdzony przepis na bardzo francuskie paluchy serowe z zaledwie pięciu składników.

Francuskie paluchy serowe
Składniki:
• 1 rolka gotowego ciasta francuskiego
• 1 jajko
• 100 g sera żółtego Gouda (np. MSM Mońki)
• 1 łyżeczka czarnego sezamu
• papryka słodka w proszku

Jak to się robi?
Ser zetrzeć, ciasto podzielić na pół. Jedną część posmarować roztrzepanym jajkiem. Ciasto posypać startym grubo serem i docisnąć. Na wierzch nałożyć drugą częścią ciasta i znów docisnąć, by ser się przykleił. Tak przygotowane ciasto pokroić na paski. Każdy z nich zwijać na końcach w przeciwne strony, by ciasto się skręciło.

Paluchy serowe ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak, by się nie dotykały.

RADA: By paluchy nie odkształcały się w czasie pieczenia, można przycisnąć ich końce do papieru do pieczenia.

Takie paluchy francuskie można posypać czerwoną papryką.

Inne dodatki do wyboru: sezam, czarnuszka, chilli, zioła prowansalskie.

Ciasteczka piec przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 °C. Podawać od razu na ciepło lub na zimno do deski serów i wina. Smacznego!

Karolina Cempel
Konsultant ds. Sprzedaży


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Informujemy, że w dniu 23 stycznia 2025 roku (czwartek) firma MAMMO-MED Sp. z o.o. z Gdańska, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi przeprowadzi w Dziwnowie bezpłatne badania mammograficzne. Specjalny mammobus, będzie stał w tym dniu na parkingu przy Szkole Podstawowej (w osi ulicy Reymonta) od godziny 9.00. Bezpłatne badania obejmują Panie od 45 do 74 roku życia. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerami telefonów: 61 222 37 00, 583 257 602. ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■