POGODA

Reklama

Wydarzenia

ZSP Kamień Pomorski • Poniedziałek [13.06.2011, 17:49:02] • Kamień Pomorski

45-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Zobacz zdjęcia!

45-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Zobacz zdjęcia!

fot. Izabela Gawron

Inauguracja roku szkolnego we wrześniu 1966r. odbyła się na placu Biblioteki Publicznej z udziałem 160 uczniów i pięciu nauczycieli: Haliny Wierciochowej, Zofii Golusdy, Jana Meisenheldera, Feliksa Czuryły i Jerzego Sankowskiego. Pierwszym dyrektorem szkoły został pan Marian Zygmunt. Kształcenie rozpoczęto w czterech kierunkach: kucharz, kelner, elektromonter i mechanik pojazdów samochodowych. Zajęcia odbywały się w klasach byłej szkoły parafialnej, a naukę zawodu prowadziły zakłady pracy.

W 1973 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Zawodowych, a w roku 2002 na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. W tym okresie zmieniały się typy szkół wchodzących w skład zespołu oraz kierunki kształcenia. Młodzież kształciła się w zawodach: murarz, malarz, ślusarz – mechanik, kelner, mechanik maszyn rolniczych i kierunkach wielozawodowych.

45-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Zobacz zdjęcia!

fot. Izabela Gawron

Ważnym etapem w życiu szkoły był rok 1968, gdy wybudowano internat, w którym odbywały się również zajęcia dydaktyczne. W roku 1969 powstał ze składek społeczeństwa budynek szkoły w ramach realizacji hasła ,,Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego’’. Nowym dyrektorem został pan Andrzej Bogusławski. Rok później powstały w Zespole Szkół Zawodowych pierwsze szkoły średnie: Technikum Budowlane na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej oraz Technikum Ekonomiczne dla pracujących.

45-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Zobacz zdjęcia!

fot. Izabela Gawron

W kolejnych latach realizując potrzeby regionu w szkole otwierano nowe kierunki: Medyczne Studium Zawodowe - przygotowujące pielęgniarki, Liceum Zawodowe o profilu gastronomicznym, Technikum Zawodowe: technik technologii żywienia, Medyczne Studium Zawodowe – technik dietetyk i technik fizjoterapii, Technikum Zawodowe – technik żywienia i gospodarstwa domowego, liceum Techniczne, Liceum Zawodowe o kierunku – technolog robót wykończeniowych w budownictwie, Technikum Mechaniczne – obróbka skrawaniem, Liceum Profilowane: usługowo – gospodarcze, Zarządzanie Informacją i Ekonomiczno – Administracyjne. Ostatnimi typami szkół średnich, które powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych były: Technikum Hotelarskie oraz Liceum Ogólnokształcące.

45-lecie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Zobacz zdjęcia!

fot. Izabela Gawron

Dyrekcja szkoły nie zapomniała również o kształceniu dorosłych. W roku szkolnym 1993/94 otwarto linię Centrum Kształcenia Ustawicznego na podbudowie szkoły zasadniczej o kierunku Technikum Zawodowe – żywienie zbiorowe oraz naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych i Liceum Ogólnokształcące. Istotną rolę w życiu szkoły odegrała powołana w roku 1971 Szkolna Komanda Ochotniczych Hufców. Akcja ,,Lato w OHP” była interesującą formą pracy i wypoczynku dla młodzieży i nauczycieli.

Szczególnie ważnym rokiem dla szkoły był rok szkolny 1973/74. Otrzymaliśmy sztandar oraz imię znakomitego Polaka Stanisława Staszica. Nowym dyrektorem został pan Jerzy Lewandowski. W tym roku szkołę ukończyli pierwsi maturzyści.

Po raz pierwszy w szkole odbyła się sesja popularno – naukowa o działalności Patrona Szkoły. W tym czasie uczniowie szkoły otoczyli opieką cmentarz wojenny żołnierzy poległych w wyzwoleniu Kamienia Pomorskiego. Za dbałość o żołnierskie kwatery szkoła otrzymała Medal i Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Drugie dziesięciolecie działalności szkoły zapoczątkowało współpracę ze szkołą w Grevenssmilen. Od 2002 roku rozpoczęliśmy kolejną współpracę z dwiema szkołami w Niemczech w ramach wymiany szkolnej. Jedną z nich jest Szkoła Zawodowa w Velgast, drugą Internationale Bund z Frankfurtu nad Odrą. Współpraca polega na uczestnictwie w targach młodzieżowych i obsłudze restauracji polsko – niemieckich, przygotowaniu wspólnych projektów oraz uczestniczeniu w zajęciach szkolnych.

W rocznicę dziesięciolecia istnienia szkoły została odsłonięta tablica pamiątkowa z popiersiem Patrona Szkoły – Stanisława Staszica. Od 1980 roku szkoła posiada hymn. Słowa do hymnu napisała Maria Szkolnicka, a muzykę skomponował Pan Michał Mokrzyc.

W roku 1984 nowym dyrektorem szkoły zostaje pan Antoni Wilczyński. W budynku szkoły i internacie został przeprowadzony remont i wymieniono instalację centralnego ogrzewania.

W roku szkolnym 1985/86 z okazji XX lecia szkoły Pan Eugeniusz Konieczny zaprojektował medal z wizerunkiem Patrona Szkoły. Do tradycji szkoły weszły również obchody międzynarodowego Dnia Teatru organizowane przez koło \"Młodzi Miłośnikami Melpomeny”. Od 1972 roku koło teatralne nagradzane było na szczeblu wojewódzkim
i ogólnopolskim. Opiekunem była pani Stefania Grygier – Kołodziejczyk. Wiele sukcesów otrzymała również młodzież za zwycięstwa i wyróżnienia w organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Szczecińskiej konkursie ,,Moja Ziemia”.

W tym okresie nauczyciele przedmiotów gastronomicznych przygotowali wraz z uczniami konkursy kulinarne i sesje popularno – naukowe. W latach 1986 – 96 nastąpił największy rozwój szkoły. W Zespole Szkół Zawodowych istniało 39 oddziałów i kształcono około tysiąc uczniów. Zwiększyły produkcje warsztaty szkolne, które przez wiele lat były przedsiębiorstwem usługowo – produkcyjnym. Pozostała tylko część gastronomiczna wciąż odgrywająca ważną rolę w życiu szkoły. Produkowała obiady dla pracowników i dzieci całej gminy. Zapewniały i wciąż zapewniają obsługę imprez okolicznościowych między innymi Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. W zakresie działalności mechanicznej zakład świadczył usługi ślusarsko – tokarskie, obróbkę mechaniczną, produkcję stołów i zlewozmywaków.

Uczniowie szkoły corocznie uczestniczyli w konkursach na najlepszego ucznia w dziedzinach kucharz, kelner, mechanik i zdobywali laury w zawodach wojewódzkich
i ogólnopolskich. Bardzo prężnie działa również koło PCK. W roku 1990 funkcje dyrektora szkoły z wyboru rady pedagogicznej na jeden rok objęła pani Anna Pazura. Rok później nowym dyrektorem została pani Janina Mańczak.

W życiu szkoły nastąpiły kolejne zmiany. Powstała nowoczesna pracownia informatyczna, zakupiono nowe maszyny dla warsztatów szkolnych i zaadaptowano nowe pomieszczenia dla warsztatów mechanicznych. Szkoła pojęła realizację eksperymentalnego programy Ministerstwa Edukacji Narodowej wdrożenia przedmiotu ,,zarys gospodarki rynkowej”.

Bardzo ważnym wydarzeniem zamykającym trzydziestoletni okres działalności szkoły było zorganizowanie Ogólnopolskiego Sympozjum Szkół Staszicowskich i III Ogólnopolskiego Konkursu o Patronie i Jego Epoce. Nasza uczennica Agnieszka Bondel zajęła III miejsce.

W roku szkolnym 1999/2000 obowiązki dyrektora szkoły objął pan Leszek Szefliński. To kolejny okres modernizacji i remontów szkoły. Wprowadzenie nowego przedmiotu jakim były podstawy przedsiębiorczości, zaowocowało to cyklem prezentacji kampanii reklamowych gmin powiatu kamieńskiego, w którym brali udział lokalni twórcy kultury, miejscowi przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz. Uczniowie szkoły po raz pierwszy wzięli udział w szkolnej giełdzie ,,przygoda z przedsiębiorczością”, \"Zachodniopomorskie w zmysłach” i \"giełdach turystycznych” osiągając wysokie lokaty w konkursach ogólnopolskich. W roku 2005 w miejscu warsztatu mechanicznego rozpoczęto budowę Centrum Ratownictwa a znaczna część internatu zaadaptowano na potrzeby Starostwa Kamieńskiego.

Od 2005 roku szkołą kieruje pan Andrzej Swatowski, który dokonał kolejnych zmian. Wymieniono okna, zmodernizowano warsztat gastronomiczny i pracownie technologiczne, zmieniono wystrój sali gastronomicznej. W 2006 roku dzięki wsparciu wielu z państwa powstał nowy pomnik Patrona Szkoły przy którym od wielu lat odbywają się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W ciągu 45 lat funkcjonowania szkoły jej mury opuściło blisko 9 tysięcy absolwentów. Nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich osiągnięć pracowników i uczniów szkoły. Z pewnością pomięliśmy wiele sukcesów. Wszystkim pracownikom szkoły i absolwentom składamy serdeczne podziękowania.

Kliknij tu, aby zobaczyć zdjęcia!

Tekst: Barbara Juszczak


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Sobota [01.12.2018, 22:59:11] • [IP: 62.44.134.***]

Gdzie są zdjęcia z tej uroczystości ??

Gość • Wtorek [21.06.2011, 16:34:24] • [IP: 83.12.40.**]

Faktycznie internatu w szkole nie ma! Ciekawe dlaczego zatrudnione są tam panie do opieki nad uczniami? Jak to jest? Czy potrzebnych jest tyle aż pań, zresztą niezbyt udanych! ?

Gość • Poniedziałek [20.06.2011, 14:24:47] • [IP: 77.252.230.**]

Ciekawe dlaczego nie napisali że internat został zlikwidowany, a ludzie którzy tam mieszkali dowiedzieli się o tym 3 tyg przed rozpoczęciem roku szkolnego...

Gość • Piątek [17.06.2011, 08:46:37] • [IP: 78.131.222.*]

to były czasy.

Gość • Czwartek [16.06.2011, 16:57:15] • [IP: 178.37.169.***]

szkoda, że zalewska-kubiak głosu nie zabrała... wszyscy by wyszli!

Gość • Czwartek [16.06.2011, 10:06:51] • [IP: 83.23.0.***]

Szkoda, ze niemogłem w uroczystościach uczestniczyć. Nie czułem się zaproszonym. Zawiodły chyba nieco sprawy organizacyjne. Niezmiernie mi żal. Pozdrawiam Wszystkich, a szczególnie absolwentów i byłych nauczycieli. BAW P.S. - niektóre z komentarzy jak np.ten dot.p.Alicji nie powinny mieć miejsca. Podziękowanie dla p. Barbary Juszczak za piękny , rzeczowy i wyczerpyjący tekst." Nienasyconym" polecam jego końcowe akapity.

Gość • Czwartek [16.06.2011, 09:40:46] • [IP: 83.12.40.**]

Starosta przemawiał marnie i tyle! Ale szkoła suoer!

Gość • Środa [15.06.2011, 13:05:49] • [IP: 83.21.94.***]

Oj, nie ładnie zapomnieliście wspomnieć o Studium Społeczno Prawnym w latach 1974-1978 które ukończyło 80 osób. Serdecznie pozdrawiam absolwentów oraz Z-cę Dyrektora Czesława Szymańskiego.

samael • Środa [15.06.2011, 11:12:46] • [IP: 95.41.120.***]

Dokładnie!!Szkoła z warsztatami mechanicznymi w Szczecinie na Hożej działa i prosperuje elegancko a u nas warsztaty mechaniczne się nie opłacało-jak tak dalej pójdzie to" szkoła się skończy".

Gość • Środa [15.06.2011, 09:57:12] • [IP: 83.168.86.**]

Gdzie ta szkoła, gdzie te warsztaty, gdzie te zakłady pracy, które absolwentów przyjmowały z otwartymi rękami ? Mamy wyniki rządów solidarnościowych !!

Gość • Środa [15.06.2011, 00:21:11] • [IP: 83.21.239.***]

niezwykła szkoła i niezapomniana atmosfera, , wspomnienia:)

Gość • Wtorek [14.06.2011, 23:15:51] • [IP: 77.114.130.**]

ładnie tylko jak zwykle bez zrozumienia

Gość • Wtorek [14.06.2011, 21:46:12] • [IP: 83.7.91.**]

w 1966r.rozwiązono liceum pedagogiczne a wyżej wymienieni nauczeciele przeszli z liceum do szkoły zawodowej, piersi absolwenci z szkoły zawodowej wychodzili w 1969r.

Gość • Wtorek [14.06.2011, 20:28:18] • [IP: 178.37.169.***]

Jako tako Pani Alicjo...

Gość • Wtorek [14.06.2011, 17:22:10] • [IP: 87.205.50.**]

Super Szkoła!! Nie żałuje ani chwili, że podjęłam w Niej naukę...

Gość • Wtorek [14.06.2011, 15:39:02] • [IP: 95.41.29.***]

A czy wicestarosta ładnie przemawiał?

Gość • Wtorek [14.06.2011, 14:30:41] • [IP: 83.21.217.***]

DZIEŃ DOBRY SZKOŁA JAK SZKOŁA ALE W JEJ MURACH SPOTKAŁAM JEDYNĄ KOBIETĘ KTÓRA ZASŁUGUJE NA MIANO DAMY JEST TO PANI PROFESOR MATRASZEK. MAM JUŻ SWOJE LATA SPORO LUDZI SPOTKAŁAM ALE DAMĘ Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA TYLKO JEDNĄ. DZIĘKUJĘ PANI ŻE POKAZAŁA NAM PANI JAK NALEŻY SIĘ ZACHOWYWAĆ, JAK MÓWIĆ, JAK UBIERAĆ STOSOWNIE DO SYTUACJI. DO DZISIAJ CZERPIĘ WZÓR Z PANI ZACHOWAŃ.

Gość • Wtorek [14.06.2011, 14:20:40] • [IP: 95.40.43.***]

Fajna szkola jestem jej absolwentem mechanik pojazdów samochodowych w latach 87-89>pozdrawiam wszystkich absolwentów Hejka

MJ • Wtorek [14.06.2011, 14:10:31] • [IP: 79.138.237.**]

CHODZIŁAM TU. TECHNIKUM ZAWODOWE ŻYWIENIE ZBIOROWE. POZDRAWIAM PANIĄ MAŁGORZATĘ STROMPCZYŃSKĄ- SNOPEK. SZKODA ŻE NIE MOGŁO MNIE TAM BYĆ W TAK WAŻNYM DNIU!!MOŻE NA 50-LECIE SIĘ ZJAWIĘ!!POZDRAWIAM

Gość • Wtorek [14.06.2011, 13:50:08] • [IP: 83.168.86.**]

Pozdrowienia dla klasy TM 2000-2005 i wszystkich nauczycieli :)

Gość • Wtorek [14.06.2011, 13:28:41] • [IP: 77.253.22.***]

Pisząc" porównajmy wyniki" lub coś podobnego świadczy jak ludzie są płytcy i zazdrośni. Otóż to jest szkoła i w niej nauczają więc zawistne LO-schowajcie się ze swoimi debilnymi teoriami, że jesteście lepsi. Muszę was rozczarować-NIE JESTEŚCIE

Gość • Wtorek [14.06.2011, 11:45:05] • [IP: 83.12.40.**]

Super szkoła! Zawistnym i głupkom już podziękujemy!

Gość • Wtorek [14.06.2011, 11:32:31] • [IP: 83.7.28.**]

Chodziłam do tej szkoły i bardzo miło wspominam 4 lata szkoły klasa wspaniała:) I nauczycieli po latach też milo wspominam. Pozdrowienia dla byłej klasy L.Z.G:)

TATA • Wtorek [14.06.2011, 10:41:54] • [IP: 83.21.228.***]

BRAK JAKIEGOKOLWIEK ŚLADU PO ZESPOLE TAŃCA LUDOWEGO, KTÓREGO BYŁEM CZŁONKIEM W LATACH '75-'78

Gość • Wtorek [14.06.2011, 10:14:28] • [IP: 188.96.95.***]

wspaniala szkola, nie da sie ukryc, ze absolwenci bardzo ale to bardzo dobrze wspominaja Staszica :))

Oglądasz 1-25 z 37
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■