Obecnie wykonywane są prace przy rewitalizacji otoczenia ratusza w Kamieniu Pomorskim. Jednocześnie prowadzony jest nadzór archeologiczny, który już teraz dostarczył niezwykle sensacyjnych wyników.
XVI-wieczny mur odkryty podczas badań.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )
Nawet na najstarszym planie miasta z 1620 roku, w miejscu odkrycia jest pusty plac. Podczas robót ziemnych na północ od ratusza, natrafiono na XVI-wieczny mur. Poniżej fundamentów odkryto warstwę wczesnośredniowieczną. Historycy uważają, że odpowiednio zabezpieczona może być kolejną atrakcją turystyczną.
Obecnie wykonywane są prace przy rewitalizacji otoczenia ratusza w Kamieniu Pomorskim. Jednocześnie prowadzony jest nadzór archeologiczny, który już teraz dostarczył niezwykle sensacyjnych wyników.
Renesansowy kafel piecowy odkryty podczas badań.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )
W wykopie natrafiono na około 2 tysiące zabytków ruchomych. Należą do nich szkliwione kafle piecowe np. z przedstawieniem amorków, postaci ludzkiej ukazanej w profilu, fragmenty naczyń o różnorodnej barwie - pokryte szkliwem, ceramikę kuchenną, fragmenty witraży, cegłę z odciśniętą łapą psa, kulę armatnią itp.
Rękojeść do noża, styl Borge - datowanie IX - X wiek. Przedmiot został odkryty pod fundamentem XVI - wiecznego budynku, przy ratuszu na głębokości 210 cm w warstwie wczesnośredniowiecznej.( fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej )
Mur ceglany jest spojony zaprawą wapienną i posadowiony na głazach narzutowych. Szerokość muru wynosi 100 cm, odsłonięto tylko jego fragment o długości 3 metrów. Poniżej natrafiono na konstrukcję drewnianą, prawdopodobnie związaną z podgrodziem miasta.
- Uważamy, że ze względu na rangę odkrycia należy pozostawić odsłonięty mur i przykryć go specjalną szybą, tak aby można było oglądać go z góry – tłumaczy Grzegorz Kurka z MHZK. - Na pewno byłaby to kolejna niezwykła atrakcja turystyczna naszego miasta, stanowiąca o niezwykle bogatej historii Kamienia Pomorskiego – przyznaje.
do ksq w koszalinie tez znależli i co z tego jak miasta nie stać na dalsze wykopki?? po patrzeli po dziwili i zakopali bo brak kasy. To co wy myślicie że kamień stać na takie wykopki?? Ludzie ockinijcie się, mamy swoje 5min dzięki unii eur. stadioną które sie budują a później bieda nastanie
Gość • Piątek [03.06.2011, 23:35] • [IP: 83.21.226.**] Janku chyba nawet nie wiesz co piszesz, bo i pewnie nie widziałeś co zostało odkryte. Pofatyguj się łaskawie i na pewno zmienisz zdanie. i zapłać za bilet a zobaczysz co znalezli
trafi do kamieńskiego muzeum - nawet zabytek wikingów,
Janku chyba nawet nie wiesz co piszesz, bo i pewnie nie widziałeś co zostało odkryte. Pofatyguj się łaskawie i na pewno zmienisz zdanie.
Jak już ktoś powiedział takie zabytki powinny być naszą dumą, a ten co pisze zeby zakopac Kamień to lamus jakiś a miejsca parkingowe i tak bedą płatne :)
natrafili na male wysypisko smieci z przed wielu wielu lat I wielkie halo...tak to jest stare smieci znalazly sie na liscie zabytkow, bo swoje odlezaly I maja wartosc historyczna.ale kto bedzie ogladal te pokruszone kafle piecowe I inne odpady, gdzie to wszystko trafi.Jezeli nie bedzie mozna nigdzie ogladac wszystkich wykopek I zakopia ponownie, to nie mialo zadnej wartosci.Tylko zaslepienie ludziom oczu tym odkryciem zeby nie gadali ze prace I te rozkopy trfaja juz tak dlugo...
Poczytajcie sobie książkę Włodka Stępińskiego, absolwenta sprzed wielu lat kamieńskiego LO, o Kamieniu wczesnośredniowiecznym !
Zakopać ten Kamień Pomorski. .. i już!
Określenie" celtycki" jest dziś jednym wielkim workiem niemal bez dna.Wiem o tym. :) głownie chodziło mi o wpływ innej kultury na naszą.Głupawo brzmi" wzór wikiński", oni tego nie wymyślili.Cmok, cmok i dobranoc
Kultura, wzornictwo, zdobnictwo przez cały czas trwania człowieka na ziemi rozwija się i przenika, wtapia się i krystalizuje.No, dokładnie to motywy lateńskie. "Wraz z nadejściem chrześcijaństwa ważnym elementem sztuki celtyckiej stały się niezwykle bogato rzeźbione ikamienne krzyże. Wijące się, spiralne motywy sztuki lateńskiej zdobią różne rodzaje przedmiotów, od małych, złotych obiektów sakralnych, po masywne ikamienne monumenty. Te krzywolinijne wzory wskazują, że celtyccy artyści nie znosili pustej płaszczyzny i starali się wypełnić ornamentem wszystkie wolne miejsca. Tworząc dzieła, uważane często za najbardziej charakterystyczny przykład sztuki celtyckiej, porzucali ścisłą symetrię na rzecz płynnych linii i form, które wywołują u widza wrażenie, że kształty ludzkich postaci i dzikich bestii wyłaniają się i rozpływają przed jego oczami." Fragment opracowany na podstawie: National Geographic, " Celtowie- życie, legendy i sztuka" Juliette Wood ze strony: inspirujace-kultury.blogspot.com/201
0/01/sz
tak, celtyckiej we wczesnym średniowieczu...
Takie zabytki są jak teraz odkryty powinny być dumą każdego mieszkańca ale jak widać w Kamieniu nie ma za duzo takich co to uszanują.
Niech zgadnę wykopali kościół i teraz teren zostanie oddany pod zarząd kleru?
Dzięki Gość • Środa [01.06.2011, 14:04] • [IP: 83.168.85.**] za uznanie ! :) miło mi. Niestety, nie umiem zrobić takiej rękojeści z drewna ale są w końcu u Was w Kamieniu rzemieślnicy...(rękojeść nie musi być z rogu jak oryginał a z drewna)Wzór skopiować -nie problem trochę techniki i wyobraźni :) polecam przy tego typu pamiątce-certyfikat zgodności wzoru zdobienia z wydobytym przedmiotem w wykopaliskach archeo-potwierdzone przez muzeum za symboliczną złotówkę i dołączone zaproszenie do Muzeum.Wilk syty i owca cała a rzemieślnik, który to zrobi na tym kasę ma wydawać w grodzie Kamieńskim... i okolicach :) to żart oczywiście.
Moim zdaniem jedyną człowiekiem który dziala w Kamieniu i tym samym sprawia, że nasze miasto się rozwija jest p.Grzegorz Kurka. Trzymam kciuki za jego dalsze działania. Widać, że się stara.
Marianna pomysł z pamiątką z Kamienia FENOMENALNY:) Gość • Środa [01.06.2011, 10:18] • [IP: 95.41.158.**] - jak ktoś nie odróżnia długości od szerokości to mu nigdy matematyka nie będzie się zgadzać. to tak jak 2+3 to nie to samo co 2*3 a odwaga to nie to samo co odważnik:)
kogo to obchodzi co tam znalezli.zasypać i dalej niech robią.my mieszkańcy potrzebujemy dużo parkingów bezpłatnych
hehhehehe faktycznie szerokosc fragment gruz) )))
W przeszłości w Kamieniu były niezwykle ciekawe wykopaliska, ale niestety po zakończeniu prac zostały zasypane. Jedno na skraju fosy za dawnymi Konsumami, a drugie przy obecnej" Beczułce". Obydwa wykopy były bardzo głębokie i ukazywały umocnienia sprzed 1000 lat. Konstrukcje drewniano-ziemne wałów obronnych oraz paleniska itp. Znaleziono wiele cennych reliktów przeszłości. Ozdoby kobiece m.in. z bursztynu i narzędzia rybackie. Pod całym starym miastem na głębokości 5 do 7 m są materialne ślady słowiańskości naszej ziemi.
Zgadzam sie z p. Kurka nalezy przeszklic znalezisko. Kamien pomorski ma malo atrakcji turystycznych. To jest okazja ktora nalezy wykorzystac.
Szerokość muru wynosi 100 cm, odsłonięto tylko jego fragment o długości 3 metrów. I cała matematyka legła w gruzach
Rękojeść noża, wspaniały relikt pięknej celtyckiej przeszłości o którą otarły się te ziemie, historia pozostawiła ona swój ślad. Powiem szczerze to CACKO! i replika tej rękojeści z nowym ostrzem do krojenia np.chleba powinna być konkursową pamiątką z Kamienia Pomorskiego.Mam nadzieję, że odkryte skarby nie trafią do muzeum w Szczecinie jak wiele odkrytych skarbów z wykopalisk na naszym terenie.Mam też nadzieję, że wzbogacą właśnie to muzeum Kamienia Pomorskiego a nie inne w tzw.centrali.Koniec z okradaniem tych ziem w imię nauki!Brońcie tych skarbów!!Nie pozwólcie ich wywozić!
Odkopać, a następnie zakopać i zaorać cały ten Kamień Pomorski. .. najlepiej razem z władzą gminną i powiatową!
Sami debile mieszkają w tym Kamieniu!! najlepiej isc się uchlac...i przewracac się na ulicy!!brak wychowania!!
super!!tak trzymaj Grzechu!kop dalej, w Tobie nadzieja!