POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [31.08.2020, 17:47:06] • Gmina Wolin

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

1968 rok ( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Właśnie tutaj osiedlił się w styczniu 1946 roku obrońca Westerplatte Konstanty Żurawski, który tu mieszkał i żył ponad pół wieku.

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości te jakże ważne i niezwykle przejmujące słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego w okresie międzywojennym są idealnym tłem do niezwykłej historii życia wybitnego Westerplatczyka z Wisełki pana Konstantego Żurawskiego.

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

fot. Google Maps

Ten wybitny protagonista obrońca Westerplatte osiedlił się, w styczniu 1946 roku w Wisełce małej nadmorskiej miejscowości położonej na Wyspie Wolin. Z drogi wojewódzkiej 102 dawną gruntową drogą leśną można było dojechać do latarni morskiej „Kikut”. Może 100 metrów od głównej drogi po lewej stronie były dwa małe gospodarstwa rolne. Dzisiaj ta dawna droga leśna ma swoją nazwę. Jest to ulica Obrońców Westerplatte.

Ponieważ jest to urokliwe miejsce położone pomiędzy Bałtykiem, a Jeziorem Zatorek w otoczeniu Wolińskiego Parku Narodowego powstało tam małe osiedle rekreacyjno-wypoczynkowe. Wiele osób zastanawia się dlaczego obok ulic takich jak: Sokoła, Słowicza, Orla, Kanarkowa, Bociania, Ptasia, czy Golfowa jest ulica Obrońców Westerplatte.

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

27.08.1998 rok( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Po raz pierwszy Pana Konstantego spotkałem prwdopodobnie w 1968 roku w jego domu. Dziennikarz Głosu Szczecińskiego przygotowywał artykuł o żołnierzach z Westerplatte. Ja miałem do tego edytorialu wykonać zdjęcia. Pan Konstanty wraz z małżonką przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie. Ta rodzinna atmosfera sprzyjała nawiązaniu relacji opartej na wzajemnym zaufaniu.

Po zakończeniu przez dziennikarza zbierania informacji przystąpiłem do wykonania zdjęć z dużą starannością, pieczołowitością. Chciałem pokazać losy człowieka zwrócić uwagę na jego wybór miejsca zamieszkania , upodobania oraz profesje. Był skromnym drobnym rolnikiem małego gospodarstwa rolnego. Wcześniej słyszałem całą wypowiedź. Jednak podczas robienia zdjęć nie chciałem pokazać obrazu- weterana w mundurze, które wisiało w szafie. Wtedy dowiedziałem się więcej o jego losach i historii związanej z powodem jego osiedlenia się w tej niezwykłej okolicy. Tak się złożyło, powiedział pan Konstanty: Była tutaj mała pasieka, a byłem też miłośnikiem pszczół. Budynek był najbliżej drogi. Byłem tutaj pierwszy. Wtedy zaprowadził mnie do ula, przy którym zrobiłem to teraz archiwalne zdjęcie.

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

27.08.1998 rok( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Podzieliłem się również własną historią. Opowiedziałem o losach zgładzonego w Policach mojego ojca oraz wspomnieniach związanych z moja mamą, która razem ze mną za chlebem przyjechała do Świnoujścia. Wspomniałem również o własnej rodzinie - synu Sławku.

Podczas pożegnania żona Helena przyniosła słoik miodu niemal wprost z ula. Byłem młodym dziennikarzem, fotoreporterem i powiedziałem, że jestem w pracy i etyka zawodowa nie pozwala mi przyjmować prezentów. Upierali się i powiedzieli, że to jest taki staropolski obyczaj, a zresztą to nie dla mnie, tylko dla syna. No cóż, wziąłem ten miód. W redakcji poczęstowałem tym niezwykłym słodkim podarunkiem swoich współpracowników, a resztę przyniosłem do domu. Takiego smaku miodu już nigdy nie spotkałem..

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

27.08.1998 rok( fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

Konstanty Żurawski był jeńcem wojennym i wiosną 1944 roku wraz z innym Polakiem oraz dwoma Rosjanami uciekł z konwoju. Ukrywali się przez pół roku do nadejścia Armii Czerwonej. Wstąpił do polskiej armii. Do końca wojny Konstanty Żurawski, jako żołnierz Ludowego Wojska Polskiego na szlaku bojowym zaliczył m.in. Głogów, Zgorzelec i Drezno. Ponieważ nie miał już własnego domu, w styczniu 1946 roku osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych w Wisełce na Wyspie Wolin.

30 lat później po pierwszym naszym spotkaniu 27 sierpnia 1998 roku tuż przed kolejną rocznicą obrony Westerplatte byłem z wizytą u Państwa Żurawskich z dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu kontradmirałem Stanisławem Kasperkowiakiem. Przybyli też przedstawiciele gminy Wolin. Były kwiaty i życzenia. Należy dodać, że 11 lipca 1996 roku Uchwałą Rada Miasta Wolin Panu Konstantemu Żurawskiemu nadała Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Wolin. Na tym spotkaniu tak pogodnego i szczęśliwego małżeństwa dawno nie widziałem. Siedem miesięcy później Pan Konstanty zmarł, a jego żona kilka miesięcy później.
Dlaczego wracam do tego tematu? Ponieważ warto wiedzieć jak najwięcej kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?, Jaka jest nasza prawdziwa historia nasze losy, dzieje.

Tak było: Konstanty Żurawski – Westerplatczyk z Wisełki na Wyspie Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Żałuję, że nie byłem na pogrzebie. W czerwcu 2020 roku postanowiłem odnaleźć miejsce pochówku. Udałem się do proboszcza w Kołczewie, który skierował mnie do gminy w Wolinie. Kiedy zatrzymałem samochód w okolicach sklepu zapytałem dwóch starszych mieszkańców Kołczewa o mogiłę Konstantego Żurawskiego. To nie bardzo wiedzieli o co chodzi, ale powiedzieli bym zapytał Pani Krysi w sklepie, twierdząc że, na pewno ona wie. I tak było. Wiedziała doskonale. A ja znalazłem się w kilka minut przy grobie Państwa Żurawskich.

Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość G. • Środa [02.09.2020, 08:55:34] • [IP: 178.238.241.**]

Pamiętam pana Żurawskiego był zapraszany do szkoły i opowiadał historie wojny był skromnym spokojnym człowiekiem teraz takich się nie spotyka a szkoda.

Gość • Wtorek [01.09.2020, 22:25:24] • [IP: 46.215.254.**]

mieliśmy w regionie kilku prawdziwych bohaterów...Odeszli w ciszy i zapomnieniu...U w/w byłem na pogrzebie i choć był PRAWDZIWYM bohaterem na jego trumnie oprócz czapki nie było flagi...Była kompania honorowa, ale jak przywozili ciała z Iraku Afganistanu...Przepraszam, ale tam nie nasza wojna a to był OBROŃCA POLSKI. CHWAŁA BOHATEROM!!

Gość • Wtorek [01.09.2020, 10:45:12] • [IP: 88.156.143.**]

W 1945 r. mieszkaliśmy w Świnoujściu przy u. Wilków Morskich. Idąc na imieniny, z zoną i starszym synem, moim bratem, ojciec torował drogę odstraszając Rosjan z pepeszy.

Gość • Poniedziałek [31.08.2020, 21:38:24] • [IP: 188.146.189.**]

W podstawówce Byliśmy Go odwiedzić z grupa kola historycznego z niezapomnianym sp p. Dubielem. Dobrze, ze przypomina się o takich osobach z naszych okolic. Świnoujście-czytelnik.

Gość • Poniedziałek [31.08.2020, 20:12:44] • [IP: 46.76.78.**]

83.21.106 --- to jest dowód na to, jak niektórzy bezmyślnie piszą komentarze. A, jak już zahaczą o sprawy polityczne, to ręce opadają!! To, jest bardzo miłe, że pamięta się o takich bohaterach, trzeba przypominać, żeby historii nie zapomniały rosnące pokolenia. Na marginesie dodam, że mój tata, też w 1946 roku przyjechał w okolice Wolina, jako osadnik wojskowy.

Gość • Poniedziałek [31.08.2020, 19:54:42] • [IP: 192.95.12.***]

Miód od serca.

Gość • Poniedziałek [31.08.2020, 18:52:46] • [IP: 83.21.106.***]

37-47-153-zobacz ostatnie zdjęcie

Gość • Poniedziałek [31.08.2020, 18:35:38] • [IP: 37.47.153.**]

Takich Ludzi powinno się szanować i dbać zdrowia PANU życzymy, WIELKI SZACUN. 🦅🌹👍

Gość • Poniedziałek [31.08.2020, 18:20:55] • [IP: 88.156.143.**]

Westerplatczycy długo żyli w zapomnieniu, bez pomocy pastwa. Pisano o nich wiersze, ale zainteresowania nie okazywano. Teraz dopiero biorą się" za łby" w sporze, kto ma organizować uroczystości rocznicowe na Westerplatte. Bohaterstwo obrońców wykorzystuje się do celów politycznych.

Gośćstaszek • Poniedziałek [31.08.2020, 18:19:54] • [IP: 80.245.177.***]

Dzięki Panu za pobudzanie naszej pamięci i przypominanie naszej historii-DUZE BRAWA.

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■