Miło nam poinformować, że w grupie tzw. małych miast, Dziwnów zajął III miejsce. Pamiętać przy tym należy, że choć tym razem został wyprzedzony przez Mielno i Krynicę Morską, to przez ostatnich sześć lat wciąż znajduje się na podium, co świadczy o bardzo silnej pozycji, będącej odzwierciedleniem zrównoważonej struktury gospodarczej i infrastrukturalnej.
Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).
– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.
Więcej na ten temat w linku: RANKING BOGACTWA SAMORZĄDÓW: wspolnota.org.pl/news/ranking-bogactwo-w-przededniu-kryzysu
Tekst opracowany na podstawie informacji ze strony wspolnota.org.pl
źródło: www.dziwnow.pl
brawo dla Burmistrza i jego pracowników