Jakiś czas temu przy tradycyjnych pojemnikach na segregowane odpady pojawił się kolejny. Mają do niego trafiać odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny i kora drzew czy niezaimpregnowane drewno.
Zapytaliśmy, jak idzie segregacja takich odpadów mieszkańcom gminy Międzyzdroje.
Jak informuje Urząd Miejski w Międzyzdrojach, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w całej gminie zebrano ogółem 177,54 ton bioodpadów. Przekazano je do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie w celu ich dalszego zagospodarowania.
- Z informacji uzyskanej od Celowego Związku Gmin R-XXI z siedzibą w Nowogardzie wynika, że odpady ulegające biodegradacji zostają w całości poddane recyklingowi w procesie odzysku R3 w kompostowni odpadów w Słajsinie - przekazał nam Adam Szczodry, sekretarz gminy.
Na przestrzeni ostatnich trzech lat 2017 - 2019 ilość przekazanych do RZGO w Słajsinie bioodpadów z gminy kształtuje się na tym samym poziomie. Rocznie to około 570 ton.
Mam kompostownik, nie wyrzucam odpadów BIO. Zagospodarowuje u siebie w ogródku przekompostowane odpady. Nic nie śmierdzi, roślinki rosną a najpiękniejsze są róze i pelargonie zasilane kompostem z domowych odpadków.To był dobry wybór- zakup kompostownika 400 litrowego.